mAddE tüKeTimi YüKsEk kENtLeR

Addiction dergisinin, cilt 109 haziran 2014 numaralı yayınında, 2011 ile 2013 yılları arasında Avrupa’da 42 şehirde ve 21 farklı ülkede su atıklarının incelenmesi sonucunda, Belçika’nın kuzeyinde bulunan Anvers kenti, en çok kokain tüketilen şehir ilan edildi.

Raporun sonuçları çok ilginç fakat Türkiye’den herhangi bir kent araştırmaya katılmamış. Anvers, Amsterdam ve Zurich podyumun ilk üç sırasında buluşuyor ve en çok kokain tüketilen kentler olduğu ortaya çıkıyor. Bu sonuç daha önce gerçekleştirilen diğer bir araştırmanın sonuçlarını onaylıyor ve Belçika’da kokainin fiyatı en düşük ülkelerden biri olmasından ileri geliyor, 1g ortalama 53€, diğer ülkelerde ortalama 100€.

Rapor, yakından incelendikten sonra, su atıklarından elde edilen sonuçların gerçeği ne kadar yansıtabildiğini düşündürtmüyor değil. Kentleri tüketim hacmi veya kullanıcı sayısı üzerinden karşılaştırmak doğru olmayacaktır. Avrupa’da en çok tüketilen madde kokain olsa da, son yıllarda tüketiminin düştüğü görülüyor. Avrupa’nın önceden çözüm üretmesi gereken asıl problem muhtemelen 1.3 milyon eroin tüketicisidir.

Daha çok bilgi için bkz.
Addiction Research Report PDF


Bir yanıt yazın