Fransa : Mart – Haziran 2017 Son Gelişmeler..

Mart – Haziran 2017 dönemi gergin geçti.. Fransa’da güvenlik güçleri free party-leri engellemeye devam ediyor. Bu gergin dönemin sona erdiğini düşünürken, OHAL, ekim 2017’ye kadar uzatıldığı açıklandı. Son 3 ayda, Fransa genelinde sivil toplum dernekleri eşliğinde, hak ve özgürlükleri geliştirmek ve korumak için yürüyüşler, toplantılar düzenlendi. Politik gerginliklerden uzak, bu makalede kısaca genel bilgiler paylaşıyoruz.18 mart 2K17 – Manifestive

Paris ve 6 kentte düzenlenen yürüyüş, free tekno akımının önderliğinde “Düşünce özgürlüğü için dans edelim !” başlığı ile, sokaklarda yüksek bass-lar eşliğinde katılımcılar dans ederek düşüncelerini ifade etti. Genel olarak sorunsuz geçen Paris sokaklarında ManiFestive video linkleri :

Manifestive 2017 (2) – 7:18s – YouTube

Manifestive 2017 (3) – 20:27s – YouTube28 Nisan 2K17 – French Teknival 24

Son dakikaya kadar nerede gerçekleşeceği sır gibi tutulan ve her yıl organize edilen yasa dışı Teknival, 28 nisan gecesi Tours kenti yakınlarında, Pernay köyünde bir arazide gerçekleşti. Son 10 yılın en büyük free party-si olarak tarihe geçen bu etkinlik, 28 nisan gecesi başladı ve 2 mayıs’ta sona erdi. Cumartesi sabahı, 30 bin partici bölgeye akın etti.
Dramatik sahnelerle de parlayan party, cumartesi gecesi 32 yaşında 1 kişi hayata veda etti, diğer 1 kişi, kalp masajı ile hayata tekrar bağlandı, 173 yaralı ve 33 kişi hastanede, 5 kişinin durumları endişeli olarak açıklandı. 6 kişi ise, yakında bulunan göletten kurtarıldı.
300 kişilik jandarma ekibi, girişte sorun çıkarmadı fakat çıkışları kontrol etti, partiden ayrılan araç pilotlarına sistematik olarak alkol testleri uygulandı ve bölgede hız limiti indirildi, aynı zamanda 80 kişilik itfaye ekibi bölgedeydi. Partinin sonunda 250 pilot yasa dışı madde tüketiminden, 10 pilot ise alkol testlerinden ehliyetlerine el konuldu.

2. kötü haber pazar günü, saat 18:30’da geldi, Teknival’den dönmekte olan bir araç, düz yolda sol şeride kaydı ve diğer bir araçla kafa kafaya çarpıştı. Karşı şeritten gelen araçta bulunan, 60’lı yaşlarında, 2 çift hayata veda etti, diğer araçtaki 4 kişi ise hastanede, durumları ağır.

4 günde toplam 60 bin kişi bu partide özgürce dans etti. Sound system-ler inanılmaz bir ses duvarı sergiledi. Bu teknivalin gerçekleşmesinde toplam 70 Sound System ve, risk ve hasar önleyen dernekler rol aldı.29 Nisan 2017 – Paris – Kenevir bitkisi için yasal düzenleme

Bu yıl Paris’te, 16. yılını kutlayan ‘Kenevir bitkisi için yasal düzenleme’ yürüyüşünden görüntüler..
Fransa genelinde ise, belediyelerinin önünde toplanma çağrısı 13 mayısta gerçekleşti.Haziran 2017 – Avrupa Uyuşturucu Raporu 2017

Her yıl, Avrupa Devlet’lerinde son gelişmeleri kapsayan, 2017 uyuşturucu raporu yayınlandı. “Avrupa’da LSD ve halüsinojik mantarın genel yaygınlık düzeyleri birkaç yıldır genellikle düşük ve stabil” olduğunu öğreniyoruz ve MDMA tüketimi tüm devletlerde yükselişte olduğu ortaya çıkıyor. Daha nice analizlerle dolu bu rapora ulaşmak için altaki ilgili LiNK’e tıklayın.

Avrupa uyuşturucu raporu 2017 – Türkçe

* Ulusal raporlar listesi için :
AB28 + NOR/TR Ulusal uyuşturucu raporu listesi 2017

* Fransa Uyuşturucu Raporu 2K17 :
Fransa uyuşturucu raporu 2K17 – İngilizce

* Türkiye Uyuşturucu Raporu 2017 :
Türkiye uyuşturucu raporu 2017 – İngilizceGeçen hafta sonu, 17 yaşında bir arkadaşımız, Fransa’nın batısında, Nantes’ın kuzeyinde düzenlenen free party-de hayatını kaybetti.. MDMA tüketimi ile bağlantılı olduğu kanaatine odaklanılıyor. Free Party-lere katılmaya karar verdiysen, arkadaşlarına sahip çık ! Ve tüketmeye karar verdiğin maddeler hakkında bilgilen ! Bilgi edinmek sağlığa zararlı değildir.