Research chemicals - yeni sentetik maddeler

“Research Chemicals”, laboratuvarlarda araştırma sonucu elde edilen farklı etkiler yaratan (psikedelik, uyarıcı, empatojen, disosyatif..) sentetik maddeleri tanımlamak için kullanılır. Bu tarz maddeler genellikle pudra veya saf kristal olarak bulunur ve dozaj mg derecesinde ince ölçülür.

RC YSM nedir ?

Bu tarz maddeler genellikle pudra veya saf kristal olarak bulunur ve dozaj mg derecesinde ölçülmelidir, dojaşımı risklerini önlemek için 0,1mg hassasiyetli terazi kullanmak daha uygun olur. En çok karşılaşılan maddeler triptaminler ailesi (mantarlar kategorisinde), feniletaminler (MDMA, amfetamin kategorisinden) ve sentetik kanabinoidlerdir.

Dikkat : sentetik kanabinoid-ler, kuru bitki karışımlarının üzerine püskürtülerek satılır, hatta kenevire alternatif olarak sunulur, Bonzai bu maddelerden sadece bir örneğidir ve bu durumda sadece pudra olarak bulunmaz. Genellikle, internet üzerinden satış yapan mağazalardan RC elde edilebiliyor, fakat karmaşık on-line shop’lar arasında seçim yapmak kolay değildir..Smart-shop olarak’ta adladırılan sitelerin sayısı çok olsa da, çoğunluğu “insan tüketimi için uygun değildir” yazısıyla maddeler satmaktadır. Bu cümle sadece yasaları aşmak amaçlıdır ve satıcının sorumlu durumundan korunmasını sağlar. Alıcı ne de olsa..tüketmemelidir! Saçma sapan isimler altında satılan, örnek : bomba2000 veya daha egzotik isimlerle satışa sunulan, resmen marketing amaçlı adlandırılmış maddelerden sakınmalısın. Farklı RC karışımları içeren, ne kimyasal bileşimini, ne de gerçek dozajını bile bilmediğimiz maddeler içerebilir ! Birçok madde, yasal boşluklardan yararlanmaktadır.

Türkiye’de, bakanlar kurulu kararlarının sık sık güncellediği uyuşturucu maddeler listesi, yasak maddeleri belirler, yani bu listede (daha) yer almayan maddeler ve madde aileleri, psikoaktif olmalarına rağmen, ağır uyuşturucu madde yasalarınca yargılanamaz. Bu maddeler genellikle bilinen bir molekülün değişik bir bileşimi ile elde edilir.

Örnek : 2C-E, meskaline çok yakın bir bileşime sahiptir ve güçlü halüsinojen etkiler yaratır, fakat dozajlar farklıdır ve 2 madde arası karşılaştırma bununla yetinir. Listeye yeni bir molekül eklendiğinde (yani yasaklandığında), anında listede bulunmayan yeni bir molekül piyasaya sürülür..

Dikkat : Bazı siteler gerçekten de listede bulunan maddeler satmaktadır ve belki yeterli şekilde hatırlatılmıyor olsa bile, Türkiye’de, tüketmek için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır..

Liste için bkz.

T.C. Yasak maddeler listesi 1961 – 2020

Etkiler

Etkilerin süresi ve gücü elbette maddeye ve dozaja bağlıdır. Bazı moleküllerin etkileri, ‘klasik’ maddelerden daha güçlüdür, zor kontrol edilebilir ve 24 saat sürebilir ! Bazı maddelerin yasak olmaması, diğerlerinden daha çok veya daha az tehlikeli olduğu anlamına gelmez ! Tüketmek istediğin madde hakkında yeterli bilgi edin ve kesinlikle rastgele satın alma!
RC’ler hakkında detaylı bilgi için bkz. Mephedrone, Methoxetamine veya 2C ailesi (2C-B, 2C-I,..). Diğer RC’ler için psychonaut.com (fransızca) sayfasından elde edebilirsin.

Bilmen gerekenler

Adından anladığımız gibi, RC’ler hakkında çok az bilgi bulunmakta. Bunun anlamı, şu an, RC’lerin toksisitesi hakkında hiçbir bilgimiz yok, özellikle kısa ve uzun vade etkileri, bağımlılık dereceleri,..Örnek : bazı amfetaminler veya cathonine’lerden elde edilen ikame maddeler, serotonin nöronları (4-CA, 4-BMC) üzerinde güçlü şekilde toksik etkiler yaratma kapasitesi vardır ve nörobiyolojistler tarafından selektif olarak bu nöronları araştırma amaçlı öldürmek için kullanılmıştır..Genellikle, piyasaya sürülmeden herhangi bir canlı üzerinde testler uygulanmamıştır.
Kobay, sensin!

On-Line mağazalardan satın alındığında, etiktaj, ek kalıntı/artık toksik maddeler, diğer maddelerle kontaminasyon veya diğer problemler aktarılmaktadır (sipariş ettiğin maddeden farklı bir madde gönderilmiş olabiliyor..). Bazı sitelerde, RC tüketicileri on-line mağazalar hakkında yorumlar ekleyerek diğer tüketicilere bilgi veriyorlar. Yazılanları yorum olarak kabullenmelisin, garanti olarak değil. Mağazaların sahipleri sık sık değişebiliyor ve itibarlarını kaybediyorlar. Bu nedenle, dikkate alman gereken sadece yakın tarihte (30 gün öncesine kadar) eklenmiş yorumlardır.

  • Her RC için alerji problemlerini unutmamalısın. Riskleri önlemek için, ilk denemende çok az bir miktar tüketmelisin <1mg, 1,5saat bekle ve tekrar aynı miktarı tüket. 2 defa tekrarlamaktaki önemli nokta, alerjik reaksyon 2. tüketimde oluşur.
  • Aynı zamanda, bazı RC’lerin letal (ölümcül) dozajı, eğlenmek amaçlı doz ile çok yakındır. Dozajın önemi bu durumda önceliklidir ve en iyi şartlarda ölçülmelidir (kimya laboratuvarı, hassas profesyonel terazi,..).
  • Maddelerin tüketim şekilleri (sniff, ateşleme, enjeksyon, plug,..) daha etkileyici veya daha tehlikeli olabilir, tüketim tarzlarının avantajları ve yan etkileri hakkında, maddeyi tüketmeden yeterli bilgi edinmeye çalış.
  • LSD veya MDMA tüketmeyi düşünürken ve ‘benzer’ olarak adlandırılan bir madde teklif edilirse, unutma ki marketing amaçlı bir benzetmedir, etkiler beklediğinden çok farklı olabilir ve destabilize olma şansı yüksektir : bad trip, dozaşımı,..
  • RC’ler, çok aktif olsalar bile, genellikle gram ağırlığında satılmaktadır. Bi anda elinde 500 doz birden bulabilirsin! Bu durumda kendine bir limit belirlemen gerekebilir.
    Örnek : Madde eline geçtiği anda, 3/4’ünü atmak zira her maddede olduğu gibi, elinin altında çok miktarda madde bulundurmak risk faktörüdür (bağımlılık, aşırı tüketim,..).

RC'ler hakkında bilgi bulmak

RC tüketmek çok bilgi toplamak demektir (farklı moleküllerin etkileri, tüketim şekillerinin avantaj ve yan etkileri, dozaj,..). Daha çok bilgi bulmak için tüketici gruplarını barındıran internet sayfaları önerebiliriz : erowid.org (İngilizce) ve psychonaut.com (Fransızca). Bu 2 site, tüketiciler arasında gerçek bir diyalog platformu oluşturmaktadır.

Diğer maddelerin tüketimi ile karşılarştırırsak, free-ankara.org olarak RC dozajını önemle dikkate alınması gereken bir konu olduğu hatırlatmak isteriz. Dozajı uygun şartlarda uygulayamıyorsan, RC tüketme.

Riskleri önlemek için 10 tavsiye :

1. Denemek istediğin molekül hakkında gereken bilgilere ulaş : dozaj, dikkat edilcek karışımlar, tüketim şekli,..(erowid.org – ingilizce- ve psychonaut.com -fransızca- güvenilir bilgiler içeren sitelerdir).

2. RC tüketmek istiyorsan güvenilir arkadaşlar ve ortamlarda bulun. Tek başına tüketme.

3. Depresif, kaygı veya psy problemli arkadaşlarımızın RC tüketmesi tavsiye edilmez, psikedelik ve halüsinojen etkiler yaratan RC’ler için bu kural daha da önemlidir.

4. Alerjilere dikkat. Yeni satın aldığın RC’yi alerji testinden geçir : iki defa, küçük doz, 1,5 saat arayla. reaksyonu bekle.

5. Madde karışımına dikkat (madde mix), alkol ve ilaçlar dahil, ilk denemede başka madde tüketme.

6. Dozları 1 saat arayla, 2 defada tüketmek ve etkileri beklemek en uygun tüketim şeklidir, yükseliş sürecinde negatif etkiler azalır, doz aşımı riskini önler ve elindeki maddenin beklentilerine uygun olduğunu kontrol edebilirsin.

7. Düzenli olarak su iç fakat aynı anda bol su içme.

8. Tüketimine aralıklar vermeye özen göster, düzenli olarak tüketme.

9. Trafiğe çıkma (hayatta kal, seni seviyoruz !) ve sorumluluk gerektiren etkinliklerden uzak dur.

10. Şartlı refleksin yitimine dikkat ! Jel ve prezervatif kullan.

Doz aşımı

Kişiyi güvenli bir yere nefesini engelleyen cisimleri (kaşkol, eşarp, kemer,..) uzaklaştırdıktan sonra sol lateral pozisyonda uzanmasını sağla, etrafında bulunan kişileri yüksek sesle uyar ve acili ara (112). Ambulans veya ilk yardım ekipleri gelinceye kadar yanında varlık göster, kişiye adıyla hitap et ve gözlerini açmasını veya elini sıkmasını iste; yardım ekiplerine bildiklerini aktar, tükettiği maddeler..


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayımlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.

Diğer maddeler