GHB - GBL

GHB ve GBL 2 farklı maddedir ve yarattıkları etkiler hemen hemen aynıdır. Sıvı olarak satılan GHB, genellikle GBL’dir. GHB, gamma hydroxyButate sodium anestezide kullanılan bir ilaçtır. Aynı zamanda tıbbi tedavilerde uygulanmıştır. Beyaz kristal veya sıvı şeklinde piyasada bulunur ve sentetik bir maddedir.

GHB - GBL nedir ?

İcover (Italya), Gamma OH (Fransa), Somsanit (Almanya), Xyrem (ABD, Kanada) adları ile farmakolojik preparatları bulunmaktadır. Bilinen sokak adlan ise ‘liquid ecstasy’, ‘liquid E’,’GBH’,’easy lay’, ‘scoop’, ‘liquid X’, ‘fantasy’, ‘cherry meth’, ‘liquid loving’, ‘gamma-OH’, ‘somatomax’, ‘happiness drops’, ‘Gina’ olarak sıralanabilir. GHB, sanayide yaygın olarak kullanılan ve ticari olarak satılan çözücüler olan, öncülleri gamma-butirolakton (GBL) ve l,4-butanedioldan (1,4-BD) kolayca imal edilmektedir. GBL’ye sıvı sodyum ilacesi GHB elde etmek için yeterli olmakta hiçbir özel cihaz gerekmemektedir. Illegal amaçlı kullanımında sıvı, toz, tablet ve kapsül formunda bulunabilmektedir. Tüketim metodu, 2’si için de aynıdır, bir bardak suyun içinde içilir. Renksizdir ve koku yaymaz fakat ‘acı’ bir tat bırakır. GHB mart 2001’de psikotropik maddeler hakkında BM sözleşmesinin IV nolu listesine eklendiğinden bu yana kullanımı sınırlandırılmıştır, dolayısıyla Avrupa Birliği’ne üye ülkeler bu maddeyi psikotropik maddelerle ilişkin mevzuatları kapsımında kontrol etmekte zorunludur (EMEA, 2005; EMCDDA yıllık raporu 2009).

Etkiler

2 kişi aynı etkileri yaşamak için gereken dozajı tutturmak zordur. Aynı zamanda etkiler dozaja göre değişir. GHB/GBL dozları hazırlamak zor bir işlemdir.

Pudra şeklinde, bir bardak su ile karıştırıldığında, etkileri hissetmen için ortalama doz 0,75g ile 1,5g’dan başlar. 2,5g’dan (=½ çay kaşığı) itibaren, uyku hissedilen tek etkidir. 5g’dan itibaren, doz aşımı söz konusudur.
Sıvı şekilde, eşit etkiler için, ortalama 2ml GHB = 1ml GBL = 1g pudra GHB demek yanlış olmaz. İlk denemelerinde veya dozajı belirleyebilecek uygun şartlar olmadığında, düşük dozajla etkilerin başlamasını beklemek uygundur.

Yükseliş çok hızlıdır 10 ile 20 dakika arası (yemek yemediysen..daha hızlıdır), etkiler 2 ile 4 saat sürer. Yükseliş anında ayakların yerden kesilir, hafiflersin sanki..
Genel olarak GHB/GBL tüketicilerinin aktardığı etkiler alkol etkilerine yakındır : öfori, heyecan hali, mental ve fiziksel stimülasyon, sosyalleşme artışı, duygusal sıcaklık, disinhibisyon, rahatlama duygusu. Dozaj çok yüksek olursa, güçlü bir uyku ilacı gibi etki eder. GHB ve GBL anestezi için kullanılan bir ilaçtır..

Bilmen gerekenler

GHB ve GBL ile birçok intoksikasyon nedenleri vardır, bunun en önemlilerinden biri dozaj hatalarıdır. GBL, GHB’den daha asittir; GBL’i GHB’den 2 kat daha çok seyreltmek gerekir. Etkiler kişiden kişiye çok değişir fakat genel olarak : mide bulantısı, kusma, hipotermi, kasların gerilmesi, nefes daralması ve bilinç kaybı. GHB ve GBL, etkilerin içinde olduğun anlarda ve tüketim sonrası günlerde, hemen hemen sistematik şekilde hafıza kaybı yaratır. Solunum depresyonuna yol açabilir, koma‘ya kadar götürebilir, hatta ölüm ve epilepsi krizini tetikleyen yan etkiler aktarılmaktadır (özellikle daha önce epilepsi problemleri ile karşılaşmış olanlar için). Kalp, solunum ve epileptik sorunlar teşhis edilen arkadaşlarımızın GHB ve GBL tüketmeleri kesinlikle sakıncalıdır.

GHB/GBL ile alkol arasında kesin bir uyuşmazlık vardır. GHB tüketmeden, kısa bir süre önce bira içmiş olsan bile intoksikasyon riski çok yüksektir. Koma vakalarının çoğunluğu alkol ve GHB/GBL karışımlarından geldiği aktarılmaktadır. GHB/GBL uyuşukluk ve motris hareketlerin koordinasyon kaybı gibi etkiler yaratığından, tüketim sonrası motorlu araç sürmek tehlikelidir.

  • GHB ve GBL sedatif maddelerle karıştırılmamalıdır : alkol, opiyatlar, sakinleştiriciler,..

GHB afrodizyak etkiler yaratır ve etkileri kızlar daha çok hisseder. Normal şartlarda ilgi duymadığın biriyle, maddenin etkisiyle cinsel ilişkide bulunabilirsin. Düzenli olarak GHB/GBL tüketmek (her hafta), başlıca yan etkiler : uykusuzluk, kaygı ve titreme problemleri yaratabilir. Kronik tüketcilerde fiziksel ve/veya psişik bağımlılık görülmüştür. Fakat tolerans sorunu yoktur, aynı etkileri tekrar elde etmek için dozajı yükseltmek gerekmez. Tüketimi ve yan etkileri hakkında detaylı araştırma konusu yoktur.

Riskleri önlemek için 6 Tavsiye :

1. Madde hakkında bilgi edin : kalite, etki, dozaj..

2. Güvenilir arkadaşlar ve ortamlarda bulun.

3. Dozaj konusunda titiz davran, kendin hazırlamıyorsan, dozaj sahnesine şahit ol.

4. Alkol, opiyatlar veya sakinleştiriciler, GHB/GBL ile uyuşmaz, kesinlikle karıştırma. Az bira içmiş olsan bile tehlikeli sonuçlar yol açabilir.

5. Kesinlikle trafiğe çıkma, motorlu araç sürmeye el verişli değildir (uyuşukluk,..).

6. Cinsel uyarıcıdır, jel ve prezervatifleri unutma !

Doz aşımı

‘bayılıyorum!…’ gibi olursan : güvenli bir yere ayaklarını yüksekte olacak şekilde hemen uzan, tatlı bir şeyler yemeye çalış, su iç, dinlen, dikkatli ol. Ayaklarını indirmeden bekle, kendi ritminde ayağa kalkmalısın.

Bilinç kaybı : kişiyi soluna yatır, nefesini engelleyen cisimleri uzaklaştır (kaşkol, eşarp, kemer,..), etrafında bulunan arkadaşlarını uyar ve acili ara (112). Ambulans veya ilk yardım ekipleri gelinceye kadar, kişiye adıyla hitap et ve gözlerini açmasını veya elini sıkmasını iste. Yiyebileceği tatlı bir şeyler ayarla ve eğer kişi uyanırsa yukarıdaki bilgileri uygulamaya özen göster.


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayımlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.

Diğer maddeler