Cinsellik

Çünkü kendinle barışıksın, başkasıyla veya başkalarıyla aynı fazda hissediyor olabilirsin, kendini yenilmez-incinmez hissedebilirsin veya sadece daha az riskli seks disiplinini unutabilirsin. Unutma ki, maddeler (özellikle alkol) dikkatimizin azalmasına neden olabilir…

Cinselliğini iyi yaşamak

Erkekler ve kadınlar birbirlerini çekici bulur. Diğer erkekler ve kadınlar, hemcinslerini çekici bulur. Hatta diğerleri, iki cinse aynı çekiciliği hissederler.

Bazı bireyler sadece tek partner tercih eder, diğerleri birçok… Önemli olan, bunlar değildir ! Cinselliğini iyi yaşamak önemlidir, kendini suçlu hissetmemen önemlidir, kendinle barışık, iyi bir yaşam sürdürebilmeni sağlar.

AiDS - HiV

Bu dönemde AIDS salgınını göz önünde bulundurmadan edemezsin, çünkü birçoğumuzun hayatlarına, vücudumuza, ya da yakınlarımızın içine girmiştir.

Bu konudan haberdar olmak, etkilenen insanlarla dayanışma içinde olmak ve HIV virüsünün (ve hepatit) bulaşma riskini azaltarak önleyici bir tutum benimsemektir.

Güvenli seks - Safe Sex

AIDS’e neden olan HIV virüsü vücuda, mukoza zarından kan yoluyla girer. Sperm, kan ve vajinal sekresyonlarda önemli miktarlarda bulunur.

Yüksek Risk

Vajinal veya anal penetrasyon.
Vajinanın mukoza zarları, özellikle de anüs, sık görülen lezyonlar ve bazen de kan varlığıyla çok hassastır.
Tek etkili koruma, su bazlı bir jel ile iyi yerleştirilmiş prezervatiftir.
Penetrasyon için objeler kullanıyorsan, farklı partnerler kullanıyorsa kondom kullanın.
Anal penetrasyon uygularsan ve vajinal penetrasyon yaparsan, prezervatifi değiştirmeye özen göster.

Düşük risk fakat yine de dikkatli ol

Oral seks ilişkileri
Kadın oral seks (cunnilingus,..) Menstrüasyon dışında risk sınırlıdır. Riskleri azaltmak için bir lateks kare, kesilmiş bir prezervatif veya selofan film kullanabilirsin.
Erkek oral seks (sakso,..)
Riskleri ortadan kaldırmak için prezervatif kullan.
Prezervatifsiz veya ağız içine boşalmaktan kaçın.
Diğer pratikler için hayal gücünü kullan : duygusallık, fantezi, okşamalar, karşılıklı mastürbasyon, erotik masaj, öpüşme, sürtünme, tüm bu uygulamalar risk içermez, prezervatif gerektirmez…

Prezervatif - kondom

Prezervatifini iyi kullanman için bazı ipuçları …
Prezervatif kullanmak kolay bir iş değildir. İlk kez yanlızken denemeler yapmalısın.

Her zaman yanında prezervatifler bulundurmalısın. Günümüzde, her yerde (eczaneler, süpermarketler,…) bulunan birşey olsa da, ihtiyacımız olduğunda nedense asla bulamayız…

Uzunluk, kalınlık, tat, şekil … bir markadan diğerine değişir : farklı modelleri denemelisin, senin için en uygun olanı belirlemelisin.

Patlamaması için yeterince kayganlaştırmalısın ve uç bölümde hava bulunmamasına özen göstermelisin (uç bölümü sıkıştırarak).
Spermin mukoza zarları ile temasından kaçınmak için, ereksiyonun sona ermeden prezervatifini, penisinin tabanından tutarak özenle geri çekilmelisin.

Kayganlaştırıcı (kısaca jEl)

Penetrasyonun kolaylaştırılması ve korumanın iyileştirilmesi için (anal penetrasyon için) ya da bazen daha hafif bir kayganlaştırıcı faydalı olabilir (vajinal penetrasyon için).

Lateksi hızla çözebilen yağlı ürünleri (Vazelin, SexLine krem, Crisco, Nivea, Cetavlon, tereyağı, güneş koruma kremi veya bebek yağı …) asla kullanma.

Dikkat !

Ecstasy, LSD 25, amfetaminler, kokain mukozaları kurutabilir ve HiV virüsü iletim riskini yükseltir.

Ücretsiz ve anonim HiV test merkezleri

Çankaya Belediyesi Halk Sağlık Merkezi
Mithatpaşa Caddesi no.52 – Ankara
Salı – Perşembe : 09:00 – 20:00
Çarşamba : 09:00 – 17:00
TEL : 0 850 455 02 65 – 203

Şişli Belediyesi Merkez Polikliniği
Mezarlık Çıkmazı Sokak no. 2 – İstanbul
hafta içi, her gün : 17:00 – 20:00
WEB sitesi : sisli.bel.tr
TEL : 0 212 234 48 31

Pozitif Yaşam Derneği LGBTİ+
Nişantaşı – Haseki – Kadıköy
hafta içi, her gün : 10:00 – 18:00
WEB sitesi : pozitifyasam.org
TEL : 0 534 729 85 75 (rdv ve kod için)


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayımlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.

Kültürel davranışlar