Fransa vs. Türkiye : Seçim dönemi, OHAL.. ve fRee party-ler

Olağanüstü Hal devam etmesine rağmen, Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşıyor, Türkiye’de ise referandum dönemine girildi. Parlamenterlerin yasaları uygulamakta disiplinli çalıştıklarını belgeleyebilmek amacında medyatik sahnelere ihtiyaçları olduğundan, özgürlüklerimizin kısıtlandığı bir dönemin içindeyiz.

İstanbul’da, 2017’nin ilk saatlerinde özgürce eğlenenlere yönelik saldırının travması, şimdi ise Fransa’da güvenlik güçlerinin şiddetine maruz kalmak, maalesef bu gelişmeler, ‘özgürce dans etmek’ için haklarımızı kısıtlıyor. 1 ocak’tan bugüne, Fransa genelinde, yasal süreç kapsamında, 7 ses sistemine el konuldu (ampli + speakers + jeneratör + kablolar + ışık sistemi..).

Seçimler yaklaştıkça bu baskının yükselmesi kaçınılmaz gibi görünüyor.

Fransa’nın güneyinde aktif olan KORZEAME derneği, ‘Korsanların Gözlem Merkezi’ adı altında yayınladığı uyarıda, mart-haziran 2017 döneminde, yasal sınıra uygun free partiler ( <500 katılımcı) düzenlemekle yetinilmesi gerektiğini ve izinsiz partilerde ‘ses sistemine el konma riski’ kırmızı düzeyde olduğunu paylaştı (en riskli derece).

Örnek : 18 Şubat 2017 Saint-Jurs, Alpes-de-Haute-Provence – FR

800 ile 1000 katılımcının bulunduğu free partiye, (48 jandarmadan oluşan) güvenlik güçleri baskın düzenlendi. Ses açısından yakınlarda bulunan yerleşim bölgelerindeki sakinlerin rahatsız olduğu ve havai fişekleri patlatıldığı aktarıldı. Aynı zamanda, bazı tarım alanlarında araçların hasar yaratmış olması, arazi sahiplerinin şikayette bulunmasına yol açtı. Bunun sonucunda, müziği kesen ve organizatörlerin kimliklerini belirleyen güvenlik güçleri, 2 kamyonet, 1 römork ve 3 jeneratöre el koydu. Risklerin çoğunluğunu üstlenmiş olan organizatörlerin, başlıca, izinsiz festival düzenlemek, rahatsız edici ses emisyonu, hasar, özel araziyi yasa dışı işgal etmek, piroteknik sertifikası olmadan havai fişek gösterisi düzenlemek.. suçlarından yargı önünde kendilerini savunmaları bekleniyor.

Free tekno akımı Fransa, İspanya ve Portekiz’de açıklanan etkinlikler :
Bu bilgilerin eksik olan bölümleri için arkadaşlarına danış.

MANİFESTİVE

Fransız ses sistemlerinin ortak bildirisinde, 18 mart 2017’de, Fransa’nın 4 kentinde (ilk yayında Toulouse – Paris – Marseille – Nantes) Özgürce Eğlenme Haklarını Korumak amacıyla, yürüyüş çağrısında bulunuldu. Kısa bir süre sonra, Clermont-Ferrand, Lyon ve Strasbourg, bu çağrıya cevap verdi. Berlin ve Montreal destek vereceğini teyit etti. Flyer’deki önde gelen mesaj ‘Düşünce özgürlüğü için dans edelim‘. Aşağıdaki linkte bu olayları daha detaylı işleyen bir video yayınlandı.

FRENCHTEK 24

18 mart yürüyüşü açıklanmasından sonra,.. her yıl kutlanan ve free tekno akımı için özel bir tarih olarak kabul edilen – 1 mayıs FrenchTek – partisinin flyer’ı yayınlandı. KILLER X imzalı flyer, 2 farklı görsel şeklinde paylaşıldı. Diğerinin üzerindeki mesaj ‘Gouvernement wants to kill free tekno but free spirit will never die‘ olarak belirlenmiş.

DRAGON FESTİVAL

İspanyol Sound System-leri, Dragon Festivalinin tarihlerini açıkladı. 17.03>>>26.03.2K17.

Yine KILLER X..

*Portekiz’de organize edilen ve bu yıl 11.’si kutlanan Freekuency Festivali [Avrupa’nın en büyük ücretsiz(=free) festivali] tarihlerini de açıklandı. 7 – 9 nisan 2K17.

FREEKUENCY FESTIVAL PORTUGAL

Fransa 5. Cumhuriyetten çıkmak için çözüm arayışı içindeyken, Türkiye’nin Hiper-Cumhurbaşkanlık sistemine geçmek için referanduma gitmesi çok şaşırtıcı bir durum değil.