EXİT 2K16 !

Uzun bir dönem özgür teKno ve güncel akımlar açısından gelişmeleri aktarmakta geciktik. 2K16 yılının son günlerinde, özgürce eğlenmek için haklarımızı korumak daha anlamlı bir yön aldı, senin için yılın son haberini yazarken, gelecekte daha özgür bir dünyada yaşamak için çaba gösteren herkese sevgilerimizi iletiyoruz.

Son konumuzdan bu yana çok şey oldu aslında..bu yazımızda 2K16’nın son 4 ayında gelişen olaylardan farklı konuları özetle kaleme alıyoruz, yaşadığımız gündem gibi, durum pek iç açıcı değil..


1 ekim 2016 – Ankara – Türkiye

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında “Bağımlılıklara Karşı Yerel Medya Kapasite Geliştirme Projesi” temelinde işbirliği projesi imzalandı. Günlük iletişim dilinde bağımlılıkla ilgili hataların azaltılması, yanlış ifadelerden veya iletişim dilinden kaçınılması, özendirici içerik veya görsel kullanımının önlenmesi gibi konuları merkeze alacak proje, BYEGM ve Yeşilay işbirliği ile yürütülecek.


5 ekim 2016 – İstanbul – Türkiye

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin bağımlılara ve bağımlı yakınlarına ücretsiz psikolojik danışmanlık ve rehabilitasyon hizmeti vermek üzere faaliyete geçirdiği Yeşilay Danışmanlık Merkezinin (YEDAM) Cerrahpaşa Hizmet Binası açılış törenine katıldı. Numan Kurtulmuş, “Doktorlardan bize gelen önemli eleştirilerden birisi; bir gencimiz uyuşturucu bağımlısı, tedavi olmak için doktora müracaat ettiğinde bu adli bir olay olarak kabul ediliyor ve kolluk kuvvetlerine bildiriliyor. Şimdi Adalet Bakanlığımız bir hazırlık yaptı. Bundan sonra herhangi birisi uyuşturucuyla ya da bağımlılıkla mücadeleyle ilgili olarak doktora müracaat ettiğinde, bu kayıt, kimliği gizli kalacak ve polise bildirilmeyecektir. Böylece uyuşturucu ve bağımlılıkla çok daha güçlü bir şekilde mücadele etmiş olacağız” diye konuştu. Açılışta ‘Yeniden Başlasın’ kampanyasıyla tişört tasarlayarak projeye destek veren ünlülere plaket verildi. Muazzez Ersoy, Işıl Reçber, Ece Vahapoğlu, Furkan Palalı, Serdar Cebe, Kenan Sofuoğlu plaket aldı.

Analiz : YEDAM, sorunlu madde tüketim şemaları geliştiren bireylere yönelik bir yaptırım. Numan Kurtuluş’un söz ettiği ‘doktorların gizlilik kurallarına uyması’ için gereken düzenlemeyi destekliyoruz. Aynı zamanda, adalet bakanlığının gizlilik kurallarına saygı duymayan sağlık personellerine yönelik, ceza kanunu belirlemelidir. Fransa ile karşılaştırmak gerekirse, ‘sağlık konusunda gizlilik kurallarını sağlık personellerinin uygulama zorunluluğu’ 1994 yılında yürürlüğe girdiğini hatırlatalım.


7 kasım 2016 – Strazburg – Fransa

dAhA aZ riSkLi mAddE tüKetiM Lokali -ARGOS- giriş kapısı – 21.12.16

ARGOS adı altında, projeyi taşıyan İTAQUE derneğinin koordinasyonuyla Daha Az Riskli Madde Tüketim Lokali açıldı. Burada enjeksiyon, sniff ve ateşleme metotlarını kapsayan madde tüketimi, her an bir sağlık personelinin gözetiminde gerçekleşebiliyor. Şırınga değişim programı ve sağlık açısından bilgiler paylaşma amacında kurulan ve Fransa genelinde 2. lokal olan ARGOS, merkez hastanenin – Hopital-Civil – içinde, kendine ait özel girişi olan ayrı bir binada bulunuyor. Her gün saat 13:00’ten 19:00’a kadar açık olan lokali, yılın en karanlık gününde, ilk defa ziyaret etme imkanımız oldu..gerçekten de görkemli bir dispozitif.

arte info


30 kasım 2016 – Paris – Fransa

Yasa dışı parti ve festivallere uygun risk önleyici dispozitif hazırlığı içinde olan derneklerden en etkin olanı Techno+, Paris’teki lokaline, haftalık toplantı sırasında, 15 polis memuru ile baskın düzenlendi. 30 kasım gecesi saat 20:00’de gerçekleşen baskında 2 kişinin üzerinde az miktarda Kenevir çiçekleri bulundu ve gözaltına alındılar. Derneğe ait kamyonet ve lokalde bulunan belgelere el konuldu. Aynı zamanda derneğin başkanı iş yerinde sorgulama sonrasında serbest bırakıldı. Techno+ derneğini oluşturan arkadaşlarımıza desteğimiz sonsuz, anket devam ediyor.


3 aralık 2016 – Britanya bölgesi – Fransa

Olağanüstü Eğlence Hali..pek iyi bir fikir değildi (bkz. Teknival.wav). Eylül ayından bu yana, fRee partilere sistematik olarak baskınlar düzenlendi ve ses sistemlerine el konuldu. Özellikle Fransa’nın kuzey batısında Britanya bölgesinde bulunan ses sitemlerini oluşturan gruplar güvenlik güçlerinin şiddetine yeniden şahit oldu. Güneyde, Gard bölgesinde ise 500 katılımcıdan az partilere bile baskınlar düzenlendi. Bu olayların sonucunda organizatörler hakkında yasal işlemler devam ediyor. Baskı altında olan sound system-lerini desteklemek için, 3 aralıkta Britanya bölgesinde Manifest festivali düzenlendi. Ağustos ayında organize edilen Teknival.wav’da olduğu gibi, 12 ile 15 bin katılımcı, özgür tekno dinlemek için patiye akın etti. Güvenlik güçleri, madde + alkol tüketip araç kullanan 37 kişinin ehliyetini iptal etti, 4 kişiye gözaltı : 1. polis memuruna hakaret, 2. Kenevir 3. polis barajını zorlamak 4. çelik bıçak taşımak. Partinin sonunda Olağanüstü Eğlence Hali’nin uzatılması kararlaştırıldı.


13 aralık 2016 – Paris – Fransa

Sağlık sisteminin modernizasyonu çerçevesinde, yayınlanan yeni bir yönetmelikle güvenlik güçleri trafik kontrolleri sırasında daha kolayca saliver test uygulaması yürürlüğe girdi. Fransa için cezaları hatırlatalım : 2 yıl hapis ve 4500€ para cezası ve aynı zamanda -6 ehliyet puanı. Alkol + madde ise 3 yıl hapis ve 9 bin € para cezası. Aynı zamanda hakim, ehliyetini 3 yıla kadar askıya alabilir veya ehliyetini iptal eder ve ehliyet sınavına girme hakkını en fazla 3 yıl yasaklayabilir. Aracın park halinde olsa dahi saliver test uygulamak yasaldır.


18 aralık 2016 – EU

Artists in Action adı altında, Avrupanın farklı öz yönetim mekanlarında düzenlenen partiler sonucunda, yeraltı free tekno akımı mültecilere yardım kampanyası için yeni bir albüm çıkardı. Dinlemek için :


19 aralık 2016 – Alès – Fransa

Alès adalet sarayındaki duruşmada KDF ses sisteminden 7 kişi yargı önündeydi. Bir kişi hapis cezasına çarptırıldı. Bu karar, free parti organizatörlerine “ölüme sebebiyet vermekten” ilk hapis cezası olarak kabul edilebilir. 2015’te mart ayının sonunda geçekleşen Worms Party’si sırasında, 0.4gr MDMA tükettikten sonra bilinç kaybı yaşayan 19 yaşındaki Carolle, 3km uzaklıkta bulunan itfaye ekiplerinin çabalarına rağmen hayata veda etmişti. Ulaşılması zor bir alanda organize edilen rave, risk önleyici bilgiler paylaşan derneklerin bilgisi dışında gerçekleştiğini hatırlatalım. RİP Carolle.

Exit 2K16 ! 2K17’nin tamamı için mutluluk ve sağlık dilemek zor görünüyor, en azından 2K17’nin ilk ayında hepinize özgürlük ve sağlık diliyoruz. RaVe ON !