Aslında bu makale, eroinin eğlence amaçlı sniff veya ateşleme metoduyla tüketimi hakkında bilgilendirmek için yayımlanmıştır. Eroinin kronik tüketimi veya ikame maddeler veya enjeksiyon pratikleri hakkında tutarlı bilgiler için farklı özelliklere odaklanan bir makale yazılım aşamasındadır.

Eroin

Eroin, opioid ailesine bağlı bir maddedir. Haşaştan süzülen saf afyon (=opium) dönüştürüldüğünde, morfin elde edilir. Morfin sentetize edildiğinde ise, eroin elde edilir.

Eroin (her dönemin ve kültürün sokak adları farklıdır) piyasada genellikle 2 farklı şekilde bulunur :

  • kahvemsi (brown) : en sık karşılaşılan sunum şeklidir. Rengi, kırık beyaz ve koyu kahverengi arasında olabilir ve minik taşlar şeklindedir. %97’ye varan toksik veya değil (kafein, laktoz, glükoz,..) maddelerle karıştırıldığı gözlemlenmiştir.
  • beyaz (veya hafif pembe), daha nadir karşılaşılan şeklidir..daha rafine ve saftır. Çok ince toz şeklinde bulunur, genellikle laktoz eklenmiştir.

Etkiler

Etkiler kişiye, maddenin kalitesine, tüketim hacmi ve metotlarına göre değişiklik gösterir.
Eroin, derin refah duygusu yarattıktan sonra, ağır bir sükunet olarak tabir ettiğimiz bir hal alır. Fiziksel ve duygusal olarak yatışmış duygusu ile boğulurcasına rahatlarsın.
Bu etkiler uzantısında bazılarında pasif bir hal alabildiği gibi, diğerlerinde etkinlik arayışını tetikleyebilir.

Eğlence amaçlı tüketim pratikleri içinde, burundan çekerek tüketmek maddenin kana hızlı ulaşmasını sağlar ve enjeksiyon tüketim metodunun geliştirdiği risklerden korur (HiV, ekimoz,..), veya ateşleyerek tüketim metotları başta gelir.

Ateşleyerek veya solunum yolu ile; etkiler anidir, ısı duygusu ve refahlatıcı duygular tüm vücudunu kaplar. ‘Flaş’ etkisine yakındır : yoğun öfori hissi.
Sniffleyerek tüketimde ise, etkiler birkaç dakikada ortaya çıkar.
Etkiler 1 veya 2 saat sonra, bireyin tolerans eşiğine bağlı olarak düşüş gösterir ve 4 veya 6 saat sonra tamamen kaybolur.
Eroin aynı zamanda, enfeksiyon sonucu hissedilen ağrıları uyutur (nezle, bronşit).

İlk defalarda, eroin tüketimi kalp ağrıları yaratabilir ve bazı durumlarda kusmak zorunda kalabilirsin.

İlk defa tüketiyorsan, yanlız tüketme, az bir miktar al ve etkileri bekle.

Fakat aynı zamanda..

Tüketim metodu ne olursa olsun, eroin ile başlıca 2 sorun, doz aşımı (DA) ve fiziksel bağımlılıktır.

Doz aşımı (DA) nedir ?

Gereğinden daha fazla bir doz tüketmektir. Sonucunda koma veya ölüme yol açan nefes zorluğu yaratır.

Doz aşımı, vücudunun tolerans eşiğine bağlıdır. Maddenin çok saf olması veya kalitesi hakkında bilgi olmamasından (özellikle beyaz ile) ileri gelir. Aynı zamanda, örnek olarak, kısa bir tüketim arası verdikten sonra tüketirsen, eğer alışkın olmadığın halde daha önce tüketiğin dozaj kadar uygularsan.

Eğer aynı anda alkol tüketirsen ve özellikle ilaçlar (Rohypnol®, Tranxene®, Valium®..) alıyorsan, DA riski, tolerans eşiğinin düşmesi sonucunda, önemli şekilde yükselir.

Burundan çekmek, eroindeki ek maddelerin etkilerini biraz da olsa azaltabilir, fakat doz aşımından korumaz.

İlk tüketim dönemlerinde veya düzenli tüketim ritminde, DA riski daima gerçektir.

DA durumunda refleksler :

Uyuşukluk, düzensiz solunum sonrası solunum ritminde yavaşlama ve renk solukluğu doz aşımının ilk semptomlardır.

Eğer kişi DA yaşıyorsa, panik yaratma, kişinin komaya düşmesini önlemek için yürümesine yardımcı ol, vücudunu salla, nefes almasını sağlamalısın..

Bilinç kaybı yaşıyorsa, kişiyi güvenli lateral pozisyonda uzanmasını sağla ve çekinmeden 112 acil hattını ara.

Bağımlılık nedir ?

Sniff, ateşleme veya enjeksiyon, düzenli olarak tüketildiği halde, psişik (madde arayışında olmak) olduğu kadar fiziksel (yoksunluğu acı içinde hissetmek) olarak, eroin önemli ölçüde bağımlılık yaratır.

Düzenli tüketildiğinde, vücudun eroine tolerans geliştirir, diğer bir deyişle, aynı etkilere ulaşmak için dozajı yükseltmek zorunda kalırsın.
Ani bir karar ile eroin tüketimine son verirsen, maddenin yoksunluk duygusu ortaya çıkar. Bu yoksunluk sendromunun yoğunluğu, tükettiğin maddenin miktarı, tüketim frekansı ve metodu belirler.
Uzun dönem tüketim sonrası, eksiklik duygusu, hafif yorgunluk, kas gerginlikleri, depresyon,..gibi yan etkilerle belirtiler gösterir.
Fakat daha sık tüketim ritmi sonrası, daha ağır belirtiler ortaya çıkabilir : baş dönmesi, kusma, aşırı terleme, titreme veya ağrılar..

Burundan tüketmek veya ateşleme metotları, DA risklerini azaltabilir fakat bağımlığa bağlı risklerden korumaz.

Sniff metodu ile bulaşıcı hastalık bulaşma riski gerçektir (özellikle hepatit C). Bireysel LüLi-ni paylaşamamaya özen göster.

İnişte, kırılgan ve sinirli haline girebilirsin.

Eroin bir ağrı kesicidir, düzenli tüketim ritminde, dikkat sinyallerin duyarlı değildir. Ağrılara ve uygulaman gereken tedavi süreçlerine gereken ilgiyi göstermeyebilirsin (özellikle diş sağlığı,..).

Eroin aynı zamanda uyuşukluk haline sürükler. Elinde yanan sigara ile uykuya dalmak sık karşılaşılan bir senaryodur.

Hayat kaliteni ve hijyenini alt üst edebilir (kilo kaybetmek,..).

Cinsel planda ise, cins gözetmeksizin libidonun düştüğü gözlemlenir.
Kız arkadaşlarımızda, eroin tüketmek periodik kanamaların düzensiz ritme girmesine yola açabilir ve hatta adetler yok olabilir.
Buna rağmen adet dönemi aktiftir ve hamile kalma riski gerçektir.
Erkeklerde ise, ejakülasyonu geciktirir ve hatta orgazma ulaşmak imkansız olabilir.

Riskleri azaltmak için 8 Tavsiye

1. Satın aldığın maddenin kalitesi ve etkileri hakkında olabildiği kadar bilgi edin. Eroin daima yabancı (bazen toksik) maddelerle karıştırılır. Fakat en tehlikelisi, çok saf eroindir !! Doz aşımı vakalarının çoğunluğu eroinin daha fazla yabancı maddelerle karıştırılmamış olmasından ileri gelir.

2. Enjeksiyon metodundan uzak dur : burundan çekmek, ateşlemek veya solunum metotları daha az risk barındırır.

3. Tüketim seanslarında kullandığın araçları paylaşma. Sniff için, bireysel LüLi kullan, hepatit bulaşmasını engellersin. Enjeksiyon metodu için kendi araçlarını kullan, hepatit ve HiV virüslerinin bulaşmasını engellersin.

4. Dozajı ince hesaplamalısın. İlk defalarında, diğer tecrübeli tüketicilerin tükettiğinin yarısı kadar al.

5. Tüketim seanslarında yalnız kalma : doz aşımı durumunda kurtarılma imkanın olur. Güvenilir bir mekanda bulunmak ve güvenilir arkadaşlarla beraber olmaya özen göster.

6. Eroinle beraber alkol ve özellikle ilaçlar tüketme, doz aşımı risklerini önemli ölçüde yükseltmektedir (Rohypnol®, Tranxene®, Valium®..).

7. Araç trafiğine çıkma ve sorumluluk üstlenmen gerektiren etkinliklerden uzak dur.

8. Prezervatif kullanmayı unutma ve yanında jel bulundur.

Doz aşımı

Kişiyi güvenli bir yere nefesini engelleyen cisimleri (kaşkol, eşarp, kemer,..) uzaklaştırdıktan sonra, sol lateral güvenli pozisyonda uzanmasını sağla, etrafında bulunan kişileri uyar ve acil servisi ara (112). Ambulans veya ilk yardım ekipleri gelinceye kadar yanında varlık göster, kişiye adıyla hitap et ve gözlerini açmasını veya elini sıkmasını iste; yardım ekiplerine bildiklerini aktar, tükettiği maddeler..


Techno+ ve fRee-aNkARA.org tarafından Creative Commons lisansı altında hazırlanmıştır. Aynı lisans altında hazırlayanların isimlerini belirtmeyi unutmadan, bu belgenin içeriği, ticari amaç haricinde dilediğin platform üzerinden çoğaltabilirsin.

Diğer maddeler