Ankara pilot bölge

Ankara’da İçişleri Bakanlığı bünyesinde ve Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı (UMEP) çerçevesinde polislerden oluşan, yeni bir TİM kuruldu. Ülkemizde artık japon filmlerini andıran ‘NaRkOtiM’ ismiyle yeni bir polis özellikle okul civarlarında madde satışını durdurmayı planlıyor.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümetin uyuşturucu ile mücadelede kararlı olduğunu belirterek, devletin en önemli görevlerinden birinin vatandaşlarını uyuşturucudan korumak olduğunu söyledi.

Ünüvar, mücadele kapsamında öncelikle üretici-aracı-tüketici arasındaki bağın ortadan kaldırılacağını belirtti. Bunun, sadece adli ya da polisiye tedbirlerle sağlanamayacağının altını çizen Ünüvar, “Hem sınırda hem sokakta arzın azaltılabilmesi, uyuşturucu ile vatandaşın temasının kesilmesi sağlanacak” dedi. Bu tedbirlerin sadece kamu ile değil sivil toplum kuruluşlarının, vatandaşların ve özellikle annelerin desteği ve işbirliği sayesinde uygulanabileceğini kaydetti.

Narkotim nedir ?

Uyuşturucunun bireyle buluşmasını önlemek amacıyla “narkotim” oluşturulacağının altını çizen Ünüvar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulacak narkotim, polislerden oluşacak ama psikologların da destek vereceği bir yapı olacak. Ayrıca, toplumda sözü geçen öğretmenler, imamlar, muhtarlar, kanaat önderleriyle temas halinde olunacak. Bu kişilerle işbirliği içinde çalışılacak.
Bu, pilot çalışma olarak başlayacak ve ondan sonra da çalışmanın sonucuna göre Türkiye’de yaygınlaştırılacak. Pilot çalışma, şu an Ankara gibi gözüküyor. İçişleri Bakanlığı, bunun üzerinde çalışıyor ve yakında bununla ilgili bir adım atılacak.”
Ünüvar, ayrıca uyuşturucunun Türkiye’ye girdiği sınır kapılarında güvenliğin daha da güçlendirileceğini vurguladı.

Anadolu Ajansı 25 Eylül 2014 11:04 aNkARA – Y.S.KaRaAsLAn


Bir yanıt yazın