kEtAmiNe

Amerikan farmakolog Calvin STEVENS tarafından 1962 yılında sentetize edilmiştir, anastezik ve halüsinojen bir maddedir. Özellikle tıbbi nedenler gereği kullanılan ketamine, narkotik olarak sınıflandırılmıştır, eğlenmek için tüketimi yasaktır ve tüketenlere bu nedenden dolayı kanuni işlem yapılır.

nedir ?

Ketamine genellikle geldiği yerle tanımlanır (ingiliz, hint,..) veya hedef kitleye (insan veya hayvan) göre fakat bu tür adlandırmalar genellikle satıcıların eklediği marketing amaçlı bilgilerdir (hintli K[e]..’filler’ için anlamına gelir, ingiliz K[e]..’atlar’ için gibi).

Partilerde karşılaştığın ketamin, ya eczanelerde bulunan ve insan veya diğer canlıların üzerinde kullanılmak için farmakolojik madde amacından saptırılmıştır, ya da yer altı laboratuvarlarında üretilmiştir.

Bu nedenlerden dolayı, aynı hacim için yaşadığın etkilerin yoğunluğu, bir maddeden diğerine değişiklik gösterir. Aslında, 2 farklı ketamin molekülü vardır, biri daha halüsinojen diğeri daha anestezik etkiler yaratır.

Endüstriyel ortamdan hazırlanan ve insan üzerinde ve veteriner ortamında kullanılması için, preparatların içeriğinde 2 molekül hemen hemen eşit derecede bulunur.

Yasadışı laboratuvarlarda hazırlanan preparatlarda ise eşitlik geçerli değildir. Hatta başka pasif yardımcı maddelerle karıştırıldığını da unutmamalısın !

Genellikle keta, Ke, spesyal K,..olarak adlandırılan ketamin farklı şekillerde bulunur :

  • Kristalin pudra (genelde beyaz olur fakat farklı renklerde de bulunur).
  • Sıvı olarak bulunduğunda, pudra haline getirmek için pişirmen gerekir.
  • Ve ufak düzenli granüller halinde (bilye veya çubuk) daha nadir bulunan şeklidir ve tekrar pişirmen gerekir (pişirmek için aşağıdaki bilgelere göz at).

Keta sniff yöntemiyle tüketilebilir ve daha nadiren, içilebilir veya enjeksiyon (özel bir şırınga ile kas içi veya damardan). Her ne tüketim yöntemi olursa olsun, maddeyi pudra halinde tüketmek tercih edilir.

Sıvı halinde aldıysan ve enjeksiyon tekniği ile tüketmeye karar verdiysen, ketamini pişirip tekrar sulandırman gerekiyor.

Diğer yönden, K[e], içilerek veya yutarak tüketildiğinde psikotrop etkilerini kaybeder (veya çok önemli hacimler tüketmek gerekir) fakat zararlarını yok etmez.

K(e) pişirmek

Ketaminde bulunan suyu buharlaştırma ve toz haline getirme işlemine denir.
Elde ettiğin maddenin saf olduğu anlamına gelmez, beraberinde karıştırılmış ek maddeler de toz haline dönüşür. K[e] pişirmek için 2 teknik vardır : tavanın içinde pişirilir veya benmari yöntemiyle; bir tabağın içine maddeyi yerleştirdikten sonra, ateş üzerinde bulunan tencenin üstüne yerleştirilir.

Bu yöntem tercih edilmelidir, K[e]’nin ısıyla temas etmeden yanmasını engeller ve seramik bir tabak kazımak, teflon tava kazımaktan daha kolaydır !
Katı (pudra veya ufak granül) K[e]’yi tekrar sıvı haline dönüştürmen gerekir ise, demineralize su kullanmak daha uygundur (marketlerde bile kolayca bulunur), böylece kireç ve diğer mineraller, pişirme sonrası pudraya eklenmemiş olur.

Etkiler

Ketamin ile tükettiğin hacim çok önemlidir; dikkat etmelisin, etkiler radikal değişiklikler gösterir.

Az hacimlerde, ilk 10 dakika içerisinde güçlü bir yükseliş yaşarsın. Maddeye göre ve maddenin bireysel etkileşimiyle etkiler farklılık gösterebilir ve 1 ile 2 saat sürebilir.

İlk anlar, vücut algısı değişimi hissedersin : kotonsu (veya ipeksi) bir duygu, dalgalanma, vücudunu ve ağrılarını daha az hissedersin. Aynı zamanda denge kaybı ve seslerin distorsyonu, konuşma ve orta ve yakın mesafede görüş zorluğu.

Bulunduğun ortam gerçek dışı veya deforme olarak görünebilir ve etrafına baktığında sanki bir film izliyormuşsun gibi gelebilir.
Şartlı refleksini unutabilirsin, etkiler alkol sarhoşluğuna yakın denebilir ve çılgınca çıldırabilirsin.
Öforik duygular içine de girebilir, kahkahalar..

Hatırlama yeteneğini ve zaman kavramını kaybedersin.

Daha önemli hacimler tükettiğinde, trip daha çok iç dünyanda gelişir.

Vücudun ve zihnin birbirinden ayrılabilir; örnek : kendini yerden 3m havada yüzercesine hissedebilirsin ve vücudunu yerde görürsün.

Etkiler; deformasyon etkilerini aşmış durumda, artık daha güçlü halüsinasyonlar yaşarsın : gerçekte olmayan objeler görür, duyar ve sezinlersin !

Maksimal etkiye, “k-Hole” denir ve dışarıdan bakıldığında derin uyku veya komaya benzer.
Bu aşamada, ketamin, özellikle iletişimi tetikleyen bir madde değildir.

Enjeksiyon yöntemiyle ketamin tükettiğinde, (özellikle damar içi) etkiler çok güçlü ve çok çabuk gelişir : olduğun yere yapışmış halde kalma riski yüksektir (örnek : pompa hala kolunda dururken). Bulunduğun ortamda dikkatli olmalısın : güvenli ve temiz bir yerde rahat bir pozisyonda bulunmak,..arabanın içinde, yalnız kalmasan iyi olur.

Dozaj

Tükettiğin dozlara dikkat etmelisin : ilk denemelerinde, diğer maddelere ve uzun zamandan beri tüketenlere göre çok daha az tüketmeye özen göster, ufak çizgiler ile başla (hatta ufak “noktalar”). K[e]’ye tolerans çok hızlıdır, aynı etkileri elde etmek için dozları yükseltmek zorunda kalırsın.

Bilmen gerekenler

Sık sık karşılaşılan sorunlar :

* Bad trip : eğer çok yoğun bir doz alırsan, olumsuz bir ortamda isen veya duygusal ve psikolojik problemlerin var ise, vücut ve zihin ayrışma tecrübesi karşısında panik krizi yaşayabilirsin.
Vücut ve zihin ayrışmasında, örnek olarak, ne kadar iradeli olsan bile, vücuduna tekrar dönmekte zorluk çekebilirsin ve bir daha dönemeyecekmişsin düşüncesine kapılırsın. LSD ile beraber tüketildiğinde muhtemel bir bad trip sansasyonu yaşayabilir ve 2 maddenin insidansını kontrol etmekte zorlanabilirsin; halüsinasyonlar çok yoğun olabilir.
Bad trip genellikle çarpıcı hatta travmatik bir tecrübedir, sonuncunda psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir.

* Yaranlanma : Keta’nın anestezik etkisi, yaralanmış olduğunun farkındalığını önler ve hatta aynı anda uyarıcı (coke, speed,..), motris aktiviteni yükselten maddeler eşliğinde tüketildiğinde daha tehlikeli olabilir. Ağrı vücudunun gönderdiği bir alarm sinyalidir. Ayrıca, madde tüketimi sonucunda denge kaybı riski yükselir.

* Solunum depresyonu : (ölüm tehlikesi gerçektir) diğer depresör maddeler tüketirsen; mesela opiyatlar veya sakinleştirici ilaçlar (antidepresör, anksiyolitik, benzodiazepine, uyku ilacı, vs..). Bu durumda, kişiyi stimüle etmek gerekir.

* Alkol ile beraber Keta tüketmek, bu karışım her iki maddenin etkilerini potansiyalize etme eğilimi gösterir : baş dönmesi, kusmak, düşmek (denge kaybı) ve “black-out” ve “K-hole” arasında gidip gelmek ve etilik komaya yakın bir durum.

* Böbrek problemleri ve sonucunda üriner sistemde sorunlar (sistit, enflamasyon,..) kEta’yı hazmetmekten ileri gelir : bu nedenle, sniff sonrası boğazından inmeye başlayan maddeyi tükürmek tavsiye edilir ve genellikle K[e]’yi içmek veya yutmaktan kaçınmalısın.

* Ve son olarak, kronik tüketim sonucu, ketamin etkileri önemli derecede düşüş gösterir ve aynı etkileri yaşayabilmek için dozları yükseltmek zorunda kalırsın, sonucunda madde tüketimini kontrol etmeyebilirsin.

Sniff için kullandığın kamış veya LüLi, hepatit hastalığı riski yakalama riski gerçektir, LüLi paylaşmamalısın !!

Riskleri önlemek için 12 tavsiye :

1. Madde hakkında olabildiğince bilgi edin : kalite ve etkiler.

2. İlk denemelerinde diğer maddelere göre daha dikkatli ol : çok küçük miktarlar al.

3. Ketamin tüketmek istiyorsan güvenilir arkadaşlar ve ortamlarda bulun.

4. Aynı anda farkı maddeler tüketmemeye özen göster. Madde karıştırmak riskleri önemli şekilde arttırır ve bazı durumlarda çok tehlikeli olaylar yaşanabilir. Özellikle opiyatlar, sakinleştirici ilaçlar, alkol ve speed karışımlarından uzak dur.

5. Miden dolu olamamasına özen göster, kusma riski gerçektir.

6. Ağrı hissetmiyor olduğunu unutma ve dikkatli ol.

7. Tükettiğin doz miktarlarına temkinli ol, aynı çizgide çok tüketme veya kısa aralıklarda tüketmek seni k-hole’a sürükler.

8. Düzenli su iç, ihmal etme (fakat aynı anda fazla su içme).

9. Partiden önce ve sonrasında yemek ye. Ertesi günler, kendine ilgi göster, dinlen.

10. Burun sağlığına ilgi göster, bireysel LüLi kullan, herhangi bir hastalığın bulaşmasını engellersin. (hepatit,..)

11. Trafiğe çıkma ve sorumluluk üstlenmen gereken etkinliklerden uzak dur.

12. Prezervatif kullanmayı unutma ve yanında jel bulundurmayı ihmal etme !

Doz aşımı

Bilinç kaybı : kişiyi soluna yatır, nefesini engelleyen cisimleri uzaklaştır (kaşkol, eşarp, kemer,..), etrafında bulunan arkadaşlarını uyar ve acili ara (112). Ambulans veya ilk yardım ekipleri gelinceye kadar, kişiye adıyla hitap et ve gözlerini açmasını veya elini sıkmasını iste. Yiyebileceği tatlı bir şeyler ayarla ve eğer kişi uyanırsa yukarıdaki bilgileri uygulamaya özen göster.


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayımlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.

Diğer maddeler