SatMaK - tÜkETmEk

2014’te uygulamaya giren uyuşturucu madde eylem planı mevzuatın artık bundan daha ağır kanunlar yaratamayacak hale gelmiştir. Tüketiciye 2 yıl, ve tüketiciye kadar gelen tüm aracılar, 5 ile 30 yıl arası yargılanmaktadır. Aynı zamanda ihbar edenler için ikramiye söz konusudur.

Madde tüketmek ve satmak nedir ?

‘Tüketici-satıcı’ sıfatı, sadece polis memurları aralarında tanımladıkları, küçük çapta satış yapan ve böylece kendi tüketimini bedavaya getiren bireyler için kullanılır. Bir maddeyi hem tüketen, hem satan birçok profil vardır fakat, bu aktiviteler önemli riskler taşır. Bu makale, riskler hakkında bilgilendirmek amacında yayınlanmaktadır.

Madde tüketicilerini, madde satışına sürükleyen bir kaç neden belirledik :

  • Para kazanmak için satışa başvuranlar
  • Tüketimini bedavaya getirmeye çalışanlar
  • Doğru düzgün bir bağlantısı olan tek kişi ve arkadaşlarının baskısı atında kalanlar
  • Arkadaş edinmek isteyen
  • Üzerine dikkatleri çekmek isteyen
  • Arkadaşları bunu yapıyor ve onlar için her şey yolunda gittiğinden

Otomatik olmasa da, madde tüketiyorsan, satmak daha çok tüketmene yol açacaktır. Aynı şekilde, çok madde tüketirsen, daha çok satış yapman gerekecektir. Zaman geçtikçe arkadaşlarının gözünde satıcı olarak görünmeye başlarsın, devam etmen için daha çok müşteri sana başvuracak ve tüketim miktarın yükselecek, sana satan ve senden alanlar da, seni daha çok tüketmeye sürükleyecektir. Kredi ile alışverişler, bu zincirleme mantığının devam etmesini sağlayacaktır.

Bütün bu nedenlerden dolayı, tükettiğin maddeleri satmak, çok zor kontrol edebileceğin bir durumdur : bir spiral içersine girme tehlikesi içinde olacaksın, maddeler ve bu işler özel hayatından çok zaman alacak, paralel olarak, riskler yükselecektir.
Farkına varmak için, karşına bir duvar örülene kadar (yasal problemler, sağlık,..) beklemesen iyi olur.

Tüketmek-satmak ilk önce kendine ve hatta arkadaşlarına riskler oluşturur :

SAĞLIK

Tüketici-satıcılar, madde kullanımı ile ilişkili sağlık risklerine önemli derecede maruz kalmaktadır.

Daha detaylı bilgiler için maddeler

Diğer yandan, madde tüketimi sonucunda acile veya hastaneye gitmek zorunda kalan bireylerin, genellikle ailesi, arkadaşları ve güvenlik görevlileri tarafından maddenin nereden geldiği ve kimin sattığı hakkında bilgi edinirler. Satın aldığı madde (madde içeriği ve dozajı) ve aldığı riskler hakkında bilgili bir tüketici, önemli riskleri önleyebilir.

Sattığın maddeye, eklediğin herhangi ek-madde, tüketen bireylerin daha çok risklere mağdur kalmasını sağlar. Süt tozu, alerji yapan bireylerde ölüme bile sebep olur.

KANUNİ RİSKLER

Muhtemelen haberin vardır : yasak madde bulundurmak, tüketmek, satmak, sunmak, üretmek,..kanunen yasaktır. Aynı zamanda, uyuşturucu madde diyerek, yasal bir madde satmakta kanunen yasaktır.

Şimdiye kadar enselenmemiş olabilirsin, kendini güvende hissedebilirsin hatta her şey kontrolün altında olduğunu düşünebilirsin, fakat bu durumda ‘sıfır risk’ diye bir kavram yoktur ve Türkiye Cumhuriyetinde, yeni 2014 mevzuatında ceza kanunları gerçekten de ağırdır. 18 yaşından küçüklere, yakınlarda okul bulunan, başka bir satıcıya madde satmak,.. cezayı ağırlaştırır.

HIRSIZLIK GERİLİM

Hırsızlık, şantaj, ödeme zorluğu, fiziksel hesaplaşma,..madde satmanın getirdiği problemlerin listesi uzun..Pek şaşırtıcı bir durum değil, para olan yerde, açgözlülük vardır. Hatta madde satın aldığın bireylerden kredi veya sattığın müşterilerin kredileri yüzünden ödeme zorlukları ortaya çıkabilir ve ödemelerini sağlamak için seni daha kötü kararlar almanı zorlayabilir.

SOSYAL RİSKLER

Madde satmak yeni insanlarla tanışmanı, cömert ve popüler olduğun izlemini yaratır fakat zamanla ilişkilerin dağılır. Müşterilerin ve/veya tedarikçilerin önemli derecede talepte bulunması özel hayatını berbat edebilir.
Gerçek arkadaşlarla vurguncuları ayırt etmek zor olacaktır, tüketici-satıcılar yakalandıklarında genellikle yalnız kalırlar.

Daha kötü senaryolar yaşayabilirsin..İş yerinde tutuklanabilir, ailen özel eşyalarının arasında seni kötü duruma düşürebilecek şeyler bulabilir, erkek/kız arkadaşın tedarikçilerin tarafından rehin tutulabilir…Hayatın feci şekilde dalgalanabilir, hele bide sana yakın olan kişilerden bu aktiviteni saklıyorsan.. Madde satışı nedeniyle yargılanmış bireylerin, adli sicil kayıtlarında belirtilir ve bazı görevlerde çalışmaları engellenir.

Tüketici-satıcılığı bırakmak

Tüketici-satıcı durumdan çıkmak zor görünebilir fakat imkansız değildir. İkisini aynı anda bırakamıyorsan, ilk önce madde satmayı bırak zira paralel olarak sattığın madde tüketimini bırakabilenler çok nadirdir. Tüketici-satıcı profilinden uzaklaşman için genellikle hayat tarzını değiştirmeni zorunlu kılar, arkadaşların, ailen ve eşinin yardımıyla ve/veya paralel yasal aktivitelerin (okul, profesyonel,..) sayesinde bırakabilme olasılığın vardır. Neyse en önemlisi bu durumdan yakın çevrene açılabilirsin, bizimle anonim şekilde (mail) bağlantıya girebilirsin.

Daha çok bilgi için bkz.

Trafikte güvenlikTrafikte madde tüketim testleri

T.C. Yasak Maddeler Listesi Fransa’da Yasak Maddeler Listesi

Kendini sorgulaman için 11 soru :

1. Ne kadar zamanda beri madde satmaktasın ? Tüketiyor musun ? Bu dönemde sattığın ve tükettiğin hacimler nasıl bir gelişme gösterdi ?

2. Eğitim veya profesyonel bir aktiviten var mı ? Madde satmak mali durumuna bağlı mı ?

3. Ara sıra satışlar mı yapıyorsun ? Sadece hafta-sonları ? Hafta içi ? Hergün ?

4. Tüketimini kontrol etmekte zorluk çekiyor musun ?

5. Arkadaşların çoğunlukla tüketici mi ? Aynı zamanda müşterilerin mi ?

6. Müşterilerinle beraber tüketiyormusun ? Her defasında ?

7. Daha önce madde sunduğun kişiler arasında, pişman olduğun biri var mı ?

8. Daha önce tüketici-satıcı profilinden çıkmayı deneyip bırakamadın mı ?

9. Şimdiye kadar senden çıkar elde eden arkadaşların olduğu paranoyası içine girdin mi ?

10. Ara sıra bulunduğun ülkenin adalet yapısı ve ceza kanunları hakkında kaygı yaşadın mı ?

11. Yakın çevrende, ne durumda olduğun konusunda konuşabileceğin güvenli bir arkadaşın var mı ?

Bu plakette okuduğun bilgiler hakkında ne düşünüyorsun ?

Tüketici-satıcı yazımız, ‘tüketiciler topluluğu içersinde bilgilendirme ve riskleri önlemek amaçlı bireysel strateji’ için bir araçtır. Bu bilgiler hakkında eklemek veya bilgi paylaşmak istersen 23[at]free-ankara.org adresinden bize ulaşabilirsin.


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayımlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.

Tüketim