Fransa : fRee party baskını

Featured Video Play Icon

24-25 Nisan 2015 Da Tekno Sombrero Connexion
DeBandade, ReVoLt99 ve KO37 sound system’lerinin de katıldığı fRee partide, 2000 ile 3000 kişinin partilemek için izinsiz toplanmış olmasına rağmen, Gard bölgesinde güvenlik güçlerinin müdahalesine karşı gelemedi. Arcelor-Mittal şirketinin 2006 yılında boş bıraktığı fabrikanın tehlikeli bir spot olduğunu öne süren valilik, 24 nisan cuma gecesi başlayan fRee party gerçekleştiği bölgeye jandarma güçlerini gönderdi; cumartesi saat 17’de partiye yeni ulaşan araç sürücülerine alkol testi uygulandı. Hemen ardından, sürpriz bir müdahale ile, saat 18’de, ses sisteminin arkasından partiye ulaşarak, müziği durduran jandarma ekipleri, dans eden katılımcıların taşlı ve cam şişeler atmasına biber gazı ile cevap verdi.

free_ankara_fransa_nin guneyinde_free_parti_baskini_b

Saat 20’ye yaklaşırken, jandarmanın emirlerine uyan organizatör ekip, elektrik jeneratörlerini ve ses sitemini 2 kamyona yükledi ve partiye katılan bir grup eşliğinde, fabrikanın dışına çıkardı. O anda hiç beklenmeyen bir müdahale ile jandarma ekipleri izinsiz parti düzenlemek suçundan, 2 kamyonunun etrafını sararak el koymak istedi. Buna karşı gelen katılımcılara yine biber gazı ile cevap veren ekipler, kamyonlara el koyamadılar fakat yinede partinin sesini kesmekle yetindiler.

Sayıların gerçekliği hakkında yorum yapmadan, 18 jandarma ve 4 katılımcı yaralandı.

Parti sonrası, bildiri yayınlayan Da Tekno Sombrero Connexion kollektifi, olayları üzüntüyle karşıladıklarını ve Arcelor-Mittal’e ait fabrikanın yıllarca o bölgede çevreyi kirlettikten sonra, 10 yıl önce fabrikayı kapatıklarını ve bir daha bu fabrikaya ilgi göstermediklerine dikkat çekti. Fabrika içinde tehlikeli ve güvensiz bölgelere ulaşılmaması için önlemler alındığını hatırlatan grup, katılımcıların jandarma güçlerine eşit ve kabul edilir derecede karşılık verildiğini söyledi. Sorumlu ve TAZ kurallarına uyan fRee partilerin desteklenmesi için çağrı yapan grup, bu olayların sonucunda özgürce partileme rüyasını devam ettireceklerini söyledi.

YouTube 3:21

alternate text


Bir yanıt yazın