Kenevir nedir ?

En önemli aktif maddesi tetraHydroCannabinol (THC) olan kenevir, psikotrop bir bitkidir. Türkiye’de esrarın etkileri konusunda aktarılan bilgiler hangi tüketim şekli, miktarı için yazılmıştır bilinmez ve üretimi, tüketimi, taşınması ve satışı yasaktır ve piyasada 3 farklı şekilde bulunmaktadır : ot, esrar ve yağ.

Piyasada Kenevir

*Genel olarak ot,püf,.. olarak adlandırılan bitkinin üst bölümünden kesilmiş ve kurutulmuş çiçekler ve yapraklar şeklinde bulunur. Kültür tekniği ve bitki türüne göre THC oranı çok önemli şekilde değişir. Kenevir çeşitlerinin genetik elemeden elde edilen tohumlar, hidroponik kültür tekniği, yapay ışıklandırma ve gübre ekleyerek bitkinin doğal çeşitlerinde bulunan THC oranının 2 ve hatta 3 katı elde edilebilir. Yabancı maddelerle karıştırıldığı aktarılmaktadır : kum, silis, cam mikrobilyeleri, un.

*Kubar, esrar, haşiş olarak adlandırılan kahverengi, yeşilimsi, sarı renklerde bulunur. THC oranı çeşidine göre değişir (ortalama 10% THC’dir, yüksek dozajlı çeşitler bulunmaktadır). Kubar sağlığa az/çok zararlı etkileri olan yabancı maddelerle karıştırıldığı aktarılmaktadır : toprak, kına, parafin, cila,…)

*Yağ, kenevirin en saf ve en yüksek dozajlı şeklidir, tüketici topluluğu azdır ve piyasada kolayca bulunmaz. Daha az bir dönem önce çok nadir tüketicilerin tüketim tecrübesi olan yağ tüketiminin, Amerika Birleşik Devlet’lerinde başta olmak üzere yaygınlaştığı iletilmektedir ve kenevir tüketimini tehlikeli dozajlara ulaştırmaktadır.

Etkiler

İlk etkiler öfori, rahatlama ve psikedelik etkiler (zaman kavramının değişmesi..). Etkiler kulandığın maddenin çeşitlerine göre değişir : Sativa konuşma ve gülme hissi verir, indika veya erar ise hayalperest, pasif, medidatif etki yaratır. Esrarın insan üstündeki etkisi, esrarın cinsine, tüketim miktarına ve tarzına, çevresel koşullara, tüketen kişinin ruhsal durumuna göre değişiklik gösterir.

*Cigara içmek : yükseliş hızlı olur (THC ciğerlerden geçtikten bir kaç saniye içinde kana ulaşır) ve etkiler 1 ile 3 saate kadar azalır. Cigaranı sarmak için az kağıt kullan (hatta ters sar). Filtre olarak sigara ucu veya piyasada bulunan sarma sigara filtrelerini kullan. Karton kağıt daha çok toksik duman geçirmekte fakat tercihin kartondan yana ise, plastiklenmemiş, üzerinde manyetik bant ve baskı bulunmayan bir karton kullanmaya özen göster. Ateşlemek için çakmak kullan, kibritlerde genelikle kükürt bulunur. El becerisi olmayan ve tembeller için otomatik sarma makinaları piyasada bulunur.

*Bong patlatmak (sıvı veya buz [buZBong] su ile duman soğutma piposu) : çıkış anidir, çünkü tek çekimde THC dozu daha yüksektir. Kenevir etkilerini 15dk boyunca önemli şekilde gösterir. Eğer bong (veya kova) yaparsan, toksik maddeler içeren plastik kaplar kullanmamaya özen göster. Sarma kenevir sigarasına veya bong’a tütün eklediğinde, tütün tüketimi hakkında riskleri aklından çıkarma, nikotin bağımlılığı esrar tüketimi ile bir bağ oluşturabilir.

*Yutulduğunda : yükseliş, maddeyi hazmetmek gerektiğinden, 2½ veya 3 saat sürebilir. Etkiler, hazırlanma şekline ve yediğin miktara göre değişir ve 12 saate kadar uzun sürebilir. Kenevir olduğu gibi yenilmez, baş ağrısı ve mide ağrısı yapabilir.

**Vaporizatör : yaygınlaşan bir metod; ot veya esrar ateşlenmeden yanar. Kenevir sigarası sarmış kadar etki eder. Bu teknik ile tütün ve sarma kağıt kullanılmadığından, istenmeyen toksik (katran,.. gibi) maddeler ciğerlere daha az ulaşır ve dozajı daha ince gözlemleyebilirsin.

Kenevir tüketimi değersiz birdurumuna gelmiştir, eğlence amaçlı değil fakat kronik şekilde kullanılan bir madde konumuna yerleşmiştir ve bu durum keneviri, alkol gibi, bazı durumlarda ‘gerçek’ bir madde değilmiş gibi görerek aldanabilirsin.

Bilmen gerekenler

Kenevirin etkileri tiryakisi olan bireyler için bile kötü bir deneyim yaratabilir, en sık karşılaşılan paranoyak krizdir ve farklı yönler alabilir; kendine kapanabilirsin, taşikardi, kendine ve diğerlerine bakış açın değişebilir ve kaygı duyabilirsin. Genellikle bu semptomlar etkilerin azalmasıyla kaybolur fakat bazı durumlarda kötü deneyimlerin yarattığı travma, düşüncelerini ve davranışlarını kalıcı şekilde değiştirebilir. Bu semptomları esrar kullanırken hissediyorsan : cigarayı frenle, bu duyguları uyarı olarak algıla ve bir dönem tüketimine ara ver !!! Arkadaşların ve yakın çevrenle bu konuyu paylaş, tek başına başaramıyorsan sağlık çalışanları ile bağlantıya geç. Psikolojik olarak hassas bir yapıya sahipsen, kesinlikle yalnızken tüketme, güvenilir arkadaşlarınla beraber tüketmeye özen göster.

Bong sevenler ise, ‘flaş’ etkisini yenileme deneyimi çok çabuk bir bağımlılık yaratmaktadır. Genellikle tüketim ritmini ve dozajları yükselterek flaş etkisini yeniden hissedebilmek için kısır bir döngü (loop) içine girilir. Diğer yandan, kova veya plastik şişelerden elde ettiğin bongun ciğerlerin üzerinde yıpratıcı etkileri vardır. Pek sık kullanmasan da, bongun lülesi ve suyunun temiz olmasına özen göstermelisin.

Yemek yemediysen, alkol dahil diğer maddeler tükketiysen veya THC dozajını daima yükselten bir pratik içerisindeysen : bong, lale sarmak, akvaryum, kova…THC baş dönmesi yaratabilir. Uzun vadede motivasyon kaybı yaşayabilirsin. Tembellik ve/veya ‘yorgunluk’ çökebilir. Aynı zamanda, kısa dönem hafıza kaybı ortaya çıkabilir. Kenevir yanarak tüketildiğinde, tütünden daha kanserojendir. Bong’un havzası veya cigaran söndüğünde, tekrar yaktığın anda, kükürt oranı tehlikeli ve toksik potansyeli en yüksek dumandır. Cigaraların çok sönüyorsa ve tekrar yakmak zorunda kalıyorsan, daha kalın sarma kağıt türleri kullanmaya özen göster.

Kronik tüketiciler için fiziksel bağımlılık görünmüyor gibi olsa da, psişik ve hatta sosyal bir bağımlılık yarattığı gözlemlenir (arkadaşlarınla kenevir tüketmeden görüşmemek gibi). Moralin ve ruhsal durumun madde erişimine bağlı orantılı değişir. THC’yi bırakmak zor görünebilir, imkansız değildir. Riskleri azaltmak amacında iyi bir yöntem : bir kaç gün ile bir kaç ay arasında tüketimine ara vermektir.

Alkol en önde olmak üzere, kenevir ile beraber diğer maddelerin tüketildiği gözlemlenmektedir. Kronik tüketiciler, diğer maddeler ile, sigara sarma isteği ve tüketimi daha çok yükselir. Hızlandıran maddelerin etkisi, kenevirin etkisini iptal eder ve farkında olmadan yüksek miktarda kenevir tüketmiş olursun.

Diğer maddeleri tükettiğinde, cigara üstüne, cigara sarmamaya özen göster, beklediğin etkiyi yaratmayabilir.

  • Anne adayları : Kenevir her ne şeklide olursa olsun (pasif duman, vaporizatör veya yutarak..), enerjisinin bir bölümünü, THC’nin odaklandığı yağ tabakalarından elde eden fetüsün gelişimini yavaşlatabilir. Kronik tüketicilerin bilmesi gereken önemli konulardan biri de, THC’nin tamamının bedenlerinden ancak 3 ay sonunda yok olur.
  • LSD-Kenevir karışmına dikkat et : Kenevir LSD’nin nahoş duygularını dindirebilir olsa da, bad trip yaşamanı tetikleyebilir.

Eğlence amaçlı, 18-20 yaşından önce tüketilmemesi gereken bir madde olduğu önemli bir nokta. İlk tüketiminde, tüketim metodu açısında  öncelikle vaporizatör seç, veya bisküvi şeklinde, tütün karışımı ile ateşleme metotlarından uzak dur. Alkol + kenevir karışımı tüketmiş olarak trafiğe çıkma, kaza riski çok yüksektir.

Riskleri önlemek için 10 Tavsiye :

1. Madde hakkında bilgi edin : nereden geliyor, etki, karışım…

2. İlk kullanımda az kulan ve etkileri bekle.

3. Güvenilir arkadaşlar ve ortamlarda bulun.

4. Aynı anda farklı maddeler kullanmamaya özen göster. Madde karışımı riskleri arttırmakta; dramatik olaylar yaşanabiliyor.

5. Ne kadar derin çekersen boğazına, akciğerine o kadar zararlıdır.

6. Kenevir sigaranı ateşlemeden önce, bulunduğun ortamda kimsenin dumandan rahatsız olmadığından emin ol.

7. Tüketimine aralıklar ver; bir kaç gün, hafta veya ay…

8. Tüketmeden önce yemek yemeye özen göster ve sık sık su içmeyi ihmal etme.

9. Trafiğe çıkma veya sorumluluk gerektiren bir etkinliğe katılma (iş, eğitim, aile yemeği,..)

10. Jel ve prezervatif kullanmaya özen göster.

Doz aşımı

‘..bayılıyorum!?!…’ gibi olursan : güvenli bir yere ayaklarını yüksekte olacak şekilde hemen uzan, tatlı bir şeyler yemeye çalış, su iç, dinlen, dikkatli ol. Ayaklarını indirmeden bekle, kendi ritminde ayağa kalkmalısın.

Bilinç kaybı : kişiyi soluna yatır, nefesini engelleyen cisimleri uzaklaştır (kaşkol, eşarp, kemer,..), acili ara (112). Ambulans veya ilk yardım ekipleri gelinceye kadar, kişiye adıyla hitap et ve gözlerini açmasını veya elini sıkmasını iste. Yiyebileceği tatlı bir şeyler ayarla ve eğer kişi uyanırsa yukarıdaki bilgileri uygulamaya özen göster.


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayımlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.

Diğer maddeler