Sihirli Mantarlar

Psilo, psi, şampi, şamp, mush..veya geldikleri bölgeden (meksika, havai,..) isimleriyle adlandırılır ve bir sürü farklı mantarlar halüsinojen etkiler yaratır. Çeşitli şekillerde bulunur (tam veya parça, taze veya kurultulmuş). En sık rastlananlar psilosibindir ve çeşidine göre farklı etkiler yaratır.

Sihirli mantar tüketmek

Sihirli mantarların etkileri LSD’ye yakındır fakat daha kısa sürer. Meksikalı mantarlara dikkat etmelisin, bazıları önemli derecede güçlüdür. Etkilerin yoğunluğu tükettiğin mantar türüne, kültür, muhafaza ve hazırlanış tekniğine bağlıdır. Atmosfer, tüketilen ortam ve ruh halin de ‘yolculuğunu’ önemli şekilde etkileyebilir. Laboratuvar testi yapılmadan, tükettiğin mantarın ne kadar aktif madde içerdiği konusunda bilgi edinemezsin, bu nedenle daima küçük dozlarla başlamalısın, böylece mantarın gücünü test edebilirsin.

Dikkat : Mantarlar birbirlerine benzer. Tanımlanması ince bir iştir, benzer toksik mantarlarla karıştırma ihtimali vardır (ve hatta ölüm tehlikesi). Şüphe ediyorsan, tüketme.

Etkiler

Yükseliş :

30 ile 60 dakika arası, tükettiğin miktar ve tüketim tarzına göre değişikler gösterebilir. Bazı bireylerde ancak 2 saat sonra başlayabilir. İlk olarak az/çok güçlü bir kaygı hissedebilirsin, içten gelen bir enerji, olayları farklı algılayabileceğin hissiyatı ve bir nevi çalkalanma. Mide bulantısı genel bir yan etkidir, yüksek dozajlarda çok gözlemlenmiştir. Hatta bazen nefesin kesiliyormuş gibi olabilir, vücudunda tükettiğin mantarlarda bulunan aktif maddenin etkisidir, sihirli etkileri hissettmeye başlamışsındır zaten.

Yücelme süreci :

Aldıktan 4 ile 6 saat sonra..
Dozaja bağlı (ölçmesi çok zor tabii), etkileri geniş bir yelpazeden ibarettir : hislerinin aniden değişmesi, kahkaha, entrospektif duygular, parçacıklanma, gerçek dünyadan kopma duygusu, zaman kavramı algısının değişmesi, optik halüsinasyonlar -trafiğe kesinlikle çıkma- ve akustik varsanılar -ses isteminin yakınında kalma-.

İniş süreci :

2 ile 6 saat arası sürer, uyumak zordur.

Diğer Etkiler

Göz bebekleri genişler, kamaşma, ajitasyon, gerilim, denge kaybı, uyur gezerlik, hyper veya hypo tansyon, bradikardi veya taşikardi -kalp atışarının yavaşlaması ve hızlanması-. Haftalar sonra flashback ihtimali gerçektir.

Bad tripe dikkat ! Doz aşımı durumunda veya etiklere özellikle duyarlı bireylerde ‘yolculuk’ daha farklı ve yaşanması zor bir viraj alabilir, hatta kontrol dışına çıkabilir : bir kaygı tarzı, özellikle yükselişte, korkunç düşünceler ve/veya optik halüsinasyonlar, panik yaratabilecek derecede paranoya, illüzyon ve gerçekleri ayırt edememek. Stresli bir ortam veya atmosfer, tecrübeli tüketicilerde bile bad trip yaratabilir. Katılımcıların sevecen olması ve rahat bir ortam/mekanda bulunmak, önemini burada göstermektedir.

  • Tüketicilerin çoğunluğu, mantarların etkilerine kapalı ortamlara göre, açık havada daha duyarlıdırlar.

Kanun ne diyor ?

Türkiye’de sihirli mantarlar yasak maddeler listesinde yer alır (eylül 1982): Tüketmek için psikoaktif madde satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (haziran 2014).

Riskleri önlemek için 9 tavsiye :

1. Tükettiğin mantarların kalitesi ve etkileri hakkında olabildiğince bilgi edin. Hepsi aynı etkileri yaratmaz.

2. Dozaja dikkat, aynı tür mantarlar içerisinde farklı derecede etkiler yaratabilirler. İlk defa tüketiyorsan, tecrübeli tüketicilerin aldığı dozun yarısı ile başla.

3. Mantar tüketmekte kararlı isen, güvenilir kişilerle ve rahat bir ortamda tüketmeye daima özen göster.

4. Mantar tüketimi ile aynı anda diğer maddeler tüketmek tavsiye edilmez, alkol bu listeye dahildir. Madde karışımı riskleri çoğaltır, bad trip yaşama tehlikesi buna dahildir.

5. İniş sürecinde bol vitaminli ve/veya şekerli maddeler (meyve, tatlı şeker..).

6. Aldığın anda miden dolu olmasın, mantarları hazmetmek mideni önemli derecede etkiler ama birkaç saat önce enerji dolu bir öğün yemeği ihmal etme (enerjiye ihtiyacın olacak..).

7. Psikolojik veya psikiyatrik problemleri olan arkadaşlarımızın mantar tüketmesi sakıncalı olabilir. Tedavi sürecinde kullanılan ilaçlarla etkileşime dikkat et.

8. Trafiğe çıkma (hayatta kal, seni seviyoruz !) ve sorumluluk gerektiren etkinliklerden, mantar etkileri devam ettiği sürece uzak dur.

9. Disinhibisyona dikkat et ve yanında jel-prezervatif bulundurmaya özen göster.

Doz aşımı

‘bayılıyorum!…’ gibi olursan : güvenli bir yere ayaklarını yüksekte olacak şekilde hemen uzan, tatlı bir şeyler yemeye çalış, su iç, dinlen, dikkatli ol. Ayaklarını indirmeden bekle, kendi ritminde ayağa kalkmalısın.

Bilinç kaybı : kişiyi soluna yatır, nefesini engelleyen cisimleri uzaklaştır (kaşkol, eşarp, kemer,..), etrafında bulunan arkadaşlarını uyar ve acili ara (112). Ambulans veya ilk yardım ekipleri gelinceye kadar, kişiye adıyla hitap et ve gözlerini açmasını veya elini sıkmasını iste. Yiyebileceği tatlı bir şeyler ayarla ve eğer kişi uyanırsa yukarıdaki bilgileri uygulamaya özen göster.


Techno+ ve fRee-aNkARA.org tarafından Creative Commons lisansı altında hazırlanmıştır. Aynı lisans altında hazırlayanların isimlerini belirtmeyi unutmadan, bu belgenin içeriği, ticari amaç haricinde dilediğin platform üzerinden çoğaltabilirsin.

Diğer maddeler