Katinon nedir ?

Katinon, speed’e benzer uyarıcı etkiler yaratan, khat bitksinin alkaloidlerinden biridir. 4MEC, Mephedrone, Flephedrone, 3MMC, 2FMC, 3FMC, A-PVP, MDPV, Pentedrone, Naphyrone, Butylone… katinon’nun sentetik türevleridir. Katinon grubu maddeler veya katinon ailesi olarak tanımlanır.

2012 yılında, ilk olarak Mephedrone Yasak Maddeler Listesine eklendi. Diğer ülkelerde 2010’da yasaklanmasından sonra farklı özelliklere sahip onlarca yeni katinon nette, partilerde, sokaklarda ortaya çıkmaya başladı. 2015’ten itibaren, katinon ve türevleri T.C. Yasak Maddeler Listesinde.

Katinonlar beyaz pudra veya beyaz kristal, sarımsı veya kahverengi veya daha nadir pembemsi olarak bulunabilir. Mephedrone, 3MMC ve 4MEC, meyankökü’ne benzer, özel bir koku salgılar.

Bazı moleküller daha değişik adlandırmalarla satılır, (NRG2, NRG3), saf veya bilinmeyen farklı maddelerle karışık (e-shop-larda arta kalan maddeler..).

Mephedrone yasaklanmasından bu yana çok nadir bir maddedir. Eğer teklif edilirse, muhtemelen başka bir moleküldür.

Etkiler

Katinonların dopamin (kokain ve speed gibi) yanı sıra serotonin (MDMA gibi) üzerinde de etkili olduğu düşünülmektedir. Etkiler : yüksek disinhibisyon, konuşma arzusu, refah hissi, öfori, motivasyon artışı, uykusuzluk direnci, dokunuşun şiddetlenmesi ve cinsel arzu (çok) artar.
Katinonların amfetaminlere yakın özelliklere sahip olmalarına karşın, bazıları ve özellikle metylone (bk-MDMA) veya mephedrone (4MMC) gibi belirgin bir empatojenik etki (love effect = “aşk etkisi”) gösterebilir.

Farklı katinonların etki süresi ve dozajları çok değişkendir.

Oral tüketim : etkiler, aldıktan sonra 20 dakika ila 1½ saat aralığında ve genellikle 3 saat ila 6 saat arasında sürer.

Burundan çekmek : etikler çok hızlı kendini belirtir (1-15 dakika arasında) ve 1 – 3 saat sürer. Bu maddeler çok tahriş edicidir ve kanamaya neden olabilir.

MaddeSniffOral
4MMC (mephedrone)20 – 80mg100 – 200mg
3MMC40 – 80mg100 – 150mg
bk-MDMA (methylone)20 – 40mg100 – 250mg
4MEC20 – 80mg100 – 250mg
MDPV5 – 11mg5 – 15mg

Tek kullanımlık LüLi kullan ve burun sağlığınla ilgilen, fiziyolojik serum ile temizlemeye özen göster.

Enjeksiyon : etkiler anidir ve bazen ‘flash’. Kokainde olduğu gibi, katinonlar kısa sürede önemli sayıda enjekte etmene neden olabilir.

Bazı tüketiciler damarlarında yanma hissi aktarmaktadır..

Ayrıca dozaj konusunu ciddiye almalısın, doz aşımı riski gerçektir, dikkatli ol.

Bilmen gerekenler

Birkaç kez aldıktan sonra, tüketiğin miktarları kontrol etmek çok zor, ya da imkânsız olabilir : netteki yüksek bulunabilirlik ve maddelerin düşük fiyatı (gram başına bir düzine avro) çabucak sorunlu tüketim şemaları geliştirebilirsin. Bir gece boyunca birkaç gram tüketmek… Kokain tüketiminde gözlemlediğimiz derecede, bu maddelerle de  ‘craving’-e dikkat (tekrar tüketme isteği).

Yüksek derecede psikolojik bağımlılık riski vardır.

Bu uyarıcılar, kısa bir süre içinde, tüm sosyal senaryolara  ‘iyi’ adapte oluyor gibi görünebilir : ilk önce partide, ‘after’da, daha sonra iş başında veya derste.. zamanla, günlük faaliyetlerde kolayca kontrol edebildiğin bir madde olduğu kanısına varabilirsin. Dozları hızla arttırmakla ve bitkinliği veya zorlu bir inişi maskelemek için tekrar tüketmek çok cazip görünebilir.

Kısa vade riskler, ecstasy veya kokain ile aynıdır. Tüketilen süre ve miktarlarla artmaktadır : iştah kaybı, uyku eksikliği, kalp atış hızı ve kan basıncı artışı, hipertermi, bruksizm (çene kasları gerilmesi/sıkışması), çarpıntılar, ‘brainzap’ (beyninde elektrik çarpma hissi, baş ağrıları).

Psikolojik problemler ve paranoid sanrılar özellikle tekrarlanan tüketim durumunda ortaya çıkabilir.

Uzun vadede, katinonların, sinir, kalp (enfarktüs riski) ve vasküler sistemler üzerinde zehirli bir etkileşim gerçekleştiği konusunda kuvvetli şüphe olduğu bir gerçek. Eğer kalp sıkıntısı çekiyorsan veya yüksek tansiyonun varsa, gerçekten de katinon tüketmemelisin.

Psikolojik, psikiyatrik ve / veya depresyon sorunların varsa, kesinlikle tüketme.

Tüm kategorilerde seks şampiyonu olmayı düşünüyorsan, birçok tüketicinin katinonların etkisiyle birkaç saat sonra ereksiyon imkânsız olduğunu bildirdiklerini hatırlatalım.

Duyuların şiddetlenmesi, kendini ve partnerlerini, bazı önemli şeyleri unutmakta zorlaştırmamalı, bu yüzden jel ve prezervatifleri unutma !!

Ve iNiŞ

Kantinon aldıktan sonraki etkiler moleküle göre değişse bile, inişte, tükenme, kaygı, karıncalanma, paranoya, taşikardi, uykusuzluk, iştahsızlık, yüksek sinirlilik veya aşırı terleme gibi çok rahatsız edici, fiziksel ve psikolojik zorluklara neden olabilir.

Bir veya bir kaç gece arka arkaya katinonlar tükettikten sonra, kendine dinlenme süresi ayırmalısın, mümkünse sakin ve stresli etkinliklerin olmadığı bir yerde.

Bazı tüketici kitlesi iniş sürecini kontrol etmek için anksiyolitik ve uyku ilacı alıyor (valium, xanax, stillnox, etilozam) : uykuya dalabilmek ve anksiyojen duyguları azaltmak amacında.

Bu ilaçlar çok güçlü fiziksel ve psikolojik bağımlılığa neden olur. Ek olarak, katinonların bu ilaçlarla etkileri ve etkileşimleri bilinmemektedir.

YSM ? Yeni Sentetik Maddeler ? WTF ?

Katinon türevlerinin çoğu, genelde Research Chemicals (RC=”araştırma kimyasalları”), Türkiye’de ise YSM (Yeni Sentetik Maddeler) olarak adlandırılır, Asya’daki laboratuvarlar tarafından üretilir ve dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce web siteleri tarafından satılan moleküllerdir. Bilmen gereken bazı özel riskler :

  • Bu maddelerin kalitesi ve üretimi üzerinde hiçbir kontrol bulunmamaktadır.
  • Satıcılar tarafından belirtilen saflık oranları.. genellikle ‘en saf’ pazarlama argümanıdır.
  • Etiketleme hataları” aktarılmaktadır ve garip senaryolara neden olabilir.
  • Bu sitelerin çoğu saf ve basit aldatmacalardır ve siparişini asla almazsın.
  • Aynı e-shop için, maddenin “kalitesi” her an değişebilir.
  • YSM konulu nadir araştırmalar olabilir, fakat tehlikeleri hakkında az bilgi bulunmaktadır.

YSM için 2 genel öneri :

  • Tüketmekte karalıysan, aradığın molekülün varlığını tespit eden bir test kit kullanmalısın.
  • Çok düşük bir doz ile başlamalısın ve daha sonra kademeli olarak yükseltmelisin (mümkünse hassas bir terazi ile).

Bu maddelerle “kobay” sensin!

Daha fazla bilgi için RC-YSM makalesini okumalısın.

Riskleri önlemek için 12 tavsiye

1. Satın almadan önce, SafeOrScam.com’daki mağazanın itibarını kontrol et. Ancak bilgiler garanti değildir.

2. Temel bilgileri öğren : Dozajlar, kaçınılması gereken etkileşimler, nasıl alınması vs. … Erowid.org İngilizce ve Psychonaut.com Fransızca güvenilir kaynaklardır.

3. Güvenilir katılımcılarla, kendini güvende hissetiğin bir ortamda bulunmaya özen göster. Tek başına tüketme.

4. Alerjilere dikkat et. Her yeni satın alımda alerji testi uygulamalısın : en az 1½ saat arayla 2 defa, çok az bir miktar tükettikten sonra tepkiyi beklemelisin.

5. Karışımlardan uzak dur (alkol ve maddeler dahil), özellikle de ilk defa tüketiyorsan.

6. Eğer serotonin ile etkileşen bir madde tükettirsen (antidepresanlar, tramadol, MDMA,…), aynı anda katinonlar tüketmekten kaçınmalısın : serotoninerjik sendrom riski.

7. Yükselişi daha iyi yönetmek, doz aşımını önlemek ve ürünü test etmek için 1 dozu 2’ye bölerek 2 defada (örnek : 1 saat arayla) tükettikten sonra etkileri beklemelisin.

8. Düzenli olarak su içmelisin (ancak bir seferde çok fazla değil : ½ litreden az).

9. Epilepsi, yüksek tansiyon, psikiyatrik koşullar veya astımın varsa, katinonlardan kaçın.

10. Saliver test sırasında, katinonlar, tüketim sonrası 24 saate kadar amfetaminlere pozitif sonuç verir.

11. Etkisi altndayken, trafiğe çıkma ve sorumluluk gerektiren etkinliklerden uzak dur.

12. Ve jel ve prezervatifleri unutma !

Doz aşımı

‘bayılıyorum!…’ gibi olursan : güvenli bir yere ayaklarını yüksekte olacak şekilde hemen uzan, tatlı bir şeyler yemeye çalış, su iç, dinlen, dikkatli ol. Ayaklarını indirmeden bekle, kendi ritminde ayağa kalkmalısın.

Bilinç kaybı : kişiyi soluna yatır, nefesini engelleyen cisimleri uzaklaştır (kaşkol, eşarp, kemer,..), etrafında bulunan arkadaşlarını uyar ve acili ara (112). Ambulans veya ilk yardım ekipleri gelinceye kadar, kişiye adıyla hitap et ve gözlerini açmasını veya elini sıkmasını iste. Yiyebileceği tatlı bir şeyler ayarla ve eğer kişi uyanırsa yukarıdaki bilgileri uygulamaya özen göster.


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayımlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.

Diğer maddeler