25i 25C -NBOMe nedir ?

2C-X ailesinin türevleri olan 25i-NBOMe ve 25C-NBOMe, damla olarak veya kurutma kağıdına emdirttilmiş bulunur. Free partilerde (sıvı veya sentetik) meskalin ve bazen LSD olarak satılır (burundan çekmek için damla veya kare şeklindeki 2 katlı kurutma kağıdına emdirildikten sonra dilin altında eritilir..)

Dozaj

Daha nadir şekli, beyaz pudradır.
Dikkat, bu pudralar gözle dozaj yapılabilecek nitelikte değildir, hatta miligram hassasiyet özelliğine sahip elektronik terazi bile yeterli değildir. 0,001g bile seni acile gönderebilir. Maksima doz ve doz aşımı arasında çok az fark vardır. Kabul edilir tek çözüm, hacimsel seyreltmedir bkz. Research Chemicals

Genellikle 2 şekilde tüketilir : yutarak veya, maddenin etkisini yükseltmek amacında, transmukozal (kontakt, burundan çekerek veya dil altında) alınır.

Dikkat ! transmukozal olarak alındığında, yutarak alınma şekline göre dozaj azaltılmalıdır.

Etkiler

NBOMe’ların psikedelik etkileri vardır : varsanılar (özellikle optik), kişinin dışarıdan gelen uyanlara duyarlılığı artar, yeni ayrıntılar keşfeder, renkleri daha parlak ve canlı görür, zamanın akışı yavaşlar. Bu moleküllerin kullanımı hakkında yeterli araştırma olmadığı için kısa veya uzun vadede yan etkiler hakkında bilgiler bulunmamaktadır.

Aynı zamanda algılama yetisi artar, öforik ve/veya empatik hisler yaratır. Etkiler çok uzun sürebilir, hatta yutulduğunda 25C için 5 ile 8 saat ve 25i için ortalama 5 ile 10 saat arasıdır. Ek etkiler daha uzun bir süre hissedilir, dinlenmek ve kendine gelmek için biraz zaman ayırmaya özen göster. Boğaz kuruluğu, damak tadın değişebilir.

Riskler

Bütün halüsinojenlerde olduğu gibi, psişik risk olasılığı gerçektir : kaygı, parano, gerginlik, sinir,… NBOMe tüketmeye karar verdiysen, bad trip risklerini azaltmak için güvenilir bir ortamda, yakın arkadaşlarınla beraber tüketmeye özen göster. Kendini kötü hissediyorsan veya psikiyatrik bir geçmişin varsa, kullanmamayı tercih et. Bu moleküllerde, psişik riskler, diğer klasik psikedelik maddelerden daha önemlidir : hayatını kaybedenlerin sayısı anormal şekilde yüksektir. NBOMe’larda dozaj yükseldikçe vazokonstriktör (damar büzücü) etkilerini yükseltir ve dramatik sonuçlara yol açabilir.

Asit (lsd) etkiler beklentisi içindeysen ve bilmeden başka birşey aldıysan, destabilize olabilirsin… Yüksek dozajlarda LSD tüketimine göre, NBOMe moleküllerinin doz aşımı ölümle sonuçlanabilir. Doz aşımına dikkat et. NBOMe tükettikten sonra, iki doz arasında 2 ile 3 saat ara ver, çift yükseliş ihtimalini azaltırsın.

NBOMe’lar 2003’te bulunduğu ve tüketimi 2010’dan itibaren yaygınlaştığı aktarılmaktadır. Bu moleküllerin uzun ve kısa vadede ve diğer maddelerle tüketildiğinde, etkileri hakkında bilgi ve araştırma kısıtlıdır. Tek bildiğimiz, MDMA, amfetaminler ve bazı antidepresanlar gibi, serotonin üzerinde güçlü etkiler yaratmasıdır. Bu maddelerden bir tanesini kullandıysan, aynı anda NBOMe tüketme.

Doz aşımı ve bilinçsiz tüketim sonucu, ölümle sonuçlanan vakarın yükselmesiyle, 2 ekim 2014, Bakanlar Kurulu Kararı 25E, 25G ve 25iP-NBOME maddelerini, Avrupa Birliği ile aynı anda yasaklar listesine eklemiştir. [Karar Sayısı : 2014/6800]. 8 kasım 2015’te Fransız Resmi Gazetesinde yayınlanan kararda ise, Fransız Sağlık Bakanlığı, jenerik olarak, tüm NBOMe türevlerini yasak maddeler listesine ekledi.

Daha çok bilgi için bkz. Research Chemicals

fRee_aNkARA_son


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayınlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.

Diğer Maddeler