Madde Mix

Poly-tüketim (karışım, kokteyl, madde mix..) aynı anda tüketilen farklı maddelerin basit toplama hesabına eşit değildir, fakat aynı zamanda yeni etkiler ve açıkça hiçbirimizin bilmediği riskler içermektedir. Buna rağmen, bize ulaşan tecrübeler ve gözlemler sayesinde, dikkat çeken bilgileri seninle paylaşıyoruz.

Poly-tüketim nedir ?

Aynı anda farklı maddeler tüketmeni gerektirebilir 5 neden bulduk :

1. Düzenli olarak minimum madde tüketimin var, belki kültürel (alkol, kenevir, kahve,..), belki tedavi amaçlı (psikiyatri tedavi veya ikame ilaçları,..) veya bağımlı olduğun, düzenli olarak tükettiğin bir madde var (eroin, kokain,..). Eğlenmek için, minimum tüketimine dilediğin etkiyi hissetmek için daha uygun maddeler ekliyorsun (uyarıcı, halüsinojen,..).

2. Özellikle aradığın bir etki var :

 • Belirli bir maddenin etkilerini yükseltmek istiyorsun.
  Örnek : protoksid azot gazı ile xtc etkilerini şiddetlendiriyosun veya kenevir sigarası sarıp, asit tribini tekrar körüklüyorsun.
 • Yeni bir etki peşindesin veya ek bir etki arayışındasın (örnek A&B=candy flip).
  Örnek A : Xtc atıp, üzerine aynı anda ¼ LSD karesi ekleyip, xTc etkisine zihinsel etki ekliyorsun.
  Örnek B : asit takılıp üzerine aynı anda ¼ XTC ekledin, acid etkilerine daha mutlu bir etki ekliyorsun.
 • Bir maddenin etkilerini zayıflatmak istiyorsun.
  Örnek : XTC aldın ve ayakların yere çakıldı, buna karşı gelmek için speed takılıyorsun. Veya çok güçlü bir asit yükselişine karşılık, kenevir sigarası içiyorsun (ters etki ihtimali yüksek olsa da diyorsun, ‘yinede bir tane yakiyim’).
 • İniş sürecini kontrol etmek istiyorsun : asit veya XTC inişinde eroin tüttürüyorsun..

3. Ne varsa tüketiyorsun, maksat kopmak..

4. Parti ortamında çok cömert arkadaşların var ve biri 1 çizgi kokain, diğeri ¼ XTC,..ve ‘hayır’ diyemiyorsun.

5. Arkadaşlarının gözünde, senin bir maddeye bağımlı olduğunu görmemeleri için farklı maddeler tüketiyorsun.

Önemli sayıda nedenler çıkıyor ortaya fakat bazılar kontrollü, bazıları daha az veya tamamen kontrol dışı tüketim şemalarıdır.

Riskler

Tüm bu kombinezonların muhtemel risklerini bilmek imkansızdır, hatta belki bir ansiklopedi yazmak bile gerekebilir ve buna rağmen risklerin çoğunluğu hala bilmeyebiliriz. Söyleyebildiğimiz tek şey : kopma düzeyi eşit olsa da, aynı anda farklı maddeler tüketmek, tek madde tüketmekten daha çok risklidir. Problemli (hayati) durumların çoğunluğunda madde karışımı gözlemlenmiştir.
Madde karışımına bağlı başlıca problemler :

 • Farklı maddeler tüketiyorsun ve etkiler antagonist olduğundan birbirinin etkilerini yok ediyor. Bu durumda pek birşey hissetmiyorsun ve daha çok madde tüketmeye yöneliyorsun ve farkına varmadan doz aşımı limitine yaklaşıyorsun. Örnek olarak uyarıcı maddeler karışımı (XTC, Speed,..) ve rahatlatıcı maddeler (eroin, ketamin,..).
  Bu durum kokain ve XTC tükettiğinde görülür, kokain, XTC etkilerini yok eder. Tükettiğin XTCyi hafif zannederek, tekrar XTC tüketirsin.
 • Tersine, 2 farklı nefes zorluğu yaratan ve/veya kardiak yavaşlatıcı madde karıştırıyorsun (örnek : ketamin + eroin ve alkol = düzenli problem gözlemlenmiştir) : riskler eklendiğinden, bilinç kaybı ve nefes alma zorluğu riskleri yüksektir.
  GHB + alkol karışımına dikkat : koma riski yüksektir. İçten söylüyoruz, gerçekten de uzak durulması gereken bir karışım. GHB’nin üzerine bir bira bardağı içsen bile, risk gerçektir.
 • XTC veya LSD tükettin ve cigara takılıyorsun veya yükseliş etkilerini tetiklemek veya iniş sürecinde etkileri yükseltmek için protoxit azot balonu çekiyorsun; bu durumda, çok güçlü yükseliş duygusu sonrası bad trip veya bayılabilirsin.
 • Dinamik olmak ve havada yüzme hissi için Speed veya kokain ile ketamin tüketiyorsun (hatta bazen aynı çizgi içinde). Ketamin hareket etme kontrolünü kaybettiriyor ve ağrı kesici etkisi ile beraber, speed hareket etme duygusu veriyor, sonuçta kendine fiziksel olarak zarar verme riskini yükseltiyorsun.

Kısa listemiz aslında daha da uzun fakat herhangi bir araştırma konusu, farklı kombinezonlarda madde tüketiminin uzun vade yan etkileri hakkında bilgi üretmemekte ve bu nedenle, bu bilgiler senin için olduğu gibi, bizim için de, gizemini korumakta..

Sonuç

Kendine iyi bak (su iç, yemek ye, arada bir gökyüzüne bak, prezervatif kullan..) ve aradığın eğlence tarzı hakkında kendini sorgula. Her maddeden biraz (hatta hepsinden fazlaca) tüketerek aradığın etkileri elde edemeyebilirsin.

Riskleri azaltmak için 10 Tavsiye

1. Madde hakkında bilgi edin : kalite, etki, dozaj..

2. İlk denemelerinde dikkatli ol, arkadaşlarının takıldığından daha az tüketmeye özen göster.

3. Madde tüketmeye karar verdiysen güvenilir arkadaşlar ve ortamlarda bulun.

4. Aynı anda farkı maddeler kullanma. Madde karıştırmak riskleri önemli şekilde arttırır ve bazı durumlarda çok tehlikeli olaylar yaşanabilir.

5. Psikiyatrik problemleri, depresyon, astım, diyabet, asteni (ve hamile veya emziren kız arkadaşlarımızın) belirtileri olan bireylerin madde tüketmesi sakıncalıdır.

6. İniş sürecinde dinlen, rahatla, vitaminli ve şekerli bir şeyler ye. Tekrar güç toplamaya çalış.

7. Düzenli su içmeyi ihmal etme (fakat aynı anda fazla su içme). Etrafındaki kalabalıktan ara sıra uzaklaş, temiz hava al.

8. Burundan çekiyorsan, kendi lülik’ini kullan, herhangi bir hastalığın bulaşmasını engellersin. Enjekte ediyorsan, kendi şırınganı kullan, hepatit ve HİV bulaşma riskini engellersin.

9. Trafiğe çıkma ve sorumluluk üstlenmen gereken etkinliklerden uzak dur.

10. Kendinden çok emin olsan bile, prezervatif kullanmayı unutma ve yanında jel bulundurmayı ihmal etme, amfetaminler mükozları kuruttuğundan (ve daha zevkli olduğundan !).

Doz aşımı

Kişiyi güvenli bir yere nefesini engelleyen cisimleri (kaşkol, eşarp, kemer,..) uzaklaştırdıktan sonra, sol lateral güvenli pozisyonda uzanmasını sağla, etrafında bulunan kişileri uyar ve acil servisi ara (112). Ambulans veya ilk yardım ekipleri gelinceye kadar yanında varlık göster, kişiye adıyla hitap et ve gözlerini açmasını veya elini sıkmasını iste; yardım ekiplerine bildiklerini aktar, tükettiği maddeler..


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayınlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.

Tüketim