LSD

LSD 25, çavdarın ergotundan elde edilen ve 1967’de yasak psikotrop listesine eklenen bir halüsinojendir. LSD genellikle üzerinde resim baskılı kurutma kağıdına emdirilmiş veya mikro-nokta şeklinde (farklı renklerde kurşun kalem ucuna benzer) ve son zamanlarda jelatin olarak bulunur.

LSD nedir ?

LSD damla olarak da bulunur (su ile seyreltilmiş), fakat dozaja dikkat etmelisin, 1 damlada bir kaç kağıt doz olabilir. Psikotrop etkiler hissedebilmek için 25µg LSD yeterlidir. Nerede hazırlandığı ve satın aldığın yere göre 1 doz (1 trip) 50 ile 400 mikrogram içerir. Çok az bir miktar bile yeterli olduğundan, triplerin dozajı ‘şans’a bağlıdır. Asitlerdeki en yüksek risk faktörüdür : aynı isimle adlandırılan 2 farklı trip arasında önemli farklılıklar vardır. Yüksek dozajlı asitlere dikkat etmelisin ! LSD, psişik ve entelektüel fonksiyonları düzenleyen nöron bağlantılarının üzerinde etki eder.

Etki - doz

Ortalama 30 dakika ile 1 saat arasında ilk etkiler hissedilir. Bazı durumlarda, daha çok zaman alabilir ve ilk dozajın etki etmediğinden tekrar 1 doz atma. Bekle ! Kendini kafada çift triple birden bulan tüketicilere sık sık rastlanmaktadır..

Yükselişin ilk başlarında, kaygıya benzer nahoş duygular içersine girebilirsin. Bu duygular geçicidir ve üzerinde fazla durulmamalıdır.

Daha sonra düşüncelerin çok hızlanır, sözlü olarak kendini ifade etmekte zorluk çekebilirsin. Zaman kavramı çok değişir, saatin kaç olduğu hakkında tek bir ipucun bile olmaz, her şey çok hızlıdır ! Bazı tüketicilerde gülme krizleri, zor kontrol edilen derecelere kadar ulaşır.

Ne kadar farklı kişilik varsa o kadar farklı trip vardır. Global olarak LSD tecrübesi (iyi veya kötü) güçlüdür ve unutulmayacak bir hatıra bırakır.

Tüketicilerin çoğunlukla aktardıkları konular başlıca ‘kendini daha gerçekçi şekilde anlamak, doğa ile bütünlük, yüksek zihin duruluğu, hislerin uyarılması, mistik vahiy, ölümsüzlük duyguları veya ölmek-dirilmek hisleri’.

LSD çok güçlü optik ve akustik halüsinasyonlar yaratır, ve hatta optik, akustik ve dokunsal algılar birbirlerine karışır. Seslerin renklerini görür, objeler nefes alır veya enerjilerini yansıtırlar,..mozaik motifler her türlü yüzeyde gözlemlenir.

Yolculuk 5 ile 12 saat arası sürer ve iniş, yorucu bir süreç olmasına rağmen uykuya dalmak zordur.

Bilmen gerekenler

Asit tüketimi (bir defa veya sık sık) psikolojik ve kalıcı psikiatrik sorunlar tetikleyebilir (depresyon, insomnia, paranoya, psikoz,..). Bu problemler genellikle o anda psikolijisi zayıf veya daha önce psikolojik sorunlar diagnostik edilen bireylerde görülür. Tüketim frekansı ve yüksek dozaj, bu tür olayların nedenlerinin başındadır.

Eğlence amaçlı olarak adlandırdığımız maddeler (LSD, Ecstasy,..) bazı durumlarda kişinin hayatını alt üst edebilir : bazı partici arkadaşlarımız hafta içi olan biteni umursamaz sadece bir sonraki trip için yaşarlar, hatta hafta sonu yaklaştıkça tekrar doğdukları duygusu içine kapılırlar. LSD tedavi amacında tüketilen bir madde duruma gelir. Maddeler can sıkıntısı, etkinsizlik, depresyon..için bir çare olarak kullanılmaktadır. Tüketimini kontrol etmek zor olur çünkü hayatına bir tutarlılık getirir.

Dr. Hofmann @Sandoz Laboratories Basel – CH

Diğer yönden, psikedelik madde tüketimi bazı gerçeklerin farkındalığını yükseltir ve bu maddeleri tüketmiş olduğuna pişman edebilir. Farkındalık kötü bir dönemine denk gelir ise, kendini kontrol etmeyebilirsin. Kendini sorgulamak, katlanılması zor bir tecrübe doğurabilir : normal şartlarda etaplar aşarak ve zaman alan bu süreci bir gecede yaşamak, kaldırılması zor bir baskı yaratabilir.

Düzenli olarak LSD tüketmek tolerans yaratır, aynı etkileri yaşamak için dozajı arttırmak zorunda kalırsın.

Bad trip

Madde tüketip, kötü bir tecrübe yaşamaktır. Yükseliş sürecinin ilk zamanlarında, veya bir kaç saat sonra gelebilir. Bazen badtrip yerleşir fakat zaman geçtikçe iyi bir tripe dönüşebilir. Bir anda korkmaya, kaygı duymaya, paranoyak hisler içine kapıldığında ve bu duyguları sindiremediğin taktirde, badtripin tam ortasındasındır ! Bu kıvılcım çok hafif ve geçici olabilir fakat bir anda kâbusa dönüşebilir (sinir krizi, psikoz). Genellikle unutması zor bir tecrübe olsa da, kimyasal reaksiyonlar azaldıkça, kaygı yavaş yavaş yok olur.

Maalesef diğer tecrübeler gerçek bir travma yaratır, hatta kalıcı sorunlar tetikler; zor kontrol edilen kaygı hali, fobia, kazanılan kabiliyetlerin istemsiz kaybı, konfüzyon durumu,..Bu durumlar nadir olsa bile, yaşaması çok ağır bir tecrübedir.

Bad trip şansa bağlı değildir. Maddenin kalitesi ve dozajı nedenlerin başında olsa bile, badtrip sarhoşluğu kontrol etmeye çalışan veya çok güçlü bir yükseliş sürecinde korkuya kapılan tüketicilerde görülür.

Bilinç değişim sürecini kabullenmen gerekir ve etkileri biraz olduğuna bırakmalısın. Bilincini ‘korumak’ değil, trip’e eşlik etmelisin ! Bu tecrübeler zararsız değildir. LSD gibi güçlü bir maddenin sarhoşluğunu kaldırabilecek bir psikolojik yapıya sahip olup olmadığını iyi değerlendirmelisin ve ancak hazır olduğunda LSD takılmalısın. Zihnin kendini ifade edebilmesi için sakin ve pozitif bir iklimde bulunmalısın. Psikedelik maddeler iyi veya kötü duygularını yüceltir ve hatta amplifie ettiğini unutmamalısın.
(psikedelik : yunanca “psukhê” – zihin ve “délo” – ortaya çıkarmak).

Bu nedenle, arkadaşlarının haberleri olmadan bu tip maddeler vermek çok tehlikeli olabilir. Hayatının bazı zor dönemlerinde kesinlikle LSD tüketmemelisin, diğer maddelere göre etkiler kaçış duygusu değil fakat kendini ortaya çıkartan bir etki yarattığını kesinlikle unutma.

Badtrip içinde bulunan bir arkadaşın olursa, sakin kalmaya özen göster ve arkadaşını sakinleştirmeye çalış. Havanın daha temiz olduğu sakin bir yere götür, onunla konuş ve elinden geldiğince güven vermeye çalış. Maddenin etkisi içinde olduğunu ve etkilerin zamanla azalacağını hatırlat. Taciz edercesine rahatsız etmemeye özen göster, zaten cevap verebilecek durumda olmayabilir.

Masaj yapman veya sadece yanında bulunman bile kaygısını sakinleştirebilir.
Elinden geleni yaptın ve buna rağmen arkadaşın bad tripten çıkamıyor ise, şüphe duymadan hemen bir kalifiye sağlık personeline başvurmalısın.

Asit trip-inden inmek için bir ilaç verebilen tek kişi, bir doktordur.

Kendini kötü hisseden birini asla yalnız bırakmamalısın !

İniş

İdeal olarak, iyi bir arkadaş çevresinde bulunmalısın, 24 saat boyunca sorumluluk gerektiren veya kafanı yoran etkinliklerden uzak durmalı, dinlenmeli ve düzgün bir yemek yemelisin. En iyi şartlarda bile, zor dönemler olabilir (yorgunluk, dengesiz moral,..). Güvenli bir ortamda değil isen, depresif bir süreç ortaya çıkabilir veya yerleşebilir.

İniş hassas bir geçiş sürecidir ve organize edilmelidir. Etkiler azalır, yorgunluk ortaya çıkar ve bilincin alışkın olduğun durumuna geri döner.

Riskleri önlemek için 13 tavsiye

1. LSD’nin kalitesi ve etkileri hakkında olabildiğince bilgi edin.

2. İlk defa, ¼ dozdan fazla tüketme.

3. Aynı anda bir kaç tane asit birden tüketmemeye özen göster (dozu parçacıklara ayır). Etkileri hissetmiyor düşüncesine kapılıp tekrar takılma, sabırlı ol, doz aşımı riski zihinse sağlığın için önemlidir.

4. LSD’yi diğer maddelerle aynı anda tüketme, özellikle alkolden uzak dur.

5. LSD tüketmekte kararlı isen, güvenilir kişilerle ve rahat bir ortamda tüketmeye daima özen göster.

6. LSD takıldığın an miden dolu olmasın, yükseliş sürecince sindirim sistemin önemli derecede etkilenir fakat birkaç saat önce enerji dolu bir öğün yemekten kaçınma, ihmal etme (enerjiye ihtiyacın olacak..).

7. Fiziksel yorgunluk veya psikolojik sorunların varsa, LSD tüketme.

8. LSD ağızdan yutarak veya dilin altına konulup emilerek tüketilir.

9. Ertesi günler muhtemelen kendini fiziksel ve psişik olarak çok yorgun hissedeceğini unutma.

10. İniş sürecinde bol vitaminli ve/veya şekerli maddeler (meyve, tatlı şeker..).

11. Tüketimine aralıklar ver.

12. Trafiğe çıkma (hayatta kal, seni seviyoruz !) ve sorumluluk gerektiren etkinliklerden uzak dur.

13. Yanında prezervatif ve jel bulundurmayı esirgeme!

Doz aşımı

‘bayılıyorum!…’ gibi olursan : güvenli bir yere ayaklarını yüksekte olacak şekilde hemen uzan, tatlı bir şeyler yemeye çalış, su iç, dinlen, dikkatli ol. Ayaklarını indirmeden bekle, kendi ritminde ayağa kalkmalısın.

Bilinç kaybı : kişiyi soluna yatır, nefesini engelleyen cisimleri uzaklaştır (kaşkol, eşarp, kemer,..), etrafında bulunan arkadaşlarını uyar ve acili ara (112). Ambulans veya ilk yardım ekipleri gelinceye kadar, kişiye adıyla hitap et ve gözlerini açmasını veya elini sıkmasını iste. Yiyebileceği tatlı bir şeyler ayarla ve eğer kişi uyanırsa yukarıdaki bilgileri uygulamaya özen göster.


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayımlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.

Diğer maddeler