Madde ALERT – mayıs 2015 – !

Erken Uyarı Planı kapsamında (Early Warning System – EWS), 7 mayıs, OEDT (Observatoire Européen des Drogues et des Toxicomanies) tarafından aktarılan bilgiye göre Almanya’da 5 kişi (2’si hayatını kaybetti) madde tüketimi sonucunda entoksikasyon yaşadı. Sentetik kanabinoid MDMB-CHMICA tüketimi sonucu 3 kişi ağır durumda ve 2 kişi hayata veda etti. DarkNet’te kolayca bulunan madde, pudra veya ‘spice’ (ot’a benzer karışım) olarak elde edilebiliyor. Toksikolojik araştırma sonucu, hayatını kaybeden 2 kişide çoklu-madde tüketimi kaydedildi :

  • Vaka 1 : MDMB-CHMICA + alkol
  • Vaka 2 : MDMB-CHMICA + Methadone + Lorezepam

MDMB-CHMICA yeni bir sentetik maddedir ve CB1 canabinoid reseptörleriyle güçlü bir bağ oluşturuyor; ADBICA ve AB-CHMINACA maddelerine yakın yapısıyla dikkat çekiyor. MDMB-CHMICA’nın toksikolojik profili bilinmiyor ve etkileri hakkında açıkça yeterli bilgi bulunmuyor. Forumlarda tüketicilerin paylaştıkları bilgiler içinde öne çıkanlar; etkilerin çok güçlü olduğu ve nahoş duygular.

Bu tür maddeler tüketmeye karar verdiysen, yalnızken tüketme, internetten satın aldığın maddelere dikkat et ve doz aşımı riskini önlemek için küçük miktarlar tüketmeye özen göster. Sağlıksız bir senaryo ile karşılaşırsan, terredüt etmeden 112 acil servisi ara.

Daha çok bilgi için bkz.

EuroTox [FR]


Bir yanıt yazın