Festivallerde veya özgürce eğlenirken karşılaştığımız riskli davranışlar ve bu riskler hakkında objektif bilgi edinmek, hepimize yaşam tarzı seçeneklerimizde ve özellikle yasal ve yasa dışı madde tüketimi, işitme sorunları, trafikte güvenlik, ateşbaz, tatoo-piercing ve cinsellik gibi konularda, daha sorumlu bir tutum sergilememizi sağlar.

Partilerde ateşbazları izlemek çok zevklidir, özellikle karanlıkta.. jonglör malzemelerini ateşlediklerinde, gözlerimiz onlara odaklanır. Hepimize kolay gibi görünen bir etkinlik olmasına rağmen, izleyicileri ve kendini ateş ile tehlikeli bir senayodan korumak için temel güvenlik kurallarına uygun gerçekleştirilmelidir.

Sesin oluşması için 3 element gerekir : mekanik titreşim yaratan bir kaynak (ses sistemi, hoparlör), titreşimleri taşıyabilen bir ortam (hava, su,..) ve titreşimleri duyabilen kulaklar. Ses, özellikle 2 parametre ile tanımlanır : frekans ve düzey. Frekans, bir saniyede kulak zarının algıladığı titreşim sayısıdır.

Çünkü kendinle barışıksın, başkasıyla veya başkalarıyla aynı fazda hissediyor olabilirsin, kendini yenilmez-incinmez hissedebilirsin veya sadece daha az riskli seks disiplinini unutabilirsin. Unutma ki, maddeler (özellikle alkol) dikkatimizin azalmasına neden olabilir…

free_ankara_2cb_2ci_2ce_K

Body-piercing uzun zamandır medyatik bir konudur ve şu anki haliyle özellikle tekno ortamında, moda fenomenine dönüştürülmüştür. Bu minik cerrahi operasyon kasıtlı vücut dönüşümdür. Derinin içine yabancı bir madde implant edilir, bu nedenle bu işi bir profesyonelin yapması daha uygundur.

free_ankara_bilgi_bankasi

Parti’ye ulaşmak için arabaya ihtiyacın olmaması biraz zor, pilot koltuğunda oturan arkadaşının sorumlulukların çoğunluğunu üstleniyor olsa da, yolculara da düşen bir pay vardır. ‘arabayı süren, alkol içmemiş olandır’ gibi mesajlar, yolcularda madde tüketimini sorumluluk dışı sınırlara ulaşmaktan başka bir şey yapmamaktadır.


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayınlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.