MeTHoXetaMiNe

Partilerde Mixi, MXE,..adıyla tanımlanır, arylcyclohexylamine ailesinden bir moleküldür. Beyaz toz olarak bulunur ve yutulur veya sniffleyerek ve çok nadir plug olarak tüketilir (rektal yoldan tüketim şeklinde dozajı azaltmak gerekir). Etki ve etki süresinin farklı olmasına rağmen, MXE genellikle ketamin ile karşılaştırılır.

Etkiler - doz

Etkiler ortalama 4 saat sürer ve dozaj ketamine göre daha düşüktür.

20mg‘a kadar (1g’ın 50’de 1i), dizinhibitör ve (alkol etkilerine benzer) öforik etkiler önde gelir.
20mg ötesinde ise anestezi etkisi yaratır ve harektlerini kontrol etmekte zorlanırsın.
Riskler : düşmek ve yaralanmak.

50mg‘dan itibaren disosyasyon (ayrışma) etkileri açıkça hissedilir.
[M-Hole] varlığı gerçektir (Ketamin’in [K-Hole]’una paralel).
Etkiler : beden dışı tecrübeler, ani ölüm duygusu (NDE), halüsinasyon ve kimlik kaybı.

Dozaj, kişiye ve diğer farklı etkenlere göre değişir (madde saflığı), bu nedenle tüketim şekli, düşük miktarlarda başlamak (10mg) ve progresif olarak yükseltmektir.

Bu tip dozajlar, miligram hassasiyetli terazi gerektirir.

İlk etkiler, 10 ile 20 dakika arasında hissedilir, yükseliş 20 dakika daha devam eder ve ortalama 2 saat kadar bir zaman diliminde sabit kalır…ve iniş 1 veya 2 saat sürer.

Bu molekül ile, kompülsif tüketim riski yüksektir : yükseliş bazen çok daha uzun sürebilir ve ulaşmak istemediğin halde kendini [M-Hole]‘da bulursun !

Riskler

Çok sayıda tüketici, ilk denemelerinde, destabilize eden ve yön belirlemekte zorluk yaratan karışıklık duygusu aktarmaktadır. İlk triplerinde, yanında ayık veya tecrübeli bir arkadaşının bulunması tavsiye edilir !

Hoş gelmeyen yan etkiler : bulantı, terleme, baş ağrısı, uyku sorunları, böbreklerde ağrı, burun kanaması, yüksek kan basıncı, kalp atışlarının yükselmesi, bad trip, bilinç kaybı..

Methoxetamine’i diğer maddelerle tüketmek, (alkol dahil) tavsiye edilmez, hatta opiyatlar (ve diğer depresörler, nefes daralması riski yüksektir), MDMA ve bazı anti-depresörler. Kenevir tüketimi ise, karışıklılığı arttırır ve beden dışı tecrübeleri tetikler.

Sonuçta, bu molekülün uzun vadede yan etkileri hakkında yayınlanmış araştırma bulunmamaktadır ve Methoxetamine tüketme seçimin, ne gibi riskler içerdiğine dair bir liste yoktur. Buna rağmen, uzun dönem kronik tüketicilerde, Ketamin’de de gözlemlendiği gibi, idrar kesesinde sorunlar yaratabilir.

25 haziran 2013, 28688 Bakanlar Kurulu Kararı ile, Methoxetamine, yasaklar listesine eklenmiştir. [Karar Sayısı : 2013/4827]

Daha çok bilgi için bkz. Research Chemicals

Doz aşımı

‘..bayılıyorum!?!…’ gibi olursan : güvenli bir yere ayaklarını yüksekte olacak şekilde hemen uzan, tatlı bir şeyler yemeye çalış, su iç, dinlen, dikkatli ol. Ayaklarını indirmeden bekle, kendi ritminde ayağa kalkmalısın.

Bilinç kaybı : kişiyi soluna yatır, nefesini engelleyen cisimleri uzaklaştır (kaşkol, eşarp, kemer,..), acili ara (112). Ambulans veya ilk yardım ekipleri gelinceye kadar, kişiye adıyla hitap et ve gözlerini açmasını veya elini sıkmasını iste. Yiyebileceği tatlı bir şeyler ayarla ve eğer kişi uyanırsa yukarıdaki bilgileri uygulamaya özen göster.


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayınlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.

Diğer maddeler