Fransa : TekNivAL.WAV Sonrası, Kalıcı Olağanüstü Eğlence Hali İlan Edildi

12-16.08.2K16 – Plateau du Larzac

Fransa’da ağustos ayında Oksitanya bölgesinde, yeraltı tekno akımı, Teknival.wav adı altında, Fransız ses duvarlarının sergileneceği ‘sonsuz bir free party’ düzenleyeceğini açıklamıştı. Gizli paylaşılan bilgiler sayesinde, 12 ağustos cuma gecesi, Millau kentine yakın, La Cavalerie köyünde buluşma noktası belirlendiği andan itibaren, otoyolda 15 km trafik oluştu. Çaresiz kalan güvenlik güçleri, Aveyron (Averon) valisi Louis Laugier’nin izni ile, saat 23’te, D809 kara yolunun üzerinde bulunan 1789 Hürriyet Ağaçları sit alanına konvoyun girmesini engelleyen kayaların kaldırılmasıyla sonuçlandı.


*

Hükûmetin baskısına SoN !
Özgürce dans etmek hepimizin temel hakkıdır !

Cumartesi sabahı katılım 7 bin kişiydi ve cumartesi gecesinden itibaren 15 bin kişiyi aştı..Belediye başkanı 27 bin şişe su gönderdi..4 gün süren partide, 9 kişi sit alanından ambulansla Millau hastanesine kaldırıldı. Risk Azaltıcı Politika çerçevesinde Korzéame, Bus 31/32, Tehno+ ve Médecins du Monde derneklerinin dayanışmasıyla, örnek bir dispozitif içinde katılımcılara, karşılaştıkları riskler hakkında bilgiler paylaşıldı ve sağlık sorunlarına yardımcı araçlar dağıtıldı.

Hükûmet kör ise, kulaklarını patlatalım !

1989

Sit alanı, Larzac Platosu’ndaki Rajal Del Guorp arkeolojik açıdan ve tarihi açıdan çok önemli bir nokta. Fransa’nın 70’li yıllarda -alter-mondialiste (anti-globalizasyon)- akımını ortaya çıkaracak olan sivil ve şiddetsiz itaatsizlik hareketi ‘Larzac Mücadelesi’nin gerçekleştiği yer. Daha sonra 1989 yılında, Fransız Devrimi’nin 200. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde bölgede yaşayan, 1789 ilkokul öğrencisine çam ağaçları ekmeleri için, 1’er m² alan hediye edilmiş. Teknival, yukarıdan bakıldığında ‘1989’ yazısı okunabilir şekilde dikilen çam ağaçlarının etrafında gelişti. Fransız Sound System-lerinin hükûmetin free party-lere uyguladığı baskılara son verme çağrısında bulunmak için daha sembolik bir mekan bulunamazdı herhalde. Ve son olarak, 1996’da ilk Fransız teknivalinin gerçekleştiği yer..bir başka deyişle yeraltı Fransız free tekno akımının 20. yıl doğum günü kutlanıyordu..

Dans eden bir toplumu, hiçbir şey durduramaz !

teknival-wav-2016

16 ağustos salı günü, son Sound System’in müziği durdurmasıyla son bulan partinin çıkışında, güvenlik güçleri, sistematik şekilde araçlarda psikotropik maddeler aradı ve pilotlara alkol testi uyguladı. Parti sonunda basın açıklaması yayımlayan organizasyon, hükumetin çağrılarına cevap vermemiş olmasından dolayı ve OHAL nedeniyle, kültürel etkinliklerinin iptal edilmesi sonucunda, Fransa genelinde ‘Kalıcı Olağanüstü Eğlence Hali’ ilan ettiklerini paylaştı.


Bir yanıt yazın