Trafikte madde tüketim testleri

Trafikte uygulanan madde tarama testlerine karşı çıkmak mantıklı bir seçim değildir. Bu nedenle kanunlar hakkında bilgilenmelisin.

Türkiye Cumhuriyeti’nde uyuşturucu ve uyarıcı madde alarak araç kullanmayla ilgili yasal düzenlemeler ve uygulamaların özeti : Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak trafikte araç kullandığı tespit edilen kişiler, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, “Trafik güvenliğini tehlikeye sokma” başlıklı 179. maddesinin 3. fıkrasıyla ve aynı zamanda 188. ve 191. maddelerinden de yargılanabilecektir. Ayrıca Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48. maddesinde düzenlenmiştir.
Bu yasalara dayanarak, kabahatte bulunmamış olsan dahi, güvenlik güçlerine (polis, jandarma,..) uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, teknik cihazlar kullanma hakkı verir.

Trafikte kurallara aykırı harekette bulunursan, madde tüketim test sonuçları pozitif çıkarsa, ceza ağırlaştırılır.

Alkol için belirli bir sınırın altında (0,5g/L), araç kullanmak yasaldır, diğer maddeler için yasal tüketim sınırı yoktur. Aynı zamanda, yine alkol için geçerli olan, her yerden (eczane, market..) temin edebildiğimiz bir ethylo-test, madde tüketimini tarayan, tüketicinin trafiğe çıkmadan test uygulayabileceği güvenilir bir cihaz yoktur. Buna rağmen, güvenlik güçleri, bu tür cihazları kullanmakta serbesttir ve özellikle saliver testler uygularlar, bazen üriner ve bu 2 test’in birinin pozitif sonuç verdiğinde veya kaza sonrasında sistematik olarak kan testi uygularlar.

Tüketilen farklı maddeler ve uygulanan tarama metotlarına göre, madde tüketimin, etkilerinden daha uzun bir süre sonra taranabilirdir. Ve bu tür testlerde herkes eşit sayılmaz, bazı arkadaşlarımız diğerlerinden daha çabuk maddeleri vücutlarından atarlar.

Adalet açısından, her hangi bir maddenin etkisinde olup olmadığın önemli değildir, kan testinde yasadışı bir maddenin varlığı kanıtlandığı an, yasadışı bir harekette bulunmuş oluyorsun.

Daha çok bilgi için Trafikte güvenlik makalesini okumalısın.

Üriner, saliver ve kanda maddelerin taranma süresi

Bu sayfada paylaşılan sayısal bilgiler, ortalama verilerdir. Bir çok farklı faktörden etkilenir : maddenin saflık derecesi, tüketim metodu, tüketilen hacim, tüketicinin fiziksel kondisyonu, tüketim frekansı..ve test için kullanılanılan testin markası ! Aynı zamanda, bazı ilaçlar pozitif etkileşim yaratabilir ve ek-maddeleri unutmayalım, yeraltından elde edilen maddeler, varlığından haberimizin bile olmadığı maddeler içerdiği gözlemlenmiştir.

Bu parametreler sonucunda, madde tarama uygulamasının bilimsel bir yaklaşımdan uzak diyebiliriz.

Trafikte uygulanan testler 4 farklı madde taramaktadır : Amfetmin-ler, Kenevir, Kokain ve Opiyat-lar. Omologasyon elde etmemiş testler eczanelerde veya internette satılmaktadır, fakat güvenilirlikleri değişkendir. Diğer testler, bir doktor tarafından yazdırılır.

Aşağıdaki tablo, taranan maddenin varlığı kanıtlanabilir minimal ve maksimal sürelerdir, örnek : kokain – üriner test, taranabilirlik süresi ‘2 ile 4 gün arasındadır’ okunmalıdır. Bu bilgiler, www.drogues-info-service.fr sitesinde, maddelerin taranılabilirlik süreleri tablosundan alıntıdır.

Kırmızı ile yazılmış sayısal bilgiler farklı kaynaklardan gelmektedir : bu veriler test üretici firmaların paylaştığı ve tüketicilerin aktardığı tecrübelerden gelmektedir.

Sadece kan tarama sonuçları yasal anlam taşır.

Madde Taranan molekül SaliverUrinerKan
Amfetamin
(ecstasy)
d-amphetamine ve d-methamphetamine12 – 60 saat2 – 4 gün2 – 4 gün
Kenevir THC ve THC-COOH2 – 4 saatDüzensiz tüketimDüzenli tüketim0 – 3 gün
3 – 5 gün30 – 70 gün
Kokain / CrackBenzoylecgonine1 – 2 günDüzensiz tüketimDüzenli tüketim1 gün
2 – 4 gün10 – 14 gün
Opiatlar Heroin Monoacetylmorphine ve Morfin12 saat1 – 2 gün12 saat
CodeineMorfin
Morfin
Buprenorphine Norbubrenorphine?
MethadoneMethadone3 – 7 gün?
L.S.D. N-desmethyl-LSD?1 – 2 gün12 saat
G.H.B.*G.H.B.?12 saat12 saat

Saliver ve kan testleri için, madde tükettikten dakikalar veya 1 saat sonra test pozitif çıkabilir.
Üriner test için biraz daha uzundur, 6 saat.

Diğer maddeler için bilgi yoktur..?

* Not : GHB vücudunda doğal olarak bulunur. Tüketim sonrası, bir kaç saat içerisinde anormal dozlar taranabilir.

Aralık 2016 – Fransa : Sağlık sisteminin modernizasyonu çerçevesinde, yayınlanan yeni bir yönetmelikle güvenlik güçleri trafik kontrolleri sırasında daha kolayca saliver test uygulaması yürürlüğe girdi. Fransa için cezaları hatırlatalım : 2 yıl hapis ve 4500€ para cezası ve aynı zamanda -6 ehliyet puanı. Alkol + madde ise 3 yıl hapis ve 9 bin € para cezası. Aynı zamanda hakim, ehliyetini 3 yıla kadar askıya alabilir veya ehliyetini iptal eder ve ehliyet sınavına girme hakkını en fazla 3 yıl yasaklayabilir. Aracın park halinde olsa dahi saliver test uygulamak yasaldır.

Doz aşımı

‘bayılıyorum!…’ gibi olursan : güvenli bir yere ayaklarını yüksekte olacak şekilde hemen uzan, tatlı bir şeyler yemeye çalış, su iç, dinlen, dikkatli ol. Ayaklarını indirmeden bekle, kendi ritminde ayağa kalkmalısın.

Bilinç kaybı : kişiyi güvenli sol lateral pozisyonda yatır, nefesini engelleyen cisimleri uzaklaştır (kaşkol, eşarp, kemer,..), etrafında bulunan arkadaşlarını uyar ve acili ara (112). Ambulans veya ilk yardım ekipleri gelinceye kadar, kişiye adıyla hitap et ve gözlerini açmasını veya elini sıkmasını iste. Yiyebileceği tatlı bir şeyler ayarla ve eğer kişi uyanırsa ‘yardım ekiplerinin yolda olduğunu’ hatırlat..güven ver veya sakinleştir..


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayımlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.