Bakanlar Kurulu 65 maddeyi yasaklar listesine ekledi

2 ekim 2014’te yayınlanan bakanlar kurulunun 2014/6800 nolu kararınca, içinde AM ve JHW moleküllerinin türevleri bulunduğu, 65 yeni maddeyi yasaklar listesine eklendi. NBOMe ailesinden 3 molekül de bu listenin içerisinde yer alıyor.

Avrupa Birliği devletlerinin bile çare üretmekte zorluk çektiği Research Chemicals – Yeni Sentetik Madde tüketiminin yaygınlaşması, Türkiye’de de sık sık yasak maddeler listesini güncellemekle sonuç buluyor. 65 yeni maddenin eklenmesinin nedenleri, piyasada tüketimi yaygın maddelere savaş açılmış olduğundan ileri geliyor. Yasalardaki boşlukları değerlendiren satıcılar az çok aynı etkieri veren yeni maddeler yaratıp, pazarlamaya devam ediyor.
3 ocak 2014’te yasak maddeler listesinde kapsama alınmamış ve bu süre içersinde, bilinçsiz tüketim sonucunda, dozaj hataları önde olmak üzere, sağlık açısından tehlikeli ve dramatik sonuçlara yol açan durumların sayısının önemli boyutlara ulaşması neticesinde söz konusu düzenleme sayesinde emniyet kollarının bu konuda yürüteceği çalışmalara yasal dayanak sağlanmış oldu.

Daha çok bilgi için bkz.

T.C. Yasak Maddeler Listesi
Fransa’da Yasak Maddeler Listesi


Bir yanıt yazın