DMT nedir ?

DMT veya NN-DİMETHYLTRYPTAMİNE yasadışı madde tüketimi kapsamında cezaya tabi tutulan bir moleküldür (1982). Genellikle Mimosa Hostilis veya Acacia Confusa ve daha birçok çeşit bitkinin özütlenmesinden elde edilir. Çok güçlü halüsinojen etkiler yaşatır fakat karaciğer tarafından çabuk indirgenildiğinden, oral tüketimde aktif değildir. Bu nedenle, pipo ile tüketilir.

Bazı maddeler (MonoAmin Oksidaz İnhibitörleri, MAOİ) karaciğerinin görevini “yapamamasını” sağlar ve DMT’nin etkilerini değiştirir. Ayahuasca’nın prensipidir, bir yanda DMT bulunan bitki karışımı ve diğer yanda MAOİ bulunan. Amazon şamanları tarafından tüketilen ayahuasca, oral olarak aktifdir ve etkiler uzun sürer (3-14 saat). Aynı zamanda “changa”-nın prensipidir, pipo ile tüketilmek için hazırlanır. Etkiler aynı şekilde pipo ile tüketimden daha uzun sürer (20 – 60 dakika).

Dikkat, MAOİ aynı zamanda tükettiğin diğer maddelerin etkileri üzerinde potansiyel olarak tehlikeli değişimlere neden olur, bu nedenle ayahuasca ritüelleri öncesi ve sonrasında bir tür oruç tutulur. Bazı gıda maddeleri (peynir, bira, ringa…) veya psikoaktif maddeler (MDMA, amfetaminler, antidepresanlar, tramadol, MXE…) son derece toksik sonuçlara neden olabilir. MAOİ kullanımı – yani changa tüketmek – çok hafife alınmaması gerekir ve tehlikeli etkileşimler hakkında bilgilenmen gerekir (madde, ilaç, gıda…).

DMT pudra olarak sunulur (çok nadiren kristal) ve rengi beyaz-sarıdır. Sarı renk, ekstraksiyon sırasında DMT ile birleşen yağ kalıntılarından gelmektedir. Bu iki form suya karışmaz, enjeksiyon veya burundan çekme metodlarıyla tüketmeyi deneme. Buharlaştırma teknikleriyle veya pipo ile tüketilmesi tercih edilir.

Ayrıca DMT “harman” formunda bulunabilir (aromatik bitkilerden oluşan karışım, vapo veya ateşlemek için) ve farklı form ve karışımlara hitap eder :

  • ENHANCED LEAVES : Saf DMT, harman yaprağının üzerine doğrudan püskürtülmüş, ateşleme metoduyla tüketmek için.
  • CHANGA : 50/50 freebase DMT ve Peganum Harmala aynı şekilde serbest bazlanmış halinde. İkincisinde birçok MAOİ bulunur, bunlardan bir tanesi “harmalin”dir, DMT etkilerinin süresini uzatır ve daha kademeli yükselmeni sağlar. “Enhanced leaves”‘de olduğu gibi, genellikle ateşlemek için bir yaprak halinde satılır, fakat saf halinde de elde edilebilir. Changa’da MAOİ bulunmasından dolayı, changa ile etkileşimlere dikkat etmek gerekir.
  • “JUNGLE SPİCE” : DMT içeren bir bitkinin, apoler bir çözücü madde ile özütülmesinden elde edilir. Hatta bu çözücü madde, DMT’ye ilave diğer aktif alkaloitleri de özütler (NMT, DMMT, MHTBC 2 vs…) ve, beyazımsı ve koyu kahverengi arasında bir çeşit yağlı hamur elde edilir. Bu formda DMT ile çok ender kaşılaşılır.

Etkiler

DMT ile etkiler çok aşırı derecede değişkendir ve birçok faktöre bağlıdır (dozaj, ruh halin, tecrübe, ortam, beklentilerin…).

DMT trip’i tanımlamak çok karmaşıktır, ancak dozaja bağlı olarak iki etki türünü ayırt edebiliriz : az dozajlarda, görsel olarak güçlü bir deneyim, özellikle ışık renklenir (gökkuşağı etkisi) ve birey gerçeklerle bağlantıyı tamamen koparmaz, öte yandan daha yüksek dozajlarda ‘atılım’ gerçekleşebilir (breakthrough). Bu durumda, birey etrafındaki ortamla bağlantıyı kaybeder ve vücut dışı deneyimler, ani ölüm hissi, astral varlıklarla karşılaşma, uzaylılar, doğa ile bütünleşme veya kollektif bilince ulaşmak vs.. genellikle aktarılmakadır.

Trip süresi, DMT dumanı için ortlama 5 – 15 dakika arasıdır. MAOİ barındıran changa şeklinde karışımların dumanı için 20 dakika ile 1 saat kadar sürebilir. Ayahuasca gibi, MAOİ barındıran karışımların oral tüketiminde ise süre bir kaç saat demek yanlış olmaz.

Dozaj açısından, birkaç miligram hissedilebilir, fakat görsel etkiler 15mg ile 20mg arasında olduğu tahmin edilmektedir. “Atılım” için 25mg veya daha fazla gerektirebilir. Bu nedenle, miligram derecesinde hassas bir terazi şarttır, zira birkaç miligram farklı etkileri radikal şekilde değişime uğratır.

Bilmen gerekenler

Ayahusca’nın ritüel tüketimi nedeniyle, DMT özel bir imaja sahiptir. Özellikle bazı bireyler için, DMT tüketmek, öncelikle bir yücelme, hatta tedavi veya terapi aracıdır !

Strassman’ın tartışmalı çalışmaları, DMT’nin zihin üzerindeki olumlu etkileri gerçek olarak kabul edilebilir, fakat DMT tüketicinin psişesini kalıcı olarak zayıflatabilecek deneyimler yaşatabileceğini hatırlatmak gerekir. Ayrıca, bu deneyime katılmak isteyen psikolojisi zayıf adaylar, sistematik olarak Stassman’nın deneyimine katılma imkanı sunulmadı (sonuçlar bu nedenle çarptırılmış denebilir).

Çok kısa sürmesine rağmen, bazı bad triplerin yoğunluğu son derece şok edebilir. Kötü yaşanan bir “atılım” gerçekleştiğinde mesela : halüsinasyonlar o kadar realisttir ki, birey gerçekten kötü bir rüyaya benzer bir şey yaşayabilir. Ortamdan koptuğu için, kimse yardımcı olamaz ve zaman kavramı altüst olduğundan : dakikalar, saat kadar uzun hissedilebilir.

Üstelik, DMT’nin fiziksel bağımlılığa neden olmadığı biliniyor olsa da, bazı arkdaşlarımız etkilerini o kadar çok takdir ederler ki, sıklıkla tecrübeyi tekrarlamak isterler.

Son olarak, her kimsenin kanapesinde yayılmış DMT takılmakla kozmik vahiyler yaşadığını, hayatın gerçek anlamını anladığını, ya da sıradan insanlara görünmeyen başka bir boyutla iletişim kurduğunu düşünmek tehlikeli bir fikir olduğunu düşünüyoruz. Uzaylılar, varlıklar, gelecekte veya farklı boyutlarda yaşayan insanlar,.. bu farklı gerçekler, ortak gerçeği ele geçirdiğinde, tüketiciyi kendi ortamından uzaklaşmasına ve izole etmesine yöneltmektedir.

Riskleri önlemek için 11 tavsiye

Dikkat : Changa, çok çeşitli maddelerle tehlikeli etkileşimlere neden olan monoamin oksidaz inhibitörleri içerir (bkz. bu makalenin ilk paragrafı “NEDİR ?”’e, tekrar göz atmalısın).

1. Dozaj konusunda ince davranmalısın, ilk denemelerinde 15 – 20 mg’ı aşma.

2. Alkol içtiysen veya daha farklı maddelerin etkisi altındaysan, DMT tüketme !

3. DMT gerçekten dans etmek için bir madde değildir, tüketimi “bacakları kesebilir”, denge kaybına neden olabilir veya kendini savunmasız bir senaryoda bulabilirsin.

4. Tüketmekte kararlıysan, güvenilir ve sakin bir ortamda, güvenilir arkadaşlarına beraber olmaya özen göster. Tüm koşullar uygun değilse, tecrübeyi ertelemelisin.

5. Soğuk algınlığı veya bronşitlerde enfeksiyon başlangıcı belirgin ise, tüketmemelisin, yükseliş sürecinde hoş olmayan fiziksel rahatsızlıklar hissedebilirsin.

6. Kabullenmiş olmalısın ve kendini biraz salmalısın. Kontrol etmeye çalışmamalısın.

7. İniş sonrası trafiğe çıkmadan veya sorumluluk gerektiren etkinliklere odaklanmadan, en az 2 saat bekle, en iyisi sorumlu olman gerektiğinde tüketmemendir.

8. Alelacele tüketme, bu maddeye biraz da olsa saygı göstermelisin. Tüketim öncesi meditasyon yapmak ve hazırlanmak, yolculuğu daha keyifli ve ilginç gelişmesinde etkili olabilir.

9. Eğer daha önce kullanılmış bir doz haznesi ile ateşleyecek isen, ilk önce üzerinde birikmiş muhtemel kalıntıları yakmalısın (yüksek doz riski gerçektir).

10. Yanında bir “sitter” bulundur, güvendiğin ve ayık bir arkadaşın, bir sorun çıkarsa müdahale etme imkanı olur. Özellikle “atılım” deneyimine erişmek arayışındaki dozajlarda önemlidir, çünkü ‘boğulma’ hissi gerçektir.

11. Eğer DMT tüketim seansına gözlemci olarak katılıyorsan, tüketen kişiye hiçbir kural dayatmamalısın (konuşmak, ayağa kalkmak…), sadece eşlik etmekle yetinmelisin.


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayımlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.

Diğer maddeler