Festivallerde veya özgürce eğlenirken karşılaştığın riskli davranışlar hakkında objektif bilgi edinmek için, aşağıda bulunan makaleleri bir defa okumak çoğu zaman yeterlidir. Bu yazıları sadece ele alınan konular hakkında bilgilenmek veya madde tüketen ve kesinlikle 18 yaşından büyük bireylerle paylaşılması daha uygun olabilir. Aslında sağlığın açısından dikkate alman gereken bilgiler olduğundan, paylaşmasan da olur. Yazılar özellikle yasal veya yasa dışı madde tüketimini tetikleyen bir içerik niteliğinde hazırlanmamıştır.
İçerik, Fransız Sağlık Bakanlığı «LOI n° 2016-41 du 26 janvier 2016 de modernisation de notre système de santé*» kanun çerçevesinde yayımlanmaktadır.

*Tr : Sağlık sistemimizin modernizasyonu 26 ocak 2016 Kanun n° 2016-41

Festivallerde veya özgürce eğlenirken karşılaştığımız riskli davranışlar ve bu riskler hakkında objektif bilgi edinmek, hepimize yaşam tarzı seçeneklerimizde ve özellikle yasal ve yasa dışı madde tüketimi, işitme sorunları, trafikte güvenlik, ateşbaz, tatoo-piercing ve cinsellik gibi konularda, daha sorumlu bir tutum sergilememizi sağlar.

free_ankara_25i_25c_nbome_K

Pudra halinde olan maddelerin çoğunluğu, genellikle burundan çekilebilir. Burundan çekmek için, Türkçe kullanılan diğer fiiller ise : ‘koklamak’ veya ‘sniff’.

Haftalar..aylar..yıllardan beri madde tüketiyorsun. Dönemlere göre, düzenli olarak..nE durumda olduğun ve diğer tüketicilerin durumu ile karşılaştırabilmek için, yalnız ve sakin bir döneminde bu pistleri incele…

free_ankara_2cb_2ci_2ce_K

Poly-tüketim (karışım, kokteyl, madde mix..) aynı anda tüketilen farklı maddelerin basit toplama hesabına eşit değildir fakat aynı zamanda yeni etkiler ve açıkça hiçbirimiz bilmediği riskler içermektedir. Buna rağmen, bize ulaşan tecrübeler ve gözlemler sayesinde, dikkat çeken bilgileri seninle paylaşıyoruz.

free_ankara_bilgi_bankasi

2014’te uygulamaya giren uyuşturucu madde eylem planı, mevzuatın artık bundan daha sert kanunlar yaratamayacak hale gelmiştir. Tüketiciye 2 yıl ve tüketiciye kadar gelen tüm aracılar 5 ile 30 yıl arası yargılanmaktadır. Aynı zamanda ihbar edenler için, ikramiye söz konusudur.


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayınlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.