Burundan çekmek ?

Pudra halinde olan maddelerin çoğunluğu, genellikle burundan çekilebilir. Burundan çekmek için, Türkçe kullanılan diğer fiiller ise : ‘koklamak’ veya ‘sniff’.

Neden ?

Burnundan giren pudra, aniden erir, direkt kana karışır, küçük damarcıklardan geçerek asıl hedef beyindir. Genellikle maddenin etkilerini daha çabuk hissetmek için bu metotla tüketilir. Elbette ki sağlığına zarar verme riski yüksektir. Tükettiğin maddeye göre, maddenin beynine ulaşması ortalama 10 ile 20 dakika arasıdır.
Hazırlık ve burundan çekmek :
Burnundan çektiğin madde, mukozaların zarı üzerinde kalır. Her çekişinde, mukozaların kurur.

Fazla zarar vermeden, burnundan çekmek için birkaç teknik vardır :

  • İlk önce, burnun tıkalı ise, temizle ve rahat nefes alabilecek duruma getir. Başlamadan önce burun deliklerini nemlendirmen, maddenin daha çabuk erimesini ve kana karışmasını sağlarsın.
  • Kullandığın maddeyi iyi hazırla. Maddeyi temiz, düz ve sert bir yüzey üzerinde (ayna, tabak,..) titizlikle, ince pudra haline gelene kadar ezmelisin. Pudra ne kadar ince olursa, burun kıllarında daha az parçacık kalmasını sağlar ve mukozalarını daha az zedeler.
  • Burundan çekmek için, burun boşluğunun üst bölümüne (LüLi-yi derince yerleştir) doğru çekmen ve diğer burun deliğini kapatman gerekiyor. Eğer birkaç defa tüketmeyi düşünüyorsan, burun deliği değiştirmeye özen göster, böylece birini diğerine göre daha çok zedelemezsin, burnunda madde tıkanıklığı yaşamazsın ve kanamasını engelleyebilirsin.

Etkileri (10 ile 20 dakika, optimal 35 dakika) hissettikten sonra ancak tekrar koklamayı düşün.

LüLi

LüLi seçimi çok önemlidir. LüLi sayesinde bir kaç risk engelleyebilirsin. İdeal LüLi bireysel, tek kullanım amaçlı, pürüzsüz, sert ve köşeleri yuvarlak olmalıdır (burun deliklerini keskin uçlar zedeleyebilir). Elbette bu tarz bir LüLi piyasada bulamadığından dolayı, alternatif çözümler vardır :

  • Kendi imkanlarınla yarattığın veya piyasadan aldığın bir LüLi kullanıyorsan (alüminyum folio, fimo..). Bu durumda riskler bir kaç defa kullanmak ve/veya ortalıkta bırakmak, bu nedenle kullanım öncesi ve sonrası temizlemeyi ihmal etme, en önemlisi kimselere ödünç verme.
  • LüLi niyetine, içecekler için kullanılan plastik pipeti kesip kullanıyorsun. İlk önce pipetin temiz olduğundan emin ol, yani daha önce herhangi bir içecek veya herhangi bir madde ile kullanılmamış olması veya cebinde veya diğer olmadık yerlerde bulunmamış olması. Kullanmadan önce, pipetin uçlarını yuvarlamak için hafifçe ateşle ve ısıt, böylece kesici uç mukozalarında yara veya kanama yaratmaz, burun (mikro kanamaları) kanamasını önler.
  • LüLi-mi kimselere vermem, kendim keser, yuvarlar, kullanır ve çöpe atarım ! Kağıt kesip ve yuvarlayarak silindir şekli elde etmek. Bu durumda yine, ilk olarak kullandığın kağıt temiz olduğundan emin ol. Bu yöntem az riskler taşıyan en ucuz çözümdür. Kağıttan veya plastik veya sert olmayan ve/veya gözenekli tüm LüLi-ler, kullanım sonrası kesinlikle çöpe atılmalıdır. Bir kaç kez burundan çekmeyi veya arkadaşlarınla beraber takılmaya karar verdiysen, bir çok LüLi hazırla, ve her birini tek kullanım için ve bireysel kullanılmasına özen göster.

Riskler

LüLi-ni kimseyle paylaşmamaya özen göster.
Genellikle cinsel yolla bulaşan hepatit B, aynı zamanda burundan madde çeken tüketicilerde, LüLi-nin ucunda toplanan müküs aracılığı ile bulaşma riski gerçektir. Araştırmalar, kokain tüketicileri arasında yaygın olarak hepatit C virüsü bulunduğunu aktarmaktadır, bu olasılığın gerçekleşmesi düzenli olarak burundan madde çeken tüketicilerin burnunda virüsün giriş kapısı mikro-kanamaların oluşmasından ileri gelir. Diğer yönden, enjeksiyon yoluyla madde tüketen bireyler arasında uygulanan şırınga değişim programı çerçevesinde, bulaşıcı hastalıklardan bazılarının (HİV virüsü de dahil) yayılmasında düşüş sağladığı görülmüş olsa da aynı zamanda burundan çekerek madde tüketenlerde hepatit virüsü yayılmasında düşüş görülmemiştir. Burundan madde çekmek ve hepatit bulaşma riski ciddiye alman gereken bir konudur. Düzenli olarak madde koklamak, olfaktif duyuna önemli derecede hasar verebilir.
Sniff, seni muhtemel bir doz aşımı ihtimalinden korumaz.
Enjeksiyon tüketim metoduna göre, sniff daha az yıldırımcasına bir etki etse bile, aynı şekilde : çok fazla tüketirsen, doz aşımı kaçınılmaz. Son olarak, burnundan speed tüketerek saatler süren uzun maraton sonrası asit veya XTC tüketmemeye özen göster, berbat bir tecrübe yaşayabilirsin (bad trip, bilinç kaybı,..).

Burun temizliği

Madde koklama öncesi ve sonrası titizlikle burnunu durula. Burun deliklerinin içi aşırı hassas dokularla yapılanmıştır ve üzerinde tüylerle süslenmiştir. Snifflerken, pudradan bazı parçacıklar tüylerin arasına takılır, tahriş eder ve burnun kanayabilir, nekrozlar görülebilir hatta kıkırdak kemiğini tahrip eder. Eczanelerde fizyolojik serum bulabilirsin. En berbat koşullarda bile kendi temizlik preparatını hazırlayabilirsin, ılık suya 1/4 çay kaşığı tuz ekle ve parmaklarının (temiz ellerle) ucunu ıslat ve yavaşça boğazında hissedene kadar kokla.

Dikkat etmen diğer konu ise, boğazında oluşabilecek muhtemel tahrişlerdir. Seansı tamamlamak için boğaz gargarası yapman yararlı olabilir. Mukozaların hepsi kurumakta olduğundan, nemlendirme işlemi önemli bir konudur.

Seanslar uzun sürebilir ve dağılmış durumda olsan bile, burnun ve boğazına biraz daha yakından ilgi göstermelisin, bu amaçla temiz mendil veya kulak temizleme çubuğu ile doğal E vitamini bazında esans yağı sürebilirsin. Titizlikle burnunun iç kısmındaki yüzeye yavaşça yağı yay. Tıkanıklık veya sinüslerinde tahriş durumunda, burun damlası kullanabilirsin. Buna rağmen, burun tıkanıklığı devam ediyorsa, merak etme, mukozaların ortamı toparlamaya çalışıyor demektir fakat acı hissi devam ediyorsa burnundan madde tüketmeyi durdurmalısın. Aynı tarzda diğer önemli konu, mikro kanamalar veya yaralar çoğaldıysa, hemen madde tüketimine ara ver ve doktoruna danış. Dikkat : burnunu aşırı nemlendirmek veya doğal yağ ile nemlendirmek sağlığına ve sinüslerine zararlı olabilir.

Sniff-Kit karşı LüLi-mi kendim hazırlarım !
Free partilerde bazı dernekler katılımcılara paketler dağıtığı görülmektedir, bu paketlerin içinde snifflemek için bir sürü objeler vardır : plastik sert LüLi, pudrayı ezmek için havaneli, düz bir yüzey, yağa bandırılmış koton pamuk, fizyolojik serum ve hatta prezervatif. FRee-aNkARA.org, parti sonrası yerlerde sürpriz paketlerinin içinde bulunan objeleri toplamak niyetinde değildir. Tercihimiz, [LüLi-2014] baskılı karneler dağıtmaktır. Kullanım sonrası çöpe atman gereken, yuvarlanmaya hazır kare kağıt olan [LüLi-2015], aynı zamanda üzerinde koklamak hakkında (riskler ve uyarılar) bilgiler vardır. Tek olarak veya karne şeklinde bulunur ve iyi yönleri, burundan madde tüketenler arasında, bireysel LüLi kullanımını yaygınlaştırmaktır. Aynı zamanda bulaşıcı hastalıklardan, hepatit ve enfeksiyonlardan korunmanı sağlamaktadır. LüLi kağıtları plastikle kaplı korunur, (kağıt, mürekkep ve yapışkan dahil) gıda sanayi standartlarına uygun matbaada basılmıştır.

Riskleri azaltmak için 6 tavsiye :

1. Sniff-lemeden önce, burun tıkanıklığını gider.

2. Pudrayı ince olana kadar ez.

3. LüLi paylaşma (hepatit bulaşma riski).

4. Tüketim sonrası burnunu durula.

5. Burnuna yakından ilgi göster.

6. Tükettiğin miktara dikkat et, Sniff-lemek seni muhtemel bir doş aşımı ihtimalinden korumaz.

Doz aşımı

‘bayılıyorum!??!…’ gibi olursan : güvenli bir yere ayaklarını yüksekte olacak şekilde hemen uzan, tatlı bir şeyler yemeye çalış, su iç, dinlen, dikkatli ol. Ayaklarını indirmeden bekle, kendi ritminde ayağa kalkmalısın.

Bilinç kaybı : kişiyi soluna yatır, nefesini engelleyen cisimleri uzaklaştır (kaşkol, eşarp, kemer,..), etrafında bulunan arkadaşlarını uyar ve acili ara (112). Ambulans veya ilk yardım ekipleri gelinceye kadar, kişiye adıyla hitap et ve gözlerini açmasını veya elini sıkmasını iste. Yiyebileceği tatlı bir şeyler ayarla ve eğer kişi uyanırsa yukarıdaki bilgileri uygulamaya özen göster.


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayımlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.

Tüketim