*biLGi :

Festivallerde veya özgürce eğlenirken karşılaştığın riskli davranışlar ve özellikle maddeler hakkında objektif bilgi edinmek için, aşağıda bulunan makaleleri bir defa okumak çoğu zaman, hiç okumamış olmaktan daha iyidir. Bu yazıları sadece ele alınan konular hakkında bilgilenmek veya madde tüketen, ve kesinlikle 18 yaşından büyük bireylerle paylaşılması daha uygun olabilir. Aslında sağlığın açısından dikkate alman gereken bilgiler olduğundan, paylaşmasan da olur. Yazılar özellikle yasal veya yasa dışı madde tüketimini tetikleyen bir içerik niteliğinde hazırlanmamıştır.

İçerik, Fransız Sağlık Bakanlığı «LOI n° 2016-41 du 26 janvier 2016 de modernisation de notre système de santé*» kanun çerçevesinde yayınlanmaktadır.

*Tr : Sağlık sistemimizin modernizasyonu 26 ocak 2016 Kanun n° 2016-41

2C-X ailesinin türevleri olan 25i-NBOMe ve 25C-NBOMe, damla olarak veya kurutma kağıdına damlatılmiş bulunur. Free partilerde (sıvı veya sentetik) meskalin ve bazen LSD olarak satılır (burundan çekmek için damla veya kare şeklindeki 2 katlı kurutma kağıdına emdirildikten sonra dilin altında eritilir..).

Farklı renk ve büyüklükte draje/hap şeklinde bulunan ve aktif maddesi MDMA olan drajelere ‘ecstasy’ adı verilir. Sentetik bir moleküldür ve phenylethylamine ailesine bağlıdır. Ecstasy adı altında MDMA’dan çok farklı moleküller içeren ve etkileri MDMA’dan farklı olan drajelerin satıldığı aktarılmaktadır.

Ketamine, Calvin STEVENS tarafından 1962 yılında sentetize edilmiştir, anestezik ve halüsinojen bir maddedir. Tıbbi nedenler gereği kullanılan ketamine, narkotik olarak sınıflandırılmıştır, eğlenmek için tüketimi yasaktır ve tüketenlere bu nedenden dolayı kanuni işlem yapılır.

Partilerde Mixi, MXE,..adıyla tanımlanır, arylcyclohexylamine ailesinden bir moleküldür. Beyaz toz olarak bulunur ve yutulur veya sniffleyerek ve çok nadir plug olarak tüketilir (rektal yoldan tüketim şeklinde dozajı azaltmak gerekir). Etki ve etki süresinin farklı olmasına rağmen MXE genellikle ketamin ile karşılaştırılır.

Genellikle beyaz pudra olarak bulunur (2C-B bazen griye çeker ve 2C-I lapa olabilir) ve burundan çekilebilir veya yutulur.
Dikkat: burnundan çekerek tükettiğinde şiddetli ağrı yaratır (hatta burnun kanayabilir), daha yoğun bir deneyim verir ve çok çabuk etki eder.

Eroin, opioid ailesine bağlı bir maddedir. Haşaştan süzülen saf afyon (=opium) dönüştürüldüğünde, morfin elde edilir. Morfin sentetize edildiğinde ise, eroin elde edilir. Eroin (her dönemin ve kültürün sokak adları farklıdır) piyasada genellikle 2 farklı şekilde bulunur : kahverengimsi veya beyaz.

C, cc, veya ‘coke’..Kokain, merkezi sinir sistemine ve beynini etkileyen bir uyarıcıdır (ve aynı zamanda lokal anestezik). Genellikle kokain beyaz pudra, kar taneciklerini andıran kristalin şeklinde bulunur. Saf kokain çok hafif ve süngerimsidir (şişer), fakat çoğu zaman başka maddelerle karıştırılmıştır.

“Research Chemicals”, laboratuvarlarda araştırma sonucu elde edilen farklı etkiler yaratan (psikedelik, uyarıcı, empatojen, disosyatif..) sentetik maddeleri tanımlamak için kullanılır. Bu tarz maddeler genellikle pudra veya saf kristal olarak bulunur ve dozaj mg derecesinde ince ölçülür.

Alkol (=etanol), en az antik dönemden beri tüketilen ve türk kültüründe kamız, boza, bira, şarap ve rakı ile derin yeri olan psikoaktif bir maddedir. Türkiye Cumhuriyeti 1920-1926 arası yasaklamış olsa da, daha sonra yasallaşmış bu madde “daha az tehlikelidir” diyemeyiz. 18 yaşından küçüklere yasaktır.

GHB ve GBL 2 farklı sentetik maddedir ve yarattıkları etkiler hemen hemen aynıdır. Sıvı olarak satılan GHB, genellikle GBL’dir. GHB, gamma hydroxyButate sodium anestezide kullanılan bir ilaçtır. Aynı zamanda tıbbi tedavilerde uygulanmıştır. Beyaz kristal veya sıvı şeklinde piyasada bulunur.

LSD 25, çavdarın ergotundan elde edilen ve 1967’de yasak psikotrop listesine eklenen bir halüsinojendir. LSD genellikle üzerinde resim baskılı kurutma kağıdına emdirilmiş veya mikro-nokta şeklinde (farklı renklerde kurşun kalem ucuna benzer) ve son zamanlarda jelatin olarak bulunur.

Genellikle pudra (beyaz, bazen pembe veya sarı), kristal (ice) veya kapsül şeklinde bulunur. ‘Normal’ durumunda, speed sentetik amfetamin içerir (amfetamin, metamfetamin ve türevleri). Amfetaminler yasak psiko-uyarıcı maddeler listesinde phenylethylamine ailesindendir.

Katinon, speed’e benzer uyarıcı etkiler yaratan, khat bitksinin alkaloidlerinden biridir (yemen otu). 4MEC, Mephedrone, 3MMC, 2FMC, 3FMC, A-PVP, MDPV, Pentedrone,… katinon’nun sentetik türevleridir. Katinon grubu maddeler veya katinon ailesi olarak tanımlanır.

En önemli aktif maddesi THC olan kenevir, psikotrop bir bitkidir. Türkiye’de esrarın etkileri konusunda aktarılan bilgiler hangi tüketim şekli, miktarı için yazılmıştır bilinmez ve üretimi, tüketmi, taşınması ve satışı yasaktır ve piyasada 3 farklı şekilde bulunmaktadır : ot, esrar ve yağ.

Psilo, psi, şampi, şamp, mush..veya geldikleri bölgeden (meksika, havai,..) isimleriyle adlandırılır ve bir sürü farklı mantarlar halüsinojen etkiler yaratır. Çeşitli şekillerde bulunur (tam veya parça, taze veya kurultulmuş). En sık rastlananlar psilosibindir ve çeşidine göre farklı etkiler yaratır.

-Meph’, 4-methylmethcathinone, 4-MMC- çok güçlü sentetik uyarıcıdır, Yemen otununda bulunan alkaloitlerin türevlerindendir ve Katinon ailesindendir. 2006 yılından itibaren on-line shop’larda pazarlandığı gözlemlenmiş ve 17 şubat 2012’de T.C. Yasak Maddeler Listesine eklenmiştir.

DMT yasadışı madde tüketimi kapsamında cezaya tabi tutulan bir moleküldür (1982). Genellikle Mimosa Hostilis veya Acacia Confusa ve daha birçok çeşit bitkinin özütlenmesinden elde edilir.


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayınlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.