Speed

Genellikle pudra (beyaz, bazen pembe veya sarı), kristal (ice) veya kapsül şeklinde bulunur. ‘Normal’ durumunda, speed sentetik amfetamin içerir (amfetamin, metamfetamin ve türevleri). Amfetaminler yasak psiko-uyarıcı maddeler listesinde phenylethylamine ailesindendir (MDMA, 2CB, DOB,..).

sPeeD takılmak ?

Speed genellikle pasif yardımcı maddeler (efedrin, kafein,..) veya psikotrop maddelerle karıştırılarak satıldığından, fiyatı düşük olur.

  • Paraşüt : kapsül veya sigara sarma kağıdının içinde yutulur zira, speed’in mukozalar ve dişlerle temas etmemesi tavsiye edilmez (tadı pek hoş değildir).
  • Burundan çekmek : en yaygın tüketim şeklidir. [LüLi] paylaşmak başlıca hepatit riskleri taşır. (bkz. Burundan çekmek)
  • Ateşleyerek : İce veya kristali ateşleyerek içme tekniği, Crack ile aynıdır : pipo ile veya bong.
  • Enjekte ederek : çok riskli bir metod (dozaşımı, HİV ve diğer hastalıklar..). Bu tüketim tarzını uygulayan kullanıcılar, enjeksiyondan kısa bir süre sonra ‘flaş’ etkisi aktarmaktadır.

Etkiler

Oral olarak aldığında, 30 dakika ile 1 saat içinde etki gösterir.
Burundan çektiğinde, birkaç dakika içersinde.
Enjeksyon ve ateşliyerek, etkiler anidir.
Genelikle, partileyen tüketici (burundan çekerek) formda olmak ve gelecek bir kaç saat boyunca dans edebilmek için kullanır. Speed gibi psiko-uyarıcılar, aynı anda fiziksel ve davranış etkinliğini uyarır ve dikkatini odaklar. İlk olarak öfori, iyi/sağlıklı/formda olmak gibi etkiler hissedilir. Speed ile, beyne dopamin salgılanmasından kendine olan sevgin yükselir, her an rahat bir tutum içersinde konuşursun, kendini yenilmez bile hissedebilirsin.

Speed kalp atışlarını, nefes alma ritmini, tansiyonunu ve vücut ısını önemli şekilde etkiler ve yükseltir. Aynı zamanda, açlık duygunu tamamen keser (hatta obezite tedavilerinde amfetamin kullanılır). Halüsinojen etkiler ancak yüksek doz ve uzun dönem tüketim sonucu, uyarıcı etkisine hissiyat kaybetmiş kullanıcılarda görülmektedir.
Etkiler 4 – 6 saat sürer.
Metamfetamin-in farklı şekillerinden olan İce, en az 8 saat ve hatta alındığından 24 saat sonra bile etki gösterdiği aktarılmaktadır.
İniş dönemi pek hoş değildir.

Dozaj sana bağlıdır. Speed tüketmek istiyorsan, ilk denemede küçük dozlar kullanman gerektiğini unutma, sık sık tüketenlerden 2 ve 3 kat daha az tüketmeye özen göster ve tekrar almadan etkileri bekle.

Bilmen gerekenler

İlk olarak dozaşımı ! Hardkor şekilde oral tüketim durumlarında ve enjeksiyonda patolojik akutlar aktarılmaktadır : kalp atışları düzensizliği nedenlerinden dolayı ölüm, beyin kanaması veya fülminan hipertermi (vücut ısısının ani yükselişi, nadir durumlarda ölüm tehlikesi). Bu nedenle, düzenli olarak su iç, ses sisteminden uzaklaş ve temiz hava al. Hipertansiyon ve kardio-vasküler problemlerin varsa, kesinlikle speed tüketme. Amfetaminler yüksek dozda ve uzun dönem tüketim sonucunda, akut psikotik bir patlama yaratabilir, paranoyak krizler gibi, profilin bu duruma yatkın olmasa bile kronik bir hal alabilir. Bu durumda psikoterapötik ve ilaç (nöroleptik ve antidepresör) alımı gerektiren tedavi şekilleri gerektirir. Uzun dönem (ay ve yıllar) ve ‘ağır’ tüketicilerin bazıları, ilaç ile tedavilerin bile iyileştiremediği, psikatrik hastalıklar geliştirmiştir. Depresif bir halin veya psikiyatrik problemlerin varsa, speed tüketme.
Speed tüketmek, 24 saat hatta daha fazla uyanık kalmak, bütün hafta sonu partilemeye devam etmek, yemek yemeden ve uyumadan zaman geçirmek; vücudunu önemli şekilde yıpratır. Ani bir ‘keyifsizlik’ yaşayabilirsin. Bu maratonları düzenli olarak yaşarsan, genel halinin düşmesi riskini yaşarsın, uyku ve düzensiz kalp atışları problemleri ile karşı karşıya kalırsın.

Dengesiz bir ruh hali içine girersin, evet/hayır gibi durumlarda sinirlenirsin ve depresyon yerleşebilir, psikiyatrik problemler bile ortaya çıkabilir. İniş dönemi tek kelime ile ‘zor’dur : speed, vücudunun stokladığı enerjiyle dayanmanı ve nöronların ‘hızlandırılmasını’ sağlar. İnişte, speed’de aradığın hislerin tersi etkisi ön gösterir : tükenme duygusu, keyifsizlik, ilgisizlik, depresyon, sinirlilik, saldırganlık, çene bölümünde gerginlik, tetani krizleri ve/veya psikoz ! İniş döneminin olumsuz etkileri, tüketim metodunun hızı ile orantılıdır (enjeksiyon > ateşleme > burundan çekme).
Diğer bir risk, amfetaminlere olan yüksek toleranstır. Kronik tüketici, ilk doza göre ancak 20 kat daha fazla tüketerek ilk etkileri yakalar. Bu durum, speed kullanımı alışkanlığı içersine düşme riskini yükseltir. Speed çok rahat bir şekilde tüketimi kaçınılmaz bir madde halini alabilir : aslında fazla ‘kopmazsın’ (genel etkinlikleri gayet kontrollü şekilde uygulayabileceğini düşünürsün), iniş zordur (tekrar tüketme isteğine karşı gelemezsin) ve üst üste tüketim dönemleri sonucunda tükenme, yorgunluk ve depresif halini dengeleme isteği ile, tekrar tüketmek iyi bir neden gibi görünür.
Neyse yani, anladın..bağımlılık ihtimali yüksek bir madde.

Aynı anda speed ve farklı maddeler tüketmek risk oluşturur :

  • Alkol, karaciğer üzerinde toksik maddelerin odaklanmasını ve orantısını yükseltir. Hepatit hastaları speed/alkol karıştırmamalıdır (zaten alkol bile kullanması sakıncalıdır..).
  • Maraton sonu LSD veya ecstasy tüketmek : Bad trip ve bayılma durumlarının, genellikle saatlerce dans edip ve speed tüketim sonrasında atılan asit veya ecstasy’den geldiğini görüyoruz. Bad trip veya bayılmayı tetikleyen, speed’in gizlediği yorgunluktur.
  • Hamile veya süt emziren annelerin speed tüketmesi, amfetaminlerin plasentadan ve anne sütünden geçerek, çocuğuna istenmedik etkiler aktarabilir.
  • Speed tüketicileri, deri problemleri yaşadıklarını aktarmaktadır : siyah noktalar,..
  • Speed’in cinsel gücünü yükseltebileceğini düşünüyorsan, ilk aldığında yaşadığın şevki yakalamak için dozajı kısa sürede yükseltmek zorunda kalırsın ve yan etkileri, gerçek performansının düşmesiyle sonuçlanır.
  • Burundan çekerek veya enjeksiyon metoduyla speed tüketmek risk taşır. Bu durumda önemli olan, LüLi ve şırınga paylaşmamak, hepatit (burundan çekme ve enjeksiyon) ve HİV bulaşma riski yüksektir.

Riskleri azaltmak için 11 Tavsiye :

1. Madde hakkında bilgi edin : kalite, etki, dozaj.. Speed yabancı maddelerle karışıktır.

2. İlk denemelerinde dikkatli ol, arkadaşlarının takıldığının yarısından az tüketmeye özen göster.

3. Speed kullanmak istiyorsan güvenilir arkadaşlar ve ortamlarda bulun.

4. Aynı anda farkı maddeler kullanma. Madde karıştırmak riskleri önemli şekilde arttırır ve bazı durumlarda çok tehlikeli olaylar yaşanabilir. Alkol ve extacy karışımlarından uzak dur.

5. Epilepsi, kalp ritmi problemleri, psikiyatrik problemler, depresyon, astım, diyabet, asteni ve hamile veya emziren bayanların kullanması kesinlikle sakıncalıdır.

6. İniş sürecinde dinlen, vitaminli ve şekerli şeyler ye. Tekrar speed almaktan daha az risk taşır..

7. Düzenli su içmeyi ihmal etme (fakat aynı anda fazla su içme). Etrafındaki kalabalıktan ara sıra uzaklaş, temiz hava al.

8. Speed önemli bir yorgunluk ve muhtemelen geçici depresyon etkisi yaratır. Tüketmediğin dönemleri uzun tut ve tükettikten sonraki günler kesinlikle dinlen.

9. Burundan çekiyorsan, bireysel LüLi kullan, herhangi bir hastalığın bulaşmasını engellersin. Enjekte ediyorsan, kendi şırınganı kullan, hepatit ve HİV bulaşma riskini engellersin.

10. Trafiğe çıkma ve sorumluluk üstlenmen gereken etkinliklerden uzak dur.

11. Kendinden çok emin olsan bile, prezervatif kullanmayı unutma ve yanında jel bulundurmayı ihmal etme, amfetaminler mükozları kuruttuğundan (ve daha zevkli olduğundan !).

Doz aşımı

‘bayılıyorum!…’ gibi olursan : güvenli bir yere ayaklarını yüksekte olacak şekilde hemen uzan, tatlı bir şeyler yemeye çalış, su iç, dinlen, dikkatli ol. Ayaklarını indirmeden bekle, kendi ritminde ayağa kalkmalısın.

Bilinç kaybı : kişiyi soluna yatır, nefesini engelleyen cisimleri uzaklaştır (kaşkol, eşarp, kemer,..), etrafında bulunan arkadaşlarını uyar ve acili ara (112). Ambulans veya ilk yardım ekipleri gelinceye kadar, kişiye adıyla hitap et ve gözlerini açmasını veya elini sıkmasını iste. Yiyebileceği tatlı bir şeyler ayarla ve eğer kişi uyanırsa yukarıdaki bilgileri uygulamaya özen göster.


fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayımlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.

Diğer maddeler