FrenchTek 2016 : Ravolution -23- Geçici Özyönetim (TAZ) Örneği

Fransa’da tarihi bir Teknivale şahit olduk. Bu yıl 23.‘sü düzenlenen 1 mayıs Teknivali, 29 nisan – 2 mayıs 2016 tarihleri arasında Fransa’nın tam göbeğinde, Salbris kentinde bir av alanında gerçekleşti.

Senelerdir Fransız hükûmeti işbirliği ile yasal düzenleme çerçevesinde düzenlenen 1 mayıs Teknivali bu sene, kökenlerine dönerek, ses sistemleri izinsiz bir şekilde sergilendi. ‘Hükûmetin baskısına ve güvenlik güçlerinin haksız el koymalara son’ demek için 150’den fazla ses sisteminin birleşik çağrısına, 30 000 den fazla kişi, yağmura ve çamura hazırlıklı, dans ederek destek verdi. Dans eden bir toplumu hiçbirşeyin durduramayacağını ciddi bir ‘geçici özyönetim bölgesi‘ (=TAZ, bkz. Hakim Bey) yaratmakla tekrar kanıtlanmış oldu.

fRenchtek23

‘Güvenlik güçlerinin haksız el koymalarına dur’ çağrısı : Ses sistemleri senelerdir hükûmetlerin ‘anti-free-party’ yasaları ve baskısı altında. ‘Suç’ aletlerine, yani ses sistemlerine, el konulma riskini göze alarak yollarına devam ediyorlar. En başta, hükûmet ve ses sistemleri arasında diyaloğu kuvvetlendirmek için düşünülen 2001 yasası ‘free party’ düzenlemek isteyen kişilerin gerekli makamlardan izin almasını öngörüyordu. Fakat her sene düzenlenen 4 – 5 bin ‘free party’ üzerinden, izin elde eden 10’a ulaşmıyordu.

Hükûmet baskısına SoN !
Özgürce dans etmek hepimizin en temel hakkıdır !

Geçici özyönetim bölgesi yaratmak, özgürce eğlenmenin temel noktalarından birini oluşturuyor.
‘Free party’ kendi yerini çok çabuk bir şekilde kazanmış, seveni cok olan, alternatif bir eğlence akımıdır. Her farklılığa açık bu ortamda özyönetim en temel idaalardan birini oluşturuyor. Ses sistemleri ve eğlence ortamında risk azaltma üzerine deneyimli dernekler, özgürce eğlenmenin sorumluluk ve özyönetim gerektirdiğini hatırlattılar.
23. Teknival ciddi bir özyönetim örneği olarak sonuçlandı: sorunsuz bir Teknival ve temiz bir Teknival alanı (Tekalog, kural 1: pArTiLeDiğiN mEkAna sAyGıLı oL..).

Risk önleme ve bilgilendirme dispozitifi :

Fransız Techno+ derneğinin koordinasyonu altında, Hollanda, Belçika, İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya ve hatta Portekiz’den bile, ‘eğlence ortamında risk azaltma’ amacıyla standlar kurdu. 88 gönüllü, komple bir dispozitif ile katılımcıların karşılaştıkları sorunlara çareler üretti. Dispozitifin vazgeçilmezi, bilgi ve risk azaltma materyali ile “stand”. Dinlenmek ve birbirini bulmak icin “chill out”. Ufak yaralanmalar ve beklenilmeyen madde etkisi gibi durumlar için, gerektiğinde sağlık servisiyle işbirliği içerisinde olan dispanser. Enjeksiyonlu madde tüketenler için risk azaltma ve eşlik etme alanı kuruldu. Aynı zamanda tüketim öncesi, madde analiz ettirmek isteyenler için analiz laboratuvarı oluşturuldu. Ve bunun sonucunda, sadece 84 kişiye küçük/hafif müdahalelerde bulunuldu ve 2 kişi helikopterle acil olarak hastaneye kaldırıldı (17 yaşında Belçika vatandaşı bir genç ve 20 yaşında bir kız ; daha sonra sağlık durumlarında sorun çıkmadı).
4 gün boyunca güvenlik güçlerinin araç pilotlarına uyguladıkları madde tarama testleri sonucunda, 158 pilotta pozitif sonuçlar elde edildi, aramalar sonucu ise, 4 kişi farklı maddeler bulundurdukları için göz altına alındı.
*4 günün sonunda, çöp torbalarının içersinde bırakılan, 25 Ton atık toplandı..

Yeraltına dönmekle, izinsiz bir Teknival gerçekleştirerek ve katılımcıların çoğunluğunun özellikle bu akımla bağlantılıydı. Bu yıl fRenchTek 23, daha anlamlı bir ortam içinde gerçekleşti..

Fransız free tekno aktivistlerine tebrikler !


Bir yanıt yazın