Neler neler… mERhAbA 2K18 !

Yılbaşında özgürce dans eden herkesin yeni yılı kutlu olsun ! Yeni yılı, kanepesi olup da üzerinde bayılmış geçirenler için, 2K!8’de daha çok dans etmelerini diliyoruz. Yılbaşı sonrası, hepimizin eve canlı dönebilmesinde yardımcı olan tüm araç pilotlarına sevgilerimizi iletiyor ve hayatta olan herkes için bu yıl daha sorumlu ve sağlıklı olmasını diliyoruz; mERhAbA 2K!8.

Bil ki bu makalede madde savaşı, su atıkları, ölüm,.. gibi konular kaleme alındı. Hepsini okumasan da olur, son haberi oku yeter.

Türkiye savaşı kaybediyor

Türkiye’de madde savaşı artık farklı bir yön aldı. Uyuşturucu Eylem Planı çerçevesinde İçişleri Bakanlığı konuya güvenlik açısından daha canlı hedefler belirliyor olabilir, buna rağmen 2K17’de ele geçen yasa dışı madde hacimleri çok yüksek. Sağlık Bakanlığının sesi ancak Bakanlar Kurulunda Yeni Sentetik Maddeler (YSM) yasaklanmasında yankı buluyor.  2012’den bugüne sayılar yine aynı şemayı ortaya çıkarıyor. Türkiye Cumhuriyet’inde kenevir bitkisinin üretimi, dağıtımı, tüketimi yerleşmiş bir kültür. 2017’de, kenevir bitkisiyle bağlantılı,  sadece Jandarma Genel Komutanlığının (JGK) açıkladığı veriler çok yüksek : 104 Ton kurutulmuş kenevir (çiçek ve toz) ve 15 milyon kök kenevir bitkisi ele geçirildi. Her yıl, güvenlik güçlerinin ve yargı kurumlarının özellikle bu trafiğe odaklanmaktan, sağlık sorunlarını daha önemli derecede etkileyen, diğer maddeleri pazarlayan ve uzantılarını deşifre etmek daha karmaşık kriminal örgütlere yarıyor. Diğer maddeler (MDMA/ecstasy, Captagon, eroin) için yurt içi tüketim gelişmeleri açısından, açık bir sonuca varmak zor, her yıl ele geçirilen madde hacimlerinde önemli farklılıklar ortaya çıkıyor. Başlıca neden : Türkiye muhtemelen bu maddelerin transit ettiği bir ülke.


İstanbul : Sağlığımız için su atıklarında madde taraması

Yeşilay’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, proje kapsamında İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü bünyesinde “Atık Suda Uyuşturucu Madde Analiz Laboratuvarı” kuruldu. İstanbul’da Çatalca ve Beyoğlu olmak üzere 2 ilçede başlatılan denetimler kent ve ülke geneline uyarlanacak. Çok trivial sonuçlar ortaya çıkması bekleniyor. İlk sonuçların açıklandığı toplantıya katılan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, uyuşturucuyla mücadelenin topyekün yapılması gerektiğini, 2017 yılında uyuşturucuyla mücadeleye ağırlık verdiklerini söyledi. Gerçeği söylemek gerekirse, “hangi bölgelere daha çok önleme ve denetleme uygulanması gerektiğine dair bilgiler oluşturma” amacında kurulan laboratuvar, yasa dışı madde tüketiminde sağlık açısından tutarlı bir sonuç elde edilip-edilemediği tartışılabilir bir konu. Evet, İstanbul’un su atıklarında yasa dışı maddelerin tüketildikten sonra oluşan metabolitlerin varlığını tespit etmekle, kentin tüketim frekansı haritası çiziliyor. Araştırmanın o bölgelerdeki sakinlerin ve tüketicilerin damgalanmasına yol açabileceği düşünülmediği açık bir soru. Ayrılan bütçe 1,3 milyon ₺.


Daha kötü haberler

Hayat tarzı seçimlerinizde daha sorumlu bir tutum sergilemeniz için bilgiler paylaşıyoruz. Özgürce eğlenirken karşılaştığımız en hardcore risk : ölüm. Bu nedenle, arkadaşlarınızı iyi seçin, mesela cankurtaran belgesi sahiplerine öncelik tanıyın. Festivallerde veya kalabalık etkinliklerde arkadaşlarınızı yalnız bırakmayın.. Maalesef tavsiye etmenin, uyarmanın ve bilgilendirmenin sınırları var. Çok nadir karşılaşılan garip senaryolar, dramatik bir sürece neden oluyor. Objektif bilgilendirme amacında, bizleri,.. sizleri.. hepimizi üzen, 2018’den ilk ölüm haberleri.

Emre

emre21

6 Ocak gecesi, Akdeniz Üniversitesi 1. sınıf öğrencisi Emre (21), 4 arkadaşıyla birlikte maddemix seansı sırasında, sabaha karşı fenalaştı. Arkadaşlarının çağırdığı ambulans ile Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı, kurtarılamadı. RiP Emre.

Anne-Cécile

acp23

2014’te Hırvatistan’da Techno festivali sırasında kaybolan Anne-Cécile’in (23) bedeni, 11 ocak 2018’de bulundu. 16 ocak’ta DNA test sonuçları açıklandı. 2 şubat’ta Saint-Paul-sur-Isère’de, anneannesinin ve dedesinin yanında son yolculuğuna uğurlandı.


“Kırşehir ve Bingöl’de neler oluyor ?” derseniz..

Oralarda da yasa dışı madde tüketimi çok fenomen bir tecrübeymiş gibi anlatılıyor olabilir. Zaten bazı klasik maddelerin tüketiminin sıradanlaştığını gözlemliyoruz, artık herkesin bir ‘psikotropik’ anısı var. Hatta, YSM (Yeni Sentetik Maddeler) piyasada çoğalmasıyla herkesin anlatmak istediği daha da uçuk hikayeleri var. Durum böyle olunca, kenevir bitkisinin yasal bir madde olduğu kanatine bile varmak mümkün. Fakat diğerleri bu maddelerle nerede, ne yapıyor ?
Günlük iletişim dilinde yasa dışı madde tüketimiyle ilgili hataların azaltılması, yanlış ifadelerden veya iletişim dilinden kaçınılması, özendirici içerik veya görsel kullanımının önlenmesine dikkat etmemiz gereken bir dönemde, yerel medyaya yansıyan, dikkatimizi çeken 2 haberi sizinle paylaşmak istedik : Madde ancak bu kadar sıradanlaştırılabilir. Kırşehirde, ele geçirilen ecstasylerle kuru kafa ve Türkiye haritası… Bingöl’de yolun kenarına 80kg kenevir gömmeye karar veren insanların düşünceleri neydi acaba ? WTF ?!?

Kırşehir

23 ocak 2018. Araç trafiğinde, kontrol sırasında 170 ecstasy draje ele geçirildi ve her zaman olduğu gibi ele geçen maddeler şubede sergilendi.

Bingöl

30 ocak 2018. Genç ilçesi kırsalında, toplam ağırlığı 80kg, kenevir bitkisi tozu ile dolu 2 bidon, bir tarlada, yolun kenarında toprağa gömülmüş olarak bulundu.


Fransa ve Kenevir bitkisi tüketimi

Fransız hükumetinin gündeminde, kamuya açık alanlarda madde tüketenlere yönelik para cezası öngörülüyor. ilk defa, yasal işlem ceza kesmekle yetiniyor, sadece yüksek bir miktar para cezası. Eğer tüketici tedavi görmeyi ve daha sağlıklı bir hayat sürecine girmeyi kabul ederse, bu miktar düşüyor. Fakat ikinci defa.. yargı karşında hapis cezası söz konusu. Kanun tasarısı parlamentoya gelmeden, son komisyonun önerileri; tüketici, satıcı ve üreticiyi eşit yargılayan kanunun kesinikle tüketen kitleye yönelik güncellenmesi gerektiği yönünde.
İstatistiklere bakıldığında, umuma açık alanlarda, yasa dışı madde tüketiminden yasal işlem gören birey sayısının 2008’de, 90’lı yıllardaki sayıya oranla 2.6 kat artmasıyla, 147bin kişiye ulaştığını görüyoruz (sadece kenevir ile bağlantılı 133bin). Fransız Kanunları Avrupa Devlet’leri genelinde madde tüketenler açısından en ağır cezalara sahip ve özellikle kenevir bitkisi en çok tüketilen yasa dışı madde. Her yıl el konulan Kenevir bitkisi hacmi, son 20 yıl sürecinde sabit; ortalama 60 Ton (2016 : 70.9 Ton). 14 milyon kişi bir defa denemiş ve 700bin kişinin gün aşırı kenevir bitkisi tükettiği tahmin ediliyor.

Her yıl, Fransa'da yasa dışı madde tüketiminden yasal işlem gören birey sayısı : toplam/yeşil - kenevir/turuncu.


Fransa : 18 yaşından küçüklerde son 20 yılda büyük gelişme

En son 2014’te Fransa genelinde anonim gerçekleştirilen 17 yaşındaki gençlerin sağlığını ve psikoaktif madde tüketimini kapsayan, 2017 anket sonuçları açıklandı. Fransız Madde ve Bağımlılıklar Gözlem Merkezinin (OFDT) ve Savunma Bakanlığının koordinasyonunda, Savunma ve Yurttaşlık Günü çerçevesinde, 2000’den bugüne 9. defa yürütülen ankete ülke genelinde 46 bin genç katıldı.
ESCAPAD programı ‘savunma hazırlığında sağlık ve davranışlar’ hakkında anketler yürütüyor. 2017’nin mart ayında ankete katılan gençlerde, her 10 kişiden 6’sı, tütün tüketmeye 17 yaşında başladığını belirtmiş. Gün aşırı tüketimde 7 puan gerileme görülüyor ve böylece 17 yaşından gün almış her 4 kişiden biri, 18 yaşına gün aşırı tütün tüketerek giriyor (2014’te, 3 kişiden biri). Alkol açısından, gençlerin 3’te 2’si son 30 günde alkol tüketmiş ve her 10 kişiden 4’ten biraz fazlası, son 30 gün, aynı seansta 5 bardaktan fazla tükettiğini belirtmiş. Kenevir bitkisinden, en az bir defa tüketenler sayısında %40 barajının altına inildi (2017 : %39,1). MDMA/Ecstasy ve kokain tüketiminde ise 2014’teki sayıların altında olmakla beraber, çok düşük.

* OFDT Tendances no. 123 – PDF – FR
17 yaşında madde : ESCAPAD 2017 anket analizi.


Free Party akımı sessiz..

İzinsiz free party-lerde, güvenlik güçleri sistematik şekilde organizatörlerin ses sitemlerine el koyması ve yasal süreç başlatması, katılımcılara parking nedenleri göstererek para cezası yazması… Bu nedenlerden dolayı, organizatörlerin ve katılımcıların güvenliği için, Free Party akımı, sessiz kalma kararını yayınladı. Bugünden itibaren ve belirsiz bir zamana kadar, free party-ler hakkında, bilgi paylaşılmaması kararı alındı. “Eski iletişim metotlarıyla yerel sound system-leriyle bağlantıyı koparma”. Bu kararda okuduğumuz son sözlerle bitiriyoruz : “ACAB. Rave On !”.