Techno+ manifestosu

Son zamanlarda polis ve özgürce eğlenen topluluklar arasında yaşanan gergin senaryolar ve sistematik şekilde ses sitemine el koymak, para cezaları ve fRee partilerde güvenlik güçlerinin uyguladıkları baskılar sonucunda, Fransa’da bulunan Techno+ derneği, dün geç saatlerde yayınladığı manifestoda, dünyada yaşayan ve yüksek sesten rahatsız olan ve uykusundan kalkıp polise haber veren, özgürce eğlenmenin en gerçekçi şekliyle yaşayanlara karşı elinden geleni yapanlara, toplum kurallarına uygun, en iyi kararları almış olduğuna inanan insanlara ağır suçlamalarda bulunuyor.

Polis güçlerinin bu insanların düşüncelerinin uzantısı olduğu hatırlatan Techno+, hedefin fRee partilerde dinlenen müziğin olmadığını fakat kültürel geleneklerin yok edilme isteğinin açıkça ortaya çıktığına dikkat çekiyor. Manifestoda çok ağır kelimeler kullanılmış olsa da, kanunların ve güvenlik güçlerinin uyguladığı baskılar, ‘böcek ilacı”na benzetiliyor.

En kışkırtıcı paragraflarda;
‘Takılmayı sevdiğimiz ‘Club’leri veya barları kapatma kararını veren, bir etkinlik düzenlemek istediğimizde, bölgedeki belediye izin belgelerini elde etemememiz için her zaman bir neden bulan, geceleri ıssız dağ ve köy yollarında gördükleri kamyon defilesini polise haber verenler,..en manyak rüyalarınızın hür olmak olduğu halde, özgür insanları gördüğünüzde destek olmuyorsunuz.’ diyerek haykırıyorlar manifestoda. Avrupa’nın genelinde uygulanan baskının bu toplulukların yer altı dünyasına sürüklendiğini, para cezaları ve ses sistemlerine el koymak, sanki ‘çocukların ellerinden oyuncaklarını alır’ gibi bir davranışa benzetiyor olsalar da; Spiral Tribe’in sözleri yankılanıyor ‘partiyi durdurabilirsiniz fakat geleceği durduramazsınız’.

Manifesto gerçeklere içten bir bakış getiriyor, kültürel geleneklerinin diğer kültürel farklılıklardan daha az önemli olmadığını ve bunu daha önce yaşamış olan bir topluluğun özgürce eğlenmek ve dans etmek için zorunlu sürgüne gönderildiğine şahit oluyoruz haberinin, bu akımla ilgilenen ve destek olmak isteyenler arasında yayılmasını diliyoruz. Manifestoyu imzalayanların sayısı, ilk 24 saat içinde 16 bin kişide sabitlendi; Fransızca sayfasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsin veya pdf dosyası olarak indirebilirsin.

Daha çok bilgi için bkz.

Techno+ Manifesto

MANiFESTO


Bir yanıt yazın