Audio Korunma : Bütçenize uygun 8 kulak filtresi

Kulakların mı çınlıyor ? Ara sıra akufen-ler mi yaşıyorsun ?
Veya kulak sağlığına dikkat etmeye mi karar verdin ?
Senin için, kulak sağlığına riskli ortamlarda, riskleri azaltmak için
8 filtre seçtik, müzik tüketim tarzına biraz değişiklikler getirmen gerekebilir..

İşitme sorunları sadece yaşlı dedelerin karşılaştığı sorunlar değildir. Hiç bir nesil, erken yaşta, bu kadar desibelle karşılaşmadı. 2015’te, 15-30 yaş grubu üzerinde yapılan bir araştırmanın sonucunda (ipsos), 3/4’ü işitme sorunları; akufen ve kısa dönem işitme kaybı gibi sorunlar yaşadıklarını aktarmış. Bazen tersinmez hasarlara bile yol açan işitme problemlerinin önlenebilir olduğunu unutmayalım. Ankete katılanların sadece %21’i ses siteminden sistematik olarak uzaklaştığını belirtmiş, %10’u düzenli olarak ve ancak %3’ü kulak koruma aparatı kullandığını aktarmış.

Hayatının sonuna kadar optimal şartlarda duyu organını kullanmayı düşünüyorsan; yüksek düzeyde müzik dinlemek, kulak hücrelerinde tersinmez hasarlar yaratır, ve duyu kaybı ve düzensiz akufenler yaşayabilirsin. Club ve barlarda uygulanan, 105dB
ile yasal sınırlandırmaya güvenmesen iyi olur – muhtemelen her yerde bu kısıtlamaya saygı duyulmuyor -, tehlike sınırı 85dB’dir.

Neyse, anlamış olmalısın; kulak sağlığına biraz olsa ilgi göstermelisin ve aşağıda listelenen amatör veya profesyonel bir audio-güvenlik filtresi kullanmaya başlamak için bir seçimde bulunmalısın !

1. Ekonomik

3M_classic_56fe865af31ef_free-ank

Bu filtre en bazik filtredir. 40 yıl önce icaat edilmiş olan dünyanın ilk köpük kulak koruyucusudur. 3M EAR Classic, ucuz fiyatı ile sese karşı etkili bir koruma yaratır (28dB). Yerleştirildikten sonra genişler ve kulak yolunu tıkar. Tek sorun : ses biraz boğulmuş gibi gelir, hatta ince frekanslar daha az duyulur ve bass öne çıkmış olur. Arkadaşlarınla sesli ortamda iletişime geçmekte sorunlar yaşatabilir.

– Fiyat : 7,50€ – 20 ünite
– Hedef kitle : Genel

2. Klasik

Etymotic-ER20-Ear-Plugs_56fe86644413c_free-ank

Sesi en uygun şekilde yansıtmasıyla ün yapan Etymotic ER20 uygun bir koruma yaratır (18db) ve ses kalitesi üzerinde etki etmez. Köpük filtrelerden farkı, tüm ses frekanslarına doğrusal filtre uygular : ince, medium ve bass. Saatlerce sesli ortamda bulunmak için uygun değildir, ses sisteminden düzenli olarak uzaklaşmak gerekir.

– Fiyat : 12€ ve 20€ arası
– Hedef kitle : Genel

3. Desıgn

dubs-acoustic-filters_56fe865ed8a05_free_ank

Oksitlenmeyen metal, polimer köpük ve silikon’dan üretilen Dubs filtreleri güvenlik, konfor ve estetiği birleştiren bir koruma sağlar. Dubs Acoustic Filters teknolojisi, hassas frekansları zayıflatır, düzenli bir koruma sağlar. Kulakların çoğunluğuna uyan bir filtre olmakla beraber, kullanım süresi de uzundur.

– Fiyat : 25 €
– Hedef kitle : Genel

4. En çok filtre eden

Ear_plugs_3_56fe87ce92b92_free-ank

Seramik NoNoise Music filtreleri, ses düzeyini önemli şekilde zayıflatır ve sesi deforme etmez, aynı zamanda arkadaşlarınla konuşmalarında sorun çıkarmaz. Filtrenin merkezinde bulunan ‘ses kanalı’ sayesinde, ses kulak zarına ulaşmadan zayıflar. En tehlikeli frekanslar üzerinde seste zayıflama 29,6dB’ye kadar ulaşabilir. Sorun : konfor açısından pek bir özelliği yoktur ve müziği iyi hissedebilmek için ses çok filtre edilmiştir.

– Fiyat : 19€95
– Hedef kitle : Genel

5. Konfor

EARPAD-BLUE-IND-HD_56fe8661cbb09_free-ank3

Bireysel kulak izi ile Fransa’da üretilen EarPad, 3 farklı filtre düzeyi sunar : 8, 13 (müzisyenler için en uygun) ve 17 dB. Özellikle akufen veya hiper-akuzi hastaları tarafından benimsenen bu filtre aynı zamanda konfor açısından çok rahat kullanılır.

– Fiyat : 130€
– Hedef kitle : Profesyonel

6. Güvenlik

pro-27-pair_56fe884bc8888_free-ank

Çok sesli ortamlar için geliştirilmiş olan ACS Pro-27, medium ve bass üzerinde doğrusal zayıflatma uygular ve ince seslerde odaklanır (35db – diğerleri için ortalama 27dB). Ses’li ortamda rotasyon süresi 9x artar ! ‘Whirl-Skin’ teknolojisi ise, silikon bölümü esnek olmasından “kulak tıkanıklığı”ndan oluşan rezonans hissini sınırlar.

– Fiyat : 175€
– Hedef kitle : Profesiyonel

7. Modüler

Embout-anti-bruit-Elacin-ER_56fe8913eb327_free-ank

Elacin Music Filtreleri, ER (Etymotic Research) filtresi ile üretilmiştir ve 125Hz ve 8Hz frenkansları arasında doğrusal zayıflatma yaratır. 3 farklı filtre vardır : ER9 modeli 10dB zayıflatma, ER15 – 16dB ve ER25 – 23dB.

– Fiyat : 165€
– Hedef kitle : Profeyonel

8. Elektronik

etymotic_pro_56fe86622d8e2_free-ank

Etymotic Music Pro filtreleri elektronik ses koruma sistemi sunmakta; ses yükselince, otomatik olarak sesi zayıflatıyor ve güvenli bir düzeye geçtiğinde tekrar doğal ses’e ulaşmış oluyorsun. Ses güvenlik derecesini aştığı anda, elektronik sistem devreye giriyor ve ses düzeyinde 9 ve 15dB zayıflatma yaratıyor (kompresseur veya sınırlandıcı gibi).

– Fiyat : 299€
– Hedef kitle : Profesyonel

Bu ürünler seni tatmin etmedi mi ? Dancefloor’da kulak koruma aparatı kullanmadan saatlerce dans etmeyi mi tercih ediyorsun? Merak etme, kulak zarın için, herşey bitmiş sayılmaz. Bilimsel gelişmelerden umut bekleyebilirsin, örnek : genetik terapi ile, kulakta tahrip olan silya hücrelerinin rejenerasyonunda pozitif sonuçlar elde eden bir araştırma.. Biraz hipotetik olduğunu kabul etmek gerek. Ve bu tedavinin fiyatı muhtemelen bedava değildir !

Julien Moschetti – “PROTECTION AUDITIVE : 8 BOUCHONS D’OREILLES EN FONCTION DE VOTRE BUDGET” – 4.4.2016 – Trax Magazine


Bir yanıt yazın