Başbakan Davutoğlu ve Narkotim, “Gençlerimiz, size emanettir”

Uyuşturucuyla Mücadele Eylem Planının önde gelen projelerinden Narkotim, Ankara’da düzenlenen törenle göreve başladı. Başbakan Davutoğlu, törende yaptığı konuşmada, ülke için gelecek nesiller için son derece önemli projeyi başlattıklarını belirtti fakat konuşmayı dinleyenler arasında ne genç ne de sağlık personelleri vardı, sadece narkotim..

62. Hükümetin U.M.E.Planı kapsamında kurulan NarkoTim’in, madde satıcılarına terörist gibi yaklaşmaları, sokaklarda ahlaki bir görev üstlendiklerini ve madde tüketicileriyle ‘muhabbet’ içinde olacaklarını planlıyor. Bunu nasıl başaracakları konusunda pek açıklık getirmeyen Başbakan Davutoğlu, aynı zamanda dünyanın hiç bir ülkesinde madde tüketimini yasaklayan politikaların başarısızlığı konusunda herhangi bir açıklamada bulunmadı. 1980 ve 90’larda ABD’de uygulanan ‘War on Drugs’ tarzı bir politikanın kopyası olarak görünen UMEP ve NarkoTim projesi tanıtımında, sadece polis güçleri tanıtıldı. Sağlık Bakanlığının madde tüketimi acil hattı ve sağlık personelleri hakkında herhangi bir açıklamada bulunulmadı.

Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Gün geç olmadan, vakit geçmeden bu seferberliğe hep beraber katılalım.”

Personel :

Proje ilk olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Mersin, Antalya, Konya, Diyarbakır, Samsun ve Erzurum’da pilot olarak uygulanacak. Narkotimler önce 11 ilde 1000 personelle göreve başlayacak. 2015 yılı sonunda ise NarkoTim, 81 il ve 28 riskli ilçede 3 bin 250 personel görev başına geçiyor.


Bir yanıt yazın